Üye Olmanın Avantajları

Kocaeli Sanayi Odası dünyadaki gelişmelere adapte olmuş bir kurum olarak 31 çalışanı ile 3.500’ü aşkın sanayi kuruluşuna İzmit Merkez, Çayırova, Dilovası (İMES) ve Gebze’deki ofisleri ile hizmet vermektedir.

Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı Kocaeli’de yenilikçi üretim modelleri ve döngüsel ekonomi ilkeleri kapsamında sanayicilerimize yol gösteren sunduğu yenilikçi hizmetler ile şehrimizin ve sanayimizin gelişmesinde rol oynayan ve yarattığı değerler ile üretim ekosistemine yön veren öncü kuruluş olmak misyonu ile üyelerimize Odamıza üye olmanın avantajlarını sunmaktadır.

⇒ Belgelendirme Avantajları…

KSO Üyeleri;

 • Merkez ve temsilciliklerimizden faaliyetleri ile ilgili almaları gereken belgeleri en kısa sürede alabilirler.
 • Kapasite raporu aldıklarında elektrikten % 25’e varan oranında indirimden faydalanırlar.
 • Dahilde işleme izin belgesi, yatırım teşvik belgesi aldığında KDV iadesinden ve gümrük muafiyetinden yararlanırlar.

⇒ Eğitim Avantajları…

KSO Üyeleri;

 • Kendisi ve personeli için kaliteli ve uygun fiyatlı eğitimler alır ve bilgilendirme toplantılarına ücretsiz katılır.
 • Ulusal ve uluslararası projeler kapsamında bilgilendirilerek, desteklenir.
 • Oda bünyesinde yapılan araştırmalar doğrultusunda, ülke ekonomisi ve Kocaeli sanayini takip eder.

⇒ Lobicilik Avantajları…

KSO Üyeleri;

 • Çeşitli toplantılarda devlet yetkilileri ve bürokratlarla bir araya gelerek problemlerini ve çözüm önerilerini doğrudan iletme imkânına sahip olmanın yanı sıra Odamız aracılığı ile sorunlarını devletin en üst makamına kadar ulaştırabilir.
 • Mevzuat değişiklikleri ve sektörel gelişmelerden en kısa sürede haberdar olur, görüş ve önerilerini bildirir.
 • Kanun ve yönetmelikler için görüş oluşturabilir.
 • Üyesi oldukları üretim grubundan kendilerini temsil edecek kişileri seçerek her ay düzenli gerçekleştirilen toplantılara görüş bildirebilirler.

⇒ Tanıtım ve İmaj Avantajları…

KSO Üyeleri;

 • Web sayfamız üzerindeki bir portaldan ürünlerini dünyaya tanıtma fırsatına sahip olur.
  • Kendisi için uygun yatırım alanlarını Odamız aracılığı ile bulabilir.
  • Odamızdan ve üyelerimizden haberlerin yer aldığı Odavizyon dergisi her ay web sayfamızdan yayımlanmaktadır. Ayrıca üyelerimize sanal ortamdan da ücretsiz olarak ulaştırılmaktadır. Odavizyon dergisi ile Üyelerimiz kendisini tanıtma imkanına sahip olur.
  • Başarılı çalışmalarını   kamuoyuna duyurmak ve motivasyonlarını artırmak amacıyla her yıl düzenlenen Sektörel Performans Ödül Organizasyonuna katılabilir.

*Sektörel Performans Değerlendirme Organizasyonu

Doğu Marmara Bölgesindeki başarılı sanayi kuruluşlarımızı ödüllendirmek amacıyla, 2008 yılından bu yana Kocaeli Sanayi Odası önderliğinde; PWC Türkiye, Doğu Marmara ABİGEM A.Ş., Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, CNN Türk, işbirliğinde ve Bolu, Düzce, Sakarya ve Yalova Ticaret ve Sanayi Odaları destekleri ile “Sektörel Performans Değerlendirme Organizasyonu” düzenlenmektedir.

Bu organizasyon ile içinde bulunulan sektörde, iş sonuçlarına göre kuruluşun mevcut konumu ve sektörüne göre avantaj sağlayan ya da iyileştirme yapılması gereken konuları tespit ederek, kuruluşların rekabet gücünü arttırmak amaçlanmaktadır.

Büyük İşletme ve KOBİ kategorisinde başvuruların yapıldığı organizasyon, Doğu Marmara ve iş hayatı için bir referans noktası olmakta ve katılımlar her yıl artarak devam etmektedir.

⇒ Uluslararası Avantajlar…

KSO Üyeleri;

 • KOBİ’lerin yeni pazarlara ulaşımına aracılık yapmak amacıyla, birçok yurt dışı fuar organizasyonu, heyet organizasyonları, ülke tanıtım günleri, yurtdışı ziyaretleri, ikili iş görüşmeleri, firma eşleştirme çalışmaları ve yeni işbirlikleri kurmaya yönelik faaliyetlere katılabilir.

Doğu Marmara Sanayi Teknoloji Fuarı “SANTEK”

Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı (SANTEK), KSO öncülüğünde Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı destekleri ile 2013 yılından beri düzenlenmektedir.

Sanayideki tüm yeniliklerin yer aldığı bu fuarda, katılımcıların önemli iş bağlantıları kurabileceği profesyonel bir ortam hazırlanmaktadır. Sanayi ve Teknoloji Fuarı SANTEK hem alansal hem de katılan firma sayısı bakımından her geçen yıl artarak tercih edilir bir Fuar olmaktadır.

Fuar eşzamanlı birçok etkinliği içerisinde barındırmaktadır.

 • Savunma Sanayi ile İkili İş Görüşmeleri
 • MatchForIndustry Eşleştirme Etkinliği
 • Uluslararası Tesis, Tedarik, Yatırım Konferansı

Match4Industry Ticari İş Görüşmeleri

50’yi aşkın ülkeden firmalar Türkiye pazarından stratejik ortaklarını bulmak ve Türk firmalar ile ticari ve teknolojik işbirliği yapmak amacı ile Kocaeli’ye gelmektedir.

“Match4Industry” ticari iş görüşmeleri ile;

*Sektörün önde gelen firmalarına ürünlerinizi ve hizmetlerinizi sunabilir,

*Fırsatları keşfederek önemli bağlantılar kurabilir,

*Endüstrideki son gelişmeleri takip edebilir,

*İş ağınızı genişletebilirsiniz.

İlgili Sektörler: Otomotiv Yan Sanayi, Makina ve Metal, Plastik ve Kauçuk, Lastik, Kimya (Oto Boya ve Bakım Ürünleri), Yapı ve Yapı Materyalleri, Enerji, Çevre, Elektrik-Elektronik, Bilişim ve İletişim Teknolojileri

MatchForIndustry Etkinliği Kapsamı Hizmetlerimiz:

*Firma profillerinin online sistemde yayınlanması

*İkili iş görüşmeleri organizasyonu

*İngilizce-Türkçe, Türkçe-İngilizce tercüme

*Öğlen yemeği ve çay-kahve ikramı

 

⇒ Destek Merkezlerimizin Avantajları…

Sanayi Destek Merkezi-SADEM

Özellikle KOBİ’lerimize destek vermek hedefiyle kurduğumuz Sanayi Destek Merkezi (SADEM) ile üyelerimizin eğitim ve danışmanlık gibi ihtiyaçlarının arayüzü olmayı amaçlıyoruz.

SADEM bünyesinde; enerji verimliliği, gümrük, çevre, karbon ayakizi, dijitalleşme, iş hukuku, iş sağlığı ve güvenliği, arabuluculuk, akıllı lojistik çözümler, yatırım teşvik ve savunma sanayi konularında firmalarımızın profesyonel, güvenilir ve avantajlı koşullarda danışmanlık almalarına aracılık ediyoruz.

Doğu Marmara ABİGEM A.Ş.

Doğu Marmara ABİGEM, rekabetin ve yenilikçiliğin geliştirilmesi amacıyla 2002 yılından günümüze çok sayıda ülkede faaliyet gösteren Avrupa İşletmeler Ağı (Enterprise Europe Network-EEN) ortağı olarak, Eğitim & Danışmanlık konu başlığında bölgedeki firmaların kurumsal alt yapılarını geliştirerek; Kurumsal kimlik kazanmaları, Yeni pazarlara açılmaları, Eğitimler, Devlet Desteklerine erişim, KOBİ’lere proje yazma, Danışmanlık, KOBİ’lerin araştırma-geliştirme faaliyetleri yapmaları için çeşitli hizmetler vermekte ve projeler geliştirmektedir.

İhracat Destek Birimi

2018 yılında T.C. Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin ‘İhracat Destek Ofisleri İşbirliği Protokolü İmza Töreni ve Tanıtım Toplantısı’ ile İhracat Destek Birimimizin kuruluşunu gerçekleştirdik.

Bu kapsamda; ilimiz ihracat miktarının arttırılması ve mevcut ihracatçıların bilgilendirilmesi amacı ile bilgilendirme günleri ve eğitimler düzenliyoruz.

 

⇒ Üyelerimize Stajyer ve Eleman Bulma Desteği

Mesleki Eğitim ve Yeterlilik Projeleri

KSO olarak, ilimizin nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılamak adına uygulamaya dönük projeler geliştiriyor ve mesleki yeterlilik eğitimleri ile sınav hizmetleri veriyoruz.

Bu kapsamda;

 • TOBB tarafından yürütülen ‘81 İlde 81 Okul Projesi’ne dahil olan Odamız ‘İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni sahiplendi.
 • Meslek liseleri ile sanayinin ihtiyaç duyduğu iş gücünün yetiştirilmesi için işbirliği çalışmaları yürütüyoruz.
 • ‘Doğu Marmara Bölgesinde Geleceğin Mesleklerine Uyumluluk’ isimli AB projemiz kapsamında eğitimler düzenliyoruz.
 • TOBB MEYBEM işbirliği ile mesleki yeterlilik, sınav ve belgelendirme hizmetleri veriyoruz.
 • “Sanayiye Uzman Projesi” kapsamında; sanayi işletmeleri ile emekli mühendisleri eşleştiriyoruz.
 • Sanayide kadın istihdamının artırılması amacıyla ‘Sanayide Kadın Eli’ projesinin çalışmalarını TOBB Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulumuzun öncülüğünde yürütüyoruz.

Çevreye duyarlılığın Ödüllendirilmesi Avantajları…

Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri

1995 yılından bu yana çevre bilincinin gelişmesine, çevrenin korunmasına ve iyileştirilmesine katkıda bulunan sanayi kuruluşlarının ödüllendirilmesi amacıyla “Kocaeli Sanayi Odası Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri” organizasyonu düzenlenmektedir. Çevre Ödülüne, çevre sorunlarının çözümü için yoğun çalışmaları gündeme getirmiş olan Kocaeli Sanayi Odası’nın kurucusu “Çevreci Başkan” olarak bilinen Şahabettin Bilgisu’nun adı verilmiştir.

Konusunda uzman jüri üyelerinin değerlendirmesiyle ödül almaya hak kazanan firmalarımızın prestijli başarısı diğer firmaları da teşvik etmekte ve  Çevre ödül törenine başvuruda bulunan firma sayısı her yıl artmaktadır.

Diğer Avantajlar…

 • KSO üyesi faaliyette bulunduğu bölgeden hizmet alır. Başka bir odaya kayıtlı ise aidatının yarısını öder.