Üye Olmanın Avantajları

Kocaeli Sanayi Odasına Üye Olmanın Avantajları

Kocaeli Sanayi Odası dünyadaki gelişmelere adapte olmuş bir kurum olarak 35 çalışanı ile 2500’ü aşkın sanayi kuruluşuna İzmit Merkez, Çayırova, Dilovası (İMES) ve Gebze’deki ofisleri ile hizmet vermektedir.

Odamız; Bölgemiz sanayicileri, çalışanlarımız, toplumumuz ve ülkemiz için fark ve değer yaratan bir kurum olmak misyonu ile üyelerimize Odamıza üye olmanın avantajlarını sunmaktadır.

Belgelendirme Avantajları…

KSO Üyeleri;

 • Merkez ve temsilciliklerimizden faaliyetleri ile ilgili almaları gereken belgeleri en kısa sürede alabilirler.
 • Kapasite raporu aldıklarında elektrikten % 25 oranında indirimden faydalanırlar.
 • Dahilde işleme izin belgesi , yatırım teşvik belgesi aldığında KDV iadesinden ve gümrük muafiyetinden yararlanırlar.

Eğitim Avantajları…

KSO Üyeleri;

 • Kendisi ve personeli için kaliteli ve uygun fiyatlı eğitimler alır ve bilgilendirme toplantılarına ücretsiz katılır.
 • Ulusal ve uluslararı projeler kapsamında bilgilendirilerek, desteklenir.
 • Oda bünyesinde yapılan araştırmalar doğrultusunda, ülke ekonomisi ve Kocaeli sanayini takip eder.

Lobicilik Avantajları…

KSO Üyeleri;

 • Çeşitli toplantılarda devlet yetkilileri ve bürokratlarla bir araya gelerek problemlerini ve çözüm önerilerini doğrudan iletme imkânına sahip olmanın yanı sıra Odamız aracılığı ile sorunlarını devletin en üst makamına kadar ulaştırabilir
 • Mevzuat değişiklikleri ve sektörel gelişmelerden en kısa sürede haberdar olur, görüş ve önerilerini bildirir.
 • Kanun ve yönetmelikler için görüş oluşturabilir .
 • Üyesi oldukları üretim grubundan kendilerini temsil edecek kişileri seçerek her ay düzenli gerçekleştirilen toplantılara görüş bildirebilirler.

Tanıtım ve İmaj Avantajları…

KSO Üyeleri;

 • Web sayfamız üzerindeki bir portaldan ürünlerini dünyaya tanıtma fırsatına sahip olur.
  • Kendisi için uygun yatırım alanlarını Odamız aracılığı ile bulabilir.
  • Her ay ücretsiz olarak 4200 adet dağıtımı gerçekleştirilen Odavizyon dergisi ile kendisini tanıtma imkanına sahip olur.
  • Başarılı çalışmalarını   kamuoyuna duyurmak ve motivasyonlarını artırmak amacıyla her yıl düzenlenen Sektörel Performans Ödül Organizasyonuna katılabilir.

*Çizgiüstü Sektörel Performans Değerlendirme Organizasyonu

Doğu Marmara Bölgesindeki başarılı sanayi kuruluşlarımızı ödüllendirmek amacıyla, 2008 yılından bu yana Kocaeli Sanayi Odası önderliğinde; PWC Türkiye, Doğu Marmara ABİGEM A.Ş., Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, CNN Türk, işbirliğinde ve Bolu, Düzce, Sakarya ve Yalova Ticaret ve Sanayi Odaları destekleri ile “Sanayi Kuruluşları Sektörel Performans Değerlendirme Organizasyonu” düzenlenmektedir.

Bu organizasyon ile içinde bulunulan sektörde, iş sonuçlarına göre kuruluşun mevcut konumu ve sektörüne göre avantaj sağlayan ya da iyileştirme yapılması gereken konuları tespit ederek, kuruluşların rekabet gücünü arttırmak amaçlanmaktadır.

Büyük İşletme ve KOBİ kategorisinde başvuruların yapıldığı organizasyon, Doğu Marmara ve iş hayatı için bir referans noktası olmakta ve katılımlar her yıl artarak devam etmektedir.

Uluslar arası Avantajlar…

KSO Üyeleri;

 • KOBİ’lerin yeni pazarlara ulaşımına aracılık yapmak amacıyla, birçok yurt dışı fuar organizasyonu, heyet organizasyonları, ülke tanıtım günleri, yurtdışı ziyaretleri, ikili iş görüşmeleri, firma eşleştirme çalışmaları ve yeni işbirlikleri kurmaya yönelik faaliyetlere katılabilir.

Doğu Marmara Sanayi Teknoloji Fuarı “SANTEK”

2013 yılından bu yana her yıl Eylül ayında gerçekleştirilen Sanayi ve Teknoloji Fuarı SANTEK hem alansal hem de katılan firma sayısı bakımından her geçen yıl artarak tercih edilir bir Fuar olmaktadır.

Fuar Eylül ayının son iki haftası içerisinde İzmit’te yer alan İnterteks Kapalı Fuar alanı içerisinde gerçekleştirilmektedir. Fuar eşzamanlı birçok etkinliği içerisinde barındırmaktadır.

 • Savunma Sanayi ile İkili İş Görüşmeleri (Aselsan, Donanma Komutanlığı,…)
 • MatchForIndustry Eşleştirme Etkinliği (… ülkeden gelen yabancı işadamları ile ikili görüşmeler)
 • Uluslararası Tesis, Tedarik, Yatırım Konferansı

Matchforındustry Ticari İş Görüşmeleri

50’yi aşkın ülkeden firmalar Türkiye pazarından stratejik ortaklarını bulmak ve Türk firmalar ile ticari ve teknolojik işbirliği yapmak amacı ile Kocaeli’ne geliyor.

“MatchForIndustry” ticari iş görüşmeleri ile;

*Sektörün önde gelen firmalarına ürünlerinizi ve hizmetlerinizi sunabilir,

*Fırsatları keşfederek önemli bağlantılar kurabilir,

*Endüstrideki son gelişmeleri takip edebilir,

*İş ağınızı genişletebilirsiniz.

İlgili Sektörler: Otomotiv Yan Sanayi, Makina ve Metal, Plastik ve Kauçuk, Lastik, Kimya (Oto Boya ve Bakım Ürünleri), Yapı ve Yapı Materyalleri, Enerji, Çevre, Elektrik-Elektronik, Bilişim ve İletişim Teknolojileri

MatchForIndustry Etkinliği Kapsamı Hizmetlerimiz:

*Firma profillerinin online sistemde yayınlanması

*İkili iş görüşmeleri organizasyonu

*İngilizce-Türkçe, Türkçe-İngilizce tercüme

*Öğlen yemeği ve çay-kahve ikramı

Destek Merkezlerimizin Avantajları…

Çözüm Merkezi

 • Kocaeli Sanayi Odası Çözüm Merkezi, Üyesi KOBİ’lere ihtiyaç duydukları hizmet ve destekleri oluşturduğu çözüm ortakları ile tek bir merkezden avantajlı hizmet sağlamak amacıyla Odamız bünyesinde kurulmuştur.

Çözüm Merkezimizde; Hibe ve destekler, Belgelendirme, Danışmanlık, Sınai haklar konularında hizmetler verilmektedir.

Tedarikçi Geliştirme Programı

 • Kocaeli Sanayi Odası Türkiye’de uygulaması tek ve ilk olan Tedarikçi Geliştirme Programını,  KOBİ’lere hizmet amacıyla eğitim ve danışmanlık faaliyetlerinde bulunan iştiraki Doğu Marmara ABİGEM kanalıyla, talep eden işletmelerin tedarikçilerine “Çevre Yönetim Sistemi” kapsamında denetim, eğitim ve sistem kurulması konularında hizmet vermektedir.

ABİGEM A.Ş.

 • Doğu Marmara ABİGEM, rekabetin ve yenilikçiliğin geliştirilmesi amacıyla 2002 yılından günümüze, 50′yi aşkın ülkede faaliyet gösteren Avrupa İşletmeler Ağı (Enterprise Europe Network-EEN) ortağı olarak, Eğitim & Danışmanlık konu başlığında bölgedeki firmaların kurumsal alt yapılarını geliştirerek;Kurumsal kimlik kazanmaları, Yeni pazarlara açılmaları,Eğitimler,Devlet Desteklerine erişim, KOBİ’lere proje yazma,Danışmanlık, KOBİ’lerin araştırma-geliştirme faaliyetleri yapmaları için çeşitli hizmetler vermekte ve projeler geliştirmektedir.

UMEM -Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi

 • Meslek edindirme faaliyetlerinin ve özellikle de teknik alanlardaki mesleki eğitimin etkinlik ve verimliliğinin artırılması ve işgücü piyasasının ihtiyaçları ile uyumlu hale getirilmesine yönelik olarak ortaya konan sistem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi arasında imzalanan protokol ile Türkiye genelinde başlatılmıştır.

Türkiye’de, Kocaeli UMEM Projesinde işe yerleştirmede birinci olmuştur. 2010 yılından bu yana Kocaeli İlinde 3000’in üzerinde istihdam sağlanmıştır. Bununla birlikte Kocaeli Çalışma ve İş-Kur İl Müdürlüğü tarafından “istihdama katkı sağlayan kurum” olarak Kocaeli Sanayi Odası’na plaket verilmiştir.

Üyelerimize Stajer Ve Eleman Bulma Desteği

Çevreye duyarlılığın Ödüllendirilmesi Avantajları…

*Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri

1995 yılından bu yana çevre bilincinin gelişmesine, çevrenin korunmasına ve iyileştirilmesine katkıda bulunan sanayi kuruluşlarının ödüllendirilmesi amacıyla “Kocaeli Sanayi Odası Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri” organizasyonu düzenlenmektedir. Çevre Ödülüne, çevre sorunlarının çözümü için yoğun çalışmaları gündeme getirmiş olan Kocaeli Sanayi Odası’nın kurucusu “Çevreci Başkan” olarak bilinen Şahabettin Bilgisu’nun adı verilmiştir.

Konusunda uzman jüri üyelerinin değerlendirmesiyle ödül almaya hak kazanan firmalarımızın prestijli başarısı diğer firmaları da teşvik etmekte ve  Çevre ödül törenine başvuruda bulunan firma sayısı her yıl artmaktadır.

Diğer Avantajlar…

 • KSO üyesi faaliyette bulunduğu bölgeden hizmet alır. Başka bir odaya kayıtlı ise aidatının yarısını öder.