“Mesleki Yeterlilik Belgesi” Sınavları Duyurusu Hk.

8 Eylül 2021

Sayın Üyemiz,

5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda yapılan değişiklikle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenecek tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların ve çalışmak isteyenlerin mesleki yeterlilik belgesi almaları zorunlu hale gelmiştir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğler ile (Mesleki Yeterlilik Belgesi Gerektiren Meslekler) mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale gelmiştir. Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde “Mesleki Yeterlilik Belgesi” olmayan kişilerin çalıştırılması halinde idari para cezası uygulanmaktadır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğde belirtilen 226 meslekte, sınav ücretleri İşsizlik Sigortası Fonundan sağlanacaktır.

Bu amaçla, TOBB tarafından TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş kurulmuş olup, sınav ve belgelendirme hizmeti vermek amacıyla Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiştir.

MEYBEM A.Ş tarafından sınav ve belgelendirme hizmeti verilen alanlar için tıklayınız.

Sınavlar, TOBB – MEYBEM A.Ş tarafından il / ilçe merkezlerinde yerel bazda gerçekleştirilecektir.

Ankara’da TOBB İkiz Kuleler içerisinde ofisi bulunan TOBB MEYBEM’e olan başvurular (sınav ve belgelendirme talepleri) ise Kocaeli Sanayi Odası Sanayi Destek Merkezi (SADEM) tarafından alınacaktır. Ayrıntılı bilgi için SADEM ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Bilgileri:

Kocaeli Sanayi Odası Sanayi Destek Merkezi (SADEM)
Adres: Karabaş Mah. Sanayi Fuarı 2. Cad. No:4 İzmit / KOCAELİ
Telefon:  0262 315 80 89   Cep: 0530 678 03 46    E-Posta: proje@sadem.org

Paylaş