“Liman İşletmelerinde Nitelikli İşgücü ile İş Verimliliği ve Etkinliği Modelimizle Türkiye’de Öncü Oluyoruz” projesi

29 Eylül 2016 tarihinde Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)’dan mali destek alarak, Odamız ve TÜRKLİM işbirliği ile “Liman İşletmelerinde Nitelikli İşgücü ile İş Verimliliği ve Etkinliği Modelimizle Türkiye’de Öncü Oluyoruz” projesini hayata geçirdik. Projenin süresi 12 ay olup toplam bütçesi bir milyon TL’dir. MARKA tarafından bu tutarın 682 milyon TL’si desteklendi.

Proje ile Türkiye’deki liman işletmelerinin büyük çoğunluğunun bulunduğu ilimizde; hem teorik, hem de pratik limancılık eğitim hizmetlerini sunabilecek bir “Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi” kurulmasını hedefledik. Eğitimlerin yapılacağı merkez için Odamızın Astakoz eğitim salonunu tahsis ettik. Bu kapsamda simülasyon eğitimlerini gerçekleştirmek için gerekli olan iki adet simülasyon cihazı aldık.

“Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi”nde ilk planda verilmesi planlanan eğitimlerimiz; Liman Saha İstif Makinesi Operatörü (CRS-ECS), Mobil Vinç Operatörü (MHC), Liman Vinç Operatörü (RTG) ve Liman Vinç Operatörü (SSG) olarak sınıflandırılmıştır.

Projemiz kapsamında, merkezimizde eğitimleri gerçekleştirmek üzere eğiticiler, eğitici eğitimlerini tamamladılar. Böylece kursiyerlerimiz; eğitimlerini uzman, konularında tecrübeli eğitmenlerden almış olacaklardır. Kurslar süresince eğitimini tamamlayanlardan başarılı olan kursiyerlerimize “Eğitim Başarı Belgeleri” verilmiştir. Ayrıca, kursiyerlerimiz; TÜRKLİM bünyesindeki “Kariyer Port Personel Belgelendirme Merkezi”ndeki sınava girip, teorik ve performans sınavlarında başarılı oldukları taktirde, müracaat ettikleri meslekte “Mesleki Yeterlilik Belgesi”ne de sahip olabileceklerdir.

Odamız hizmet binasında kurduğumuz “Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezinin” açılışını 16 Ağustos tarihinde gerçekleştirdiğimiz Meclis Toplantımızın bitiminde, Başbakan Yardımcımız Sayın Fikri Işık’ın katılımlarıyla yaptık.