KSO Başkanı Zeytinoğlu İşsizlik ve Bütçe Gerçekleşmelerini Değerlendirdi

16 Ekim 2017

TUİK tarafından açıklanan ve yüzde 10,7 seviyesinde gerçekleşen temmuz ayı işsizlik oranını değerlendiren KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Temmuzda işgücüne katılma oranı yüzde 53,7 ile yüksek seviyeye çıktı. İstihdam yaratılıyor ancak işgücüne katılan kişi sayısı daha fazla artıyor. Hazirandan temmuza 246 bin kişi iş gücüne katılırken istihdam edilenler 55 bin kişi ile sınırlı kalmıştır. Bir önceki yıla göre ise iş gücüne 1 milyon 239 bin kişi katılırken 1 milyon 122 bin kişi istihdam edilmiş. İşsizlik oramızın önümüzdeki aylarda da mevsimsel olarak artış eğiliminde olacağını düşünüyoruz.” dedi.

İşsizlik oranının yüksekliğinde kayıt dışı çalışan Suriyeli mültecilerin etkisine değinen Zeytinoğlu, “Suriyelilerin işsizliğin yükselmesinde önemli bir etki olduğunu görüyoruz. Ülkemizde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın verilerine göre 600 binin üzerinde Suriyeli kayıt dışı çalışıyor. Bu durumun işsizlik oranını 3 puan arttırdığı kanaatindeyiz. Bir evvelki aya göre karşılaştırıldığında temmuzda işgücüne katılanların ancak 5’te 1’i kadarı istihdam edilebilmiş. Bu rakamlar işsizlik oranını geriletmede yeterli olmuyor.” dedi.

Eylül’de bütçe gelirleri geçen yıla göre yüzde 32,9 oranında artarak 48 milyar TL olurken, bütçe giderleri 54,4 milyar TL olarak gerçekleşti.

KSO başkanı Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan eylül ayı bütçe gerçekleşmeleriyle ilgili olarak yaptığı değerlendirmede “Eylül’de gelirlerdeki artışın gelir ve kurumlar vergilerindeki hızlı artıştan kaynaklı olduğunu görüyoruz. Giderler kaleminde olağanüstü bir artış görülmüyor. Bu yıl için OVP’de 61,7 milyar TL bütçe dengesi öngörülüyor. Maliye Bakanımızın açıklamalarından OVP’de öngörülen hedefin altında tamamlanacağına dair sinyaller aldık. Bunu memnuniyet verici buluyoruz.” dedi.

Paylaş