‘İlk 15’te 5 Kocaeli firması var…” KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu: 500 Büyük içinde 82 Kocaeli firması var

30 Mayıs 2018

  • Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Raporu 2017 yılı sonuçlarını değerlendiren Ayhan Zeytinoğlu “Kocaeli bu yıl 82 firma ile Türkiye’nin en büyük 500 firması içerisinde yer aldı. Her yıl olduğu gibi listenin en başına TÜPRAŞ yer alırken, Ford Otomotiv Sanayi ikinci oldu.” dedi.

KOCAELİ- KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Raporu ile ilgili yaptığı değerlendirmede “2017 yılı Türkiye’nin En Büyük 500 işletmesi içerisinde, ilimizde üretim yapan 82 firma yer aldı. Her yıl olduğu gibi Türkiye’nin en büyük firması TÜPRAŞ’ı, Ford Otomotiv Sanayi izledi. Bu yıl ilk 15 firma içerisinde Kocaeli’den 5 firmamızın yer aldığını memnuniyetle görüyoruz.” dedi.

Türkiye’nin gurur tablosu içinde yer alan en büyük 500 sanayi kuruluşu içerisinde yer alan 82 Kocaeli firmasını kutlayan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı listede, firma merkezlerinin başka illerde olmasından dolayı Kocaelili firma sayısı 35 olarak görünüyor. Merkezleri başka illerde olup, üretimleri ilimizde olan firmaları dikkate aldığımızda 2017 yılında 82 işletmemizin Türkiye’nin en büyük 500 firması içerisinde yer aldığını memnuniyetle görüyoruz.” dedi.

Üretimde kalite ve katma değerin önemine dikkat çeken Başkan Zeytinoğlu,  Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ile Kocaeli’nin Türkiye ölçüsünde ikinci sırada olduğunu belirterek “Son verilere göre Kocaeli, 105 Ar-Ge ve 10 Tasarım Merkezi ile Türkiye sıralamasında İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer alıyor. Türkiye genelindeki her 10 Ar-Ge ve Tasarım merkezinin birinin ilimizde yer aldığını memnuniyetle görüyoruz.  Bugün itibariyle baktığımızda Türkiye’nin en büyük 500 firması içerisinde yer alan 82 firmamızın da 23’ünün, yani dörtte birinin Ar-Ge merkezi olduğunu görüyoruz. Bu sayının artması için çaba sarf ediyoruz.” dedi.

KSO Meclisi’nin Türkiye’nin en büyük firmalarını barındırdığını ifade eden Ayhan Zeytinoğlu, 72 üyeli Oda Meclisi’nin seçilen şirketler itibariyle Türkiye’nin en güçlü ‘Oda Meclisi’ olduğunu belirterek,  “Yeni dönem Oda Meclisimizin Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu içinde yer alan 14 kuruluşun Kocaeli Sanayi Odasına ayrı bir güç kattığını düşünüyorum.” açıklamasını yaptı.

Paylaş