Covid-19 salgını sürecinde tüm dünyayla birlikte ülkemiz de çok zor dönemden geçiyor. Salgınının yayılmasını önlemeye yönelik alınan tedbirler, maalesef ekonomik bir takım sorunları da beraberinde getirdi. Üretimin yavaşladığı, talebin daraldığı ve ticaretin duraksadığı bir döneme girdik. İlimiz ekonomisi de bu dönemde oldukça fazla etkilendi. Krizin küresel olması nedeniyle bu süreçte özellikle ihracatçılarımız olumsuz etkilendi. Kocaeli’nin ihracatının büyük bir bölümünün Avrupa’ya yapılıyor olması nedeniyle pozitif ayrıştığımız noktada maalesef negatife döndük. Mart ayında Kocaeli ihracatı yüzde 21 geriledi. Özellikle otomotiv sanayide talepler bir anda kesildi. Mart ayında otomotiv sektörü ihracatı yüzde 20 geriledi. Bir toparlanma oldu ama hala Avrupa’nın otomobil çekme hızında yavaşlama var.

Bununla birlikte, ilimizde kapasite kullanımında da gerileme yaşandı. Birçok firmamız pandemi nedeniyle duruşa geçti 16 mart – 30 mart arası duruşa geçen firma oranımız yüzde 12 oldu. Duruşa geçmeyenler de daha az kapasiteyle çalışmaya devam ettiler. Pandeminin asıl etkileri nisan ayı verilerinde görüldü. Nisan ayında tüm öncü göstergelerde belirgin gerilemeler yaşandı. İlimiz ihracatı nisanda yüzde 54 oranında geriledi. Kapasite kullanım oranları dip yaptı. Nisan’da firmalarımızın yüzde 24’ünün duruşa geçtiğini biliyoruz. Çalışan firmalarımız da yaklaşık yüzde 50 oranında vardiya azalttı. Ancak mayıs ayıyla birlikte toparlanma süreci başladı. Birçok büyük fabrikamız mayıs ayında yeniden faaliyete geçti. Ağustosun ikinci yarısı ve eylül ayı itibariyle hem üretim hem kapasite kullanım oranlarında geçmiş yılların potansiyelini yakalayabildik. Eylül ayında Kocaeli ihracatı geçen yılın yüzde 8 üzerinde gerçekleşti.

Salgın sürecinin başından itibaren, ekonomik etkilerini azaltmak amacıyla, istihdamın korunması ve işletmelerin devamlılığına yönelik destek paketleri hayata geçirildi. Biz de üyelerimizden gelen talep ve önerileri TOBB vasıtasıyla iletme gayreti içerisinde olduk. Verilen destekler arasında firmalar için en önemlilerinden biri kısa çalışma ödeneğiydi. Bu sayede, ülkemizde işçi çıkarımı çok olmadı ve işsizlik oranı salgını yaşayan diğer birçok ülkedeki gibi zirve yapmadı. Tabi bu süreç dinamik olduğu için üyelerimizin sorunlarını ve çözüm önerilerini iletmeye devam ediyoruz.

Bizim Oda olarak yaptığımız işlere baktığımızda, bu süreçte ilimizdeki 14. OSB olan ıslah OSB’nin çalışmalarına yoğun zaman harcadık. Kocaeli’nin sanayiye doyduğu algısı var. Ama aslında lojistik konumu nedeniyle hala talep olduğunu biliyoruz.

Bu dönemde TOBB Proje okulumuz olan İzmit MTAL’ne desteğimizi artırdık. Okulumuzun kimya bölümü öğretmen ve öğrencileri tarafından, temizlik ve dezenfektan ürünleri üretildi. Okul adeta bir fabrika gibi çalışıyor. Diğer taraftan okulumuz öğretmenleri solunum cihazı üretmek için Ar-Ge çalışmaları da yapıyor. 3D yazıcılarla parçalar basarak 25 günde taşınabilir mekanik solunum cihazı üretildi. Cihaz sertifikasyon sürecine girdikten sonra testleri başarılı ile geçerse yüzde 100 yerli olarak üretilebilecek. Bununla birlikte Odamızın sosyal sorumluluk projesi olan BİZİMKÖY Engelliler Üretim Merkezi’nde artan maske talebine katkı sağlamak için maske üretimi yapıldı.

Yine, Kocaeli sanayicisine ve halkına çok faydası olduğunu düşündüğüm bir uygulamayı hayata geçirdik. Odamızın girişimleri ile Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve GTÜ işbirliği ile Covid-19 tanı merkezini kurduk. Bölgemizdeki OSB’lerden gelen talepler üzerine konuyu Sanayi Bakanımıza aktarmıştık. Bu girişimlerimiz neticesinde; Sağlık Bakanlığının da destekleri ile ilimiz pilot bölge oldu.

Bu test merkezinin cazibesi; hastalığı çok erken yakalama imkanı verebilmesi. Semptomsuz vakalar tespit edildiğinden, bulaş riski de azalıyor. Tespit edilen vakalar daha hastalığın en başında Sağlık Bakanlığı tarafından izole edilebiliyor. Böylece bulaşıcılığı önlemiş oluyorsunuz. İkinci önemli bir faydası da hasta çok erken safhada tespit edildiği için anında tedaviye başlanabiliyor ve ayakta tedavisi mümkün oluyor. Böylece daha kısa sürede ve daha düşük maliyetle tedavi sağlanmış oluyor. Bu uygulama diğer illerde de yaygınlaştırılmaya başlandı.