KSO Başkanı Zeytinoğlu Eylül ayı enflasyonunu değerlendirdi: “Enflasyonla mücadele programı başlığı altında aksiyonlara ihtiyacımız var.” dedi

3 Ekim 2018

Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu beklentilerin üzerine çıkan enflasyonla mücadelenin giderek zorlaştığını belirterek “Enflasyonla mücadele programı başlığı altında yeni aksiyonlara ihtiyacımız var.” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından eylül ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ayhan Zeytinoğlu yüksek döviz kuru nedeniyle oluşan maliyet artışından dolayı üretici fiyatlarının yüzde 46.15’e yükseldiğine dikkat çekerek “Döviz kurlarındaki artıştan kaynaklanan yüksek maliyetler ÜFE’yi eylül ayında zirveye taşıdı. Tabi bu artışın yansımalarını önümüzdeki aylarda tüketici fiyatlarında da yaşayacağız. Bu da bize enflasyonda henüz zirveyi görmediğimizi gösteriyor.” açıklamasını yaptı.

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, eylül ayında aylık en fazla artışın elektrik ve doğalgaz sektöründe gerçekleştiğini belirterek “Bir önceki aya göre en fazla artış; yüzde 40.21 ile elektrik ve gazda gerçekleşti. Ekim ayında elektrik ve doğalgaza yapılan zamlarla, bu kalemde bir sonraki ay daha fazla artış olacağını bekliyoruz. Girdi fiyatlarındaki bu artışlar üretim maliyetlerini yukarı itiyor. Artık enflasyonla mücadele programı başlığında yeni aksiyonlara ihtiyaç var.” dedi.

KSO Başkanı enflasyondaki beklentinin üzerindeki yükselişin faizlere de yansıyacağından endişe ettiklerini ifade ederek “Eylül ayındaki üretici ve tüketici fiyatlarındaki aylık ve yıllık artışların faizleri de yukarı çekeceğinden endişe duyuyoruz.” açıklamasını yaptı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan rakamlara göre; eylülde aylık bazda Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)  yüzde 6.60, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 10.88 arttı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 24.52, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 46.15 oldu.

Paylaş