“23. Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri” sahiplerini buldu

23 Mayıs 2017

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) tarafından 23’üncüsü düzenlenen Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri Töreni Başiskele Wellborn Luxury Hotel’de gerçekleşti. KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen ödül törenine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Vali Yardımcısı Osman Sarı, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Başiskele Kaymakamı Atilla Kantay, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul, KOTO Başkan Vekili Volkan Yılmaz, Kocaeli Baro Başkanı Av. Sertif Gökçe, MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu ve çok sayıda davetli katılım sağladı.

Törenin açılış konuşmasını yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Ödülümüzün adını taşıyan ve henüz çevrenin konuşulmadığı 70’li yıllarda, çevre sorunlarının çözümü için yoğun çalışmaları olan kurucumuz merhum Şahabettin Bilgisu’yu, bugünü vesile ederek buradan tekrar saygıyla ve rahmetle anıyorum. Şahabettin Bilgisu’nun; “Ekonomi’de ve Ekoloji’de denge; işin sırrı bu dengede” sözünü hiç unutmadık ve bugün bile kullanıyoruz.” dedi.

Kocaeli’yi Anlattı

Bir sanayi kenti olan Kocaeli’nin sanayileşme sürecinin 1960-1975 yılları arasında başladığını ifade eden Zeytinoğlu şunları söyledi: “Kocaeli, Türkiye’nin 8 inci ili. Türkiye imalat sanayine %13 katkı veriyoruz. Otomotiv üretiminin yüzde 38’ini, kimya üretiminin yüzde %27’sini metal üretiminin yüzde 20’sini karşılıyoruz. 274’ü yabancı sermayeli olmak üzere 2 bin 500 firma faaliyet gösteriyor. İSO ilk 500 listesinde 80 işletmemiz var. 59 milyar dolarlık dış ticaret hacmine sahibiz. 35 limanımızda 65 milyon ton yük elleçleniyor. İstanbul’dan sonra toplanan vergilerin yüzde 12,7’sini biz karşılıyoruz. 72 ilin toplamı kadar vergi ödüyoruz. Özetle şehrimiz Türkiye ekonomisini sırtlıyor.”

Altyapı Yatırımları Örnek Bir İl

Kocaeli’de 14 OSB ve 2 serbest bölge bulunduğunu dile getiren Zeytinoğlu, “Kentimiz disiplinli sanayi gelişiminin en iyi örneklerinden biridir. Firmalarımızın çevreye yönelik milyar dolarlık yatırımları var. Vilayetimizin ve Büyükşehir Belediyemizin de çevre ile ilgili altyapı yatırımları Türkiye’ye örnek olacak seviyededir. Baca Gazı İzleme Sistemi Projesi Türkiye’de ilk defa ilimizde uygulanmaya başladı. Araç takip sistemi ile tehlikeli atık taşıma lisanslı araçların 24 saat online izlenmesi projesi yine ilimizde başladı. Büyükşehir’e ait hava uçağı ile Körfez’de olan kirlilik takip ediliyor. Akrilatlar ve diğer koku yapıcı kimyasallarda ilk defa ilimizde kara tankeri dolum ve boşaltım işlemleri kapalı sistemde yapılmaya başlandı.” diye konuştu.

Tek Suçlanan Sanayici

Başkan Ayhan Zeytinoğlu, “Resmi beyanlarda en çok tehlikeli atık beyanının yapıldığı il Kocaeli oldu. 2014-2015 yılı Kocaeli Kış Sezonu Raporu, hava kirliliğinin kış aylarında hissedilmesi sebebiyle ilimizdeki kirliliğin ısınmadan kaynaklandığını gösteriyor. Fakat sadece sanayicilerimiz suçlanıyor.” dedi.

26 Firma Başvurdu

KSO’nun çevre konusundaki eğitim organizasyonları, projeleri ve KSO Çevre İhtisas Komisyonu hakkında bilgi paylaşan Zeytinoğlu, “Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri organizasyonumuz da diğer çalışmamız. Çevreye olan duyarlılığımızın bir göstergesi olduğunu düşündüğümüz Şahabettin Bilgisu Çevre Ödüllerimizi 1995 yılından beri vermeye devam ediyoruz. Bu yıl ödül organizasyonuna katılan firma sayısı 26 ile rekor kırdı. Bu firmaların 10 tanesi İstanbul, Sakarya, Yalova, Bursa, Tekirdağ, Eskişehir, Manisa ve Batman illerindendir. Ödül organizasyonuna başladığımız ilk yıllarda seçim yaparken firmaların mevzuatsal şartları yerine getirmesini yeterli buluyorduk. Fakat 2013 yılından beri zorunlulukların ötesinde çevre konusunda yapılan iyi uygulama örneklerini göz önünde bulunduruyoruz. Bu sene organizasyonumuza başvuran 26 işletmemizin en iyilerini seçmekte gerçekten çok zorlandık. Bu ödül organizasyonun çevresel farkındalıkların artmasına ve bilinç seviyesinin yükselmesine de hizmet ediyor olması gurur verici. Ziyaretlerde, firmalarımızın mevzuatsal zorunlulukların ötesinde çevre konusunda çok fazla çalışma ve yatırım yaptıkları ve firmalarımızda birçok iyi uygulama örnekleri bulunduğu tespit edildi.” dedi.

Zeytinoğlu konuşmasını Jüri üyelerine, Kocaeli Büyükşehir Belediyesine ve İZAYDAŞ’a ödül organizasyonuna desteklerinden dolayı teşekkür ederek tamamladı.

Arıtma Oranı yüzde 98’e Ulaştı

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, “Ülkemiz ve şehrimiz için sanayileşme olmazsa olmazlarımızdandır. Sanayileşme aynı zamanda çevreyle uyumlu olmak zorundadır. Sanayileşme gelecek nesillerimize yük olmamalıdır. Kocaelimiz, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarını içinde barındırmaktadır. Bunca sanayi kuruluşuna rağmen çevre kirliliği eskiye göre azalmıştır. Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük arıtma tesislerinden birine sahibiz. Göreve geldiğimizde Körfez’deki arıtma oranı yüzde 20 iken şimdi yüzde 98’e ulaşmıştır. En büyük amacımız, bugünkü ve gelecek kuşaklarımızın daha sağlıklı daha temiz bir ülkede yaşamasıdır” ifadelerine yer verdi. Ardından Vali Yardımcısı Osman Sarı ise, çevreye duyarlı olan sanayicilere teşekkür etti.

Yoğun Çalışıyoruz

Törende son konuşmayı gerçekleştiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, “Kaynakları birleştirirsek su ve hammadde kullanımını da minimize edebiliriz. Sıfır atık hedefi önceliklerimiz arasında. Bakanlık olarak biz de ISO 14064 belgesini almak için çalışmalar yaptık. Enerji yoğun sanayiden enerji alt yoğun sanayiye geçmek için özellikle evlerde iş yerlerinde ısı pompalarının yaygınlaştırılması için Bakanlık olarak yoğun çalışmaktayız” şeklinde konuştu.

Temiz Hava Solumak Herkesin Hakkı

Öztürk devamında “Türkiye’de bir çevre sanayi sektörü, bir atık sanayi sektörü doğurmamız lazım. Kocaeli gibi yerlerde bu sektörlerin oluşturulması mümkündür. Bazı tehlikeli atıklar var ki bu atıkları yakamazsın, gömemezsin. Bunlar için özel işlem uygulamak gerekir. Temiz hava solumak herkesin hakkıdır. Ne tür bir hava soluduğumuzu bilmek de hakkımızdır” diyerek konuşmasını tamamladı.

ÖDÜL KAZANAN FİRMALAR

KİMYA SEKTÖRÜ ÇEVRE ÖDÜLÜ
➢ PROCTER & GAMBLE TÜKETİM MALLARI SAN. A.Ş.kimya
METAL SEKTÖRÜ ÇEVRE ÖDÜLÜ
➢ GAZİ METAL MAM. SAN. VE TİC. A.Ş. – SAKARYA FABRİKASIGazi Metal
AĞAÇ VE AĞAÇ ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ ÇEVRE ÖDÜLÜ
➢ YILDIZ ENTEGRE AĞAÇ SAN. VE TİC. A.Ş.- MANİSA FABRİKASIYildiz Entegre
OTOMOTİV VE YAN SANAYİ SEKTÖRÜ ÇEVRE ÖDÜLÜ
➢ FORD OTOMOTİV SANAYİ A.Ş. – KOCAELİ FABRİKASIFord Otomotiv
KARMA SEKTÖR ÇEVRE ÖDÜLÜ
➢ NUH ÇİMENTO SAN. A.Ş.Nuh cimento
ÖDÜL KAZANAN TÜM FİRMALARodulalantumfirmalar

 
 
 
 
 
 

Paylaş