“22. Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri” Sahiplerini Buldu

10 Haziran 2016

Kocaeli Sanayi Odası’nın düzenlediği 2016 yılı 22. “Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri” 09 Haziran tarihinde yapılan törenle sahiplerini buldu.
Büyük İşletme Kategorisi Otomotiv ve Yan Sanayi Sektörü Çevre Ödülü “Pimsa Otomotiv A.Ş.”
Kimya Sektörü Çevre Ödülü “Gülçiçek Kimya ve Uçanyağlar Sanayi ve Ticaret A.Ş.”
Metal Sektörü Çevre Ödülü “Çolakoğlu Metalurji A.Ş.-Dilovası Çubuk Haddehanesi”
Karma Sektör Çevre Ödülü “Zorluteks Tekstil Ticaret ve Sanayi A.Ş.(Kırklareli)”
KOBİ Kategorisinde Çevre Ödülünü “Hidropar Hareket Kontrol Teknolojileri Mer. San. ve Tic. A.Ş.” alırken, Teşvik Ödüllerini ise “Pak Gıda Ürt. ve Paz. A.Ş. (PAKMAYA)”  ve  “Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TÜPRAŞ)”  kazandılar.
Ödül alan firmalar için tıklayınız.
Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr.Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonunda düzenlenen törene; Çevre Şehircilik Bakan Mehmet Özhaseki, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu,  Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, TOBB  Başkan Yardımcısı Halim Mete, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Körfez Ticaret Odası Başkanı Mustafa Efe, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Ersan Aytaç, Bilim, Sanayi ve Ticaret İl Müdürü İlhan Aydın, Organize Sanayi Bölgesi Başkanları, sanayiciler ve işadamları katıldı.
Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Türkiye’nin ilk ve tek organizasyonu olan Şahabettin Bilgisu Çevre Ödüllerini 22 yıldan bu yana düzenlemekten gurur duyuyoruz. Ödülümüzün adını taşıyan ve henüz çevrenin konuşulmadığı 70’li yıllarda, çevre sorunlarının çözümü için yoğun çalışmaları olan kurucumuz merhum Şahabettin Bilgisu’yu, bugünü vesile ederek buradan tekrar saygıyla ve rahmetle anıyorum. Her yıl getirdiğimiz yeniliklerle ödül organizasyonumuzun canlılığını artırıyoruz. 2009 yılından itibaren KOBİ dalında da Çevre Ödülü vermeye başladık. 2014 yılından beri sektörel bazlı bir değerlendirme yaparak, yeterli başvurunun olduğu sektörlerde Sektör Ödülleri de vermeye başladık. 2015 yılında ilk kez Marmara Bölgesi haricinde gelen başvuruları değerlendirmeye aldık. 2016 yılında ödül organizasyonunun kapsadığı alanı stratejik olarak genişlettik ve organizasyonu tüm Türkiye’deki sanayi kuruluşlarına açtık. Ödül törenine bu yıl katılan firma sayısı 30 ile rekor bir sayıya ulaştı. Hedefimiz 25 firma idi. Bu firmaların 13 tanesi İstanbul, Sakarya, Bursa, Eskişehir, Tekirdağ, Kırklareli, Kayseri ve Aydın illerindendir. Öncelikle buradan, bu organizasyona katılma cesaretini gösteren, kapılarını ve tüm proseslerini bizlere açan tüm firmalarımızı kutluyorum. Hepsi birer şampiyon. Ayrıca; ödül almaya hak kazanan firmalara atık bertarafı konusunda İZAYDAŞ tarafından özel indirimler yapılmaktadır. Huzurlarınızda Kocaeli Büyükşehir Belediyemize ve İZAYDAŞ’a bu desteğinden dolayı teşekkür ederiz.” dedi
TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete’nin kısa konuşması sonrası Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Böylesine bir organizasyonu yapmak ve ödüllendirmek gerçekten takdire şayan, zamanında ‘İzmit Körfezi temizlenir mi ?’ diyenler bundan birkaç sene önce İzmit Körfez’inin ne hale geldiğini hatırlayacaklardır. Çevreye değer vermediğimiz takdirde bunun maliyetinin, insana verdiği acının tarifi yok. Bugün çevre noktasında çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Ben, Kocaeli’ndeki tüm sanayicilerimize teşekkür ediyorum. 12 yıl önce çevre çalışmalarımıza sanayicilerimizle beraber başladık. Bizler hiçbir zaman sanayicimizi yolunacak tavuk olarak görmedik. Güven içinde ortaklık kurduk. Bu açıdan bugün burada ödül alacak olan tüm firmalarımızı tebrik ediyor, başarılar diliyorum” dedi.
Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu yaptığı konuşmasında; “22 nci Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri töreninde saygıdeğer Bakanımızı Kocaeli’de ağırlamaktan ve sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. 65 nci Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevini üstlenen, çeyrek asra varan yerel yönetim ölçeğinde Türkiye’de model birçok uygulamayı gerçekleştiren, şehir ve insan kimliğiyle öne çıkan bir ismin, Sayın Mehmet Özhaseki’nin yeni kabinede Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak görev almasının, kentlerdeki yaşam kalitesi, çevresel gelişmeler, insanımızın beklentisinin karşılanması açısından  çok önemli bir fırsat ve şans olduğunu ifade etmek istiyorum.    İlk resmi ziyaretini ilimize yapan Sayın Bakanımıza şahsım ve tüm Kocaelililer adına başarılar diliyorum.
Merhum Şahabettin Bilgisu’yu rahmetle anıyorum. Onun başlattığı çizgide Sanayi Odamızın çevreyi sahiplenmesini, sanayici kimliğini çevreyle bütünleştirmesini, üretirken çevreyi korumasını ve çok özel bir ödül törenini gerçekleştirdiği için Sanayi Odamızı kutluyorum.  Bugün buraya gelen, ödül alan ve almayan, çevreye saygısı olan, üretirken kalkınmayı, çevresel değerleri korumayı ilke edinen tüm sanayicilerimizi tebrik ediyorum.  Katkı veren, emeği geçen, destek olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki, “Bugün bu güzel tören vesilesiyle sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Allah’tan herkese hayırlı Ramazanlar diliyorum. Yaşadığımız ortamda yüreklerimiz yanıyor. Yaşadığımız olaylar ve verdiğimiz şehitlerden dolayı çok üzgün olduğumu belirtmek istiyorum. Bu terör belasıyla yaklaşık 35-40 yıldır uğraşıyoruz. Bu terör belasının uzun yıllardır çözülmeyişinin nedeni bulunduğumuz coğrafyadır ve bu terörün arkasındaki güçlü ülkelerdir. Biz bu vatanı seviyoruz ve kimseye verecek bir karış toprağımız yok. Tabiatın israfı insan israfıdır.
Çevrenin önemini hepimiz biliyoruz fakat son yıllarda özellikle dünyanın dört bir yanında çevre ile ilgili çok büyük hassasiyetler oluştu. Bu yıl itibariyle dünya çapında yapılacak 11 tane toplantı var. Çevre bize emanettir ve bizimde bu emanete ihanet etmememiz gerekiyor. Çevreyi hiçbir şekilde kirletmememiz gerekiyor. Bizler kadar çevreci bir toplum yok. Bizim kalkınmaya ve gelişmeye ihtiyacımız var. Bu ödül töreninin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, ödül alanları tebrik ediyorum” dedi.
Çevre Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye konuşmalarının ardından Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul, günün anısına bir plaket takdiminde bulundular.
Ödül töreninde ödül almaya hak kazanan firmaların iyi uygulama örneklerini ve ödül alma gerekçelerini açıklamak üzere İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç jüri sözcüsü olarak yer aldı.
Ödül Töreninde Büyük Firma kategorisinde 4 Sektör Ödülü ve 2 Teşvik Ödülü dağıtılırken, KOBİ Kategorisinde ise 1 Çevre Ödülü verildi.
Sektör Ödüllerinden 1ncisini olan Otomotiv ve Yan Sanayi Sektörü Çevre Ödülü’nü “PİMSA OTOMOTİV A.Ş.” aldı. Ödülü sahnede, firmanın Yönetim Kurulu Başkanvekili Ömer İltan BİLGİN, KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve Meclis Başkanı Hasan Tahsin TUĞRUL’un elinden aldı.
“GÜLÇİÇEK KİMYA VE UÇANYAĞLAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş.” 2 inci Sektör Ödülü olan Kimya Sektörü Çevre Ödülü’nü almaya hak kazandı. Ödülü Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN’ün elinden firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Aslan GÜLÇİÇEK aldı.
3. Sektör Ödülü olan Karma Sektör Ödülü’nü  “ZORLUTEKS TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. (KIRKLARELİ)” Genel Müdürü Cemil Çiçek Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin HÜLAGU’den aldı.
Son Sektör ödülünü ise ÇOLAKOĞLU METALURJİ A.Ş.-DİLOVASI ÇUBUK HADDEHANESİ Metal Sektörü kategorisinde aldı. Ödülü sahnede Şirket Koordinatörü  Cahit AŞKIN, TOBB Başkan Yardımcısı Halim METE’den aldı.
Teşvik Ödüllerin ilkini yaptığı çevre yatırımları sebebiyle “PAK GIDA ÜRT. VE PAZ. A.Ş.(PAKMAYA)” aldı.  Ödülü, KBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’ndan İzmit Fabrika Müdürü Yalçın ÖZEL aldı.
2. Teşvik Ödülü’nü ise su geri kazanımı konusunda yaptığı yatırımlar sebebiyle “TÜRKİYE PETROL RAFİNERİLERİ A.Ş. (TÜPRAŞ)” aldı. Ödülü İzmit Rafineri Müdürü Ziya GÜRÜN, Kocaeli Valisi Hasan Basri GÜZELOĞLU’nun elinden aldı.
KOBİ Kategorisinde Büyük Ödülü ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin elinden HİDROPAR HAREKET KONTROL TEKNOLOJİLERİ MER.SAN. VE TİC. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tunç ATIL aldı.
Ödül töreninin ardından İZAYDAŞ’a ödül organizasyonuna verdiği destek nedeni ile teşekkür plaketi verildi. Günün anısına çekilen toplu fotoğrafın ardından KSO Sosyal Tesislerine geleneksel iftar yemeğine geçildi.
 

Paylaş