“24. Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri” sahiplerini buldu

17 Mayıs 2018

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) tarafından 24’üncüsü düzenlenen Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri Töreni Başiskele Wellborn Luxury Hotel’de gerçekleşti. KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen ödül törenine Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul, Garnizon Komutanı Kazım Dalkıran,    AK Parti İl Başkan Vekili Abdullah Eryarsoy, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Deniz Ticaret Odası Başkanı Vedat Doğusel, Körfez Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Öztürk, İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammed Saraç ve çok sayıda davetli katılım sağladı.

Törenin açılış konuşmasını yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Ödülümüzün adını taşıyan ve henüz çevrenin konuşulmadığı 70’li yıllarda, çevre sorunlarının çözümü için yoğun çalışmaları olan kurucumuz merhum Şahabettin Bilgisu’yu, bugünü vesile ederek buradan tekrar saygıyla ve rahmetle anıyorum. Şahabettin Bilgisu’nun; “Ekonomi’de ve Ekoloji’de denge; işin sırrı bu dengede” sözünü hiç unutmadık ve bugün bile kullanıyoruz.” dedi.

28 Firma Başvurdu

KSO’nun çevre konusundaki eğitim organizasyonları, projeleri, KSO Çevre İhtisas Komisyonu ve Proses Emniyeti Sempozyumu hakkında bilgi paylaşan Zeytinoğlu, “Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri organizasyonumuz da diğer çalışmamız. Çevreye olan duyarlılığımızın bir göstergesi olduğunu düşündüğümüz Şahabettin Bilgisu Çevre Ödüllerimizi 1995 yılından beri vermeye devam ediyoruz. Bu yıl ödül organizasyonuna katılan firma sayısı 28 ile rekor kırdı. Bu firmaların 10 tanesi İstanbul, Sakarya, Düzce, Bursa, Eskişehir, Manisa, Kırıkkale ve Hatay illerindendir. Ödül organizasyonuna başladığımız ilk yıllarda seçim yaparken firmaların mevzuatsal şartları yerine getirmesini yeterli buluyorduk. Fakat 2013 yılından beri zorunlulukların ötesinde çevre konusunda yapılan iyi uygulama örneklerini göz önünde bulunduruyoruz. Bu sene organizasyonumuza başvuran 28 işletmemizin en iyilerini seçmekte gerçekten çok zorlandık. Bu ödül organizasyonun çevresel farkındalıkların artmasına ve bilinç seviyesinin yükselmesine de hizmet ediyor olması gurur verici. Ziyaretlerde, firmalarımızın mevzuatsal zorunlulukların ötesinde çevre konusunda çok fazla çalışma ve yatırım yaptıkları ve firmalarımızda birçok iyi uygulama örnekleri bulunduğu tespit edildi.” dedi.

Zeytinoğlu konuşmasını Jüri üyelerine, Kocaeli Büyükşehir Belediyesine ve İZAYDAŞ’a ödül organizasyonuna desteklerinden dolayı teşekkür ederek tamamladı.

Arıtma Oranı yüzde 99’a Ulaştı

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Ülkemiz ve şehrimiz için sanayileşme olmazsa olmazlarımızdandır. Sanayileşme aynı zamanda çevreyle uyumlu olmak zorundadır. Sanayileşme gelecek nesillerimize yük olmamalıdır. Kocaelimiz, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarını içinde barındırmaktadır. Bunca sanayi kuruluşuna rağmen çevre kirliliği eskiye göre azalmıştır. Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük arıtma tesislerinden birine sahibiz. Göreve geldiğimizde Körfez’deki arıtma oranı yüzde 20 iken şimdi yüzde 99’a ulaşmıştır. En büyük amacımız, bugünkü ve gelecek kuşaklarımızın daha sağlıklı daha temiz bir ülkede yaşamasıdır” ifadelerine yer verdi.

Altyapı Yatırımları Örnek Bir İl

Karaosmanoğlu’nun ardından kürsüye gelen Vali Hüseyin Aksoy, “Kocaeli sanayinin kalbinin attığı kent. Buradaki firmaların çevreye duyarlı hareket etmeleri büyük önem arz etmektedir. Firmalarımızın çevreye yönelik milyar dolarlık yatırımları var. Vilayetimizin ve Büyükşehir Belediyemizin de çevre ile ilgili altyapı yatırımları Türkiye’ye örnek olacak İlimizde önemli çalışmalar yapılıyor. İlimizde 29 adet tehlikeli atık geri dönüşüm tesisi, 2 adet lastik geri kazanım bulunuyor. Bu tesislerden 139 bin tehlikeli atık geri kazandırıldı. 13 ton tehlikeli atık bertaraf edildi. Böylece birçok atık ekonomiye kazandırıldı. Kocaeli 108 tesisin bacaları online olarak izlenmektedir” şeklinde konuştu.

Büyük Ekonomiler Çevreye İyi Davranmıyor

Törende son konuşmayı gerçekleştiren Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, “Dünya nüfusu hızla artıyor. Bugün 7.6 milyar dünya nüfusu. Dünya nüfus artış hızı yavaşlasa da nüfus problemi devam ediyor. Bu da çevre sorunlarını gündeme getiriyor. NASA’nın verilerine göre ortalama sıcaklık rakamları sürekli artıyor. Büyük ekonomiler çevreye iyi davranmıyor maalesef. İhtiyaçlarımızı karşılamak için gelecekte bir buçuk gezegene daha ihtiyacımız var. Ekolojik ayak izi kavramı dünyaya verdiğimiz zararı gözler önüne seriyor. Çevre odaklı büyüme çok önemli. Sürdürülebilir kalkınma için yeşil patent sayısında Japonya birinci sırada” dedi.

Kocaeli Sanayi Odasının çevre gelişimine katkıda bulunmak için yapılan bu ödül töreni çok önemli” diyen Işık, “Çevreci Başkan olarak bilerek Şahabettin Bilgisu’nun adının ödüllere verilmesi de anlamlı. Tüm aktörlerin katılımıyla bu konuda kararlı adımlar atmaya devam edeceğiz. Unutmamalıyız ki biz doğayı korudukça da doğa da bizi korur. Ödül alan tüm firmalarımızı tebrik ediyorum. Yarışmaya katılan her arkadaşımız gönlümüzde ödül almıştır” ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı.

24’üncü Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri Töreni’nde 7 dalda verilen ödüller sahiplerini buldu.

Konuşmaların ardından Jüri Komisyonu Sözcüsü ve İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç tarafından ödül alan firmalar gerekçeleri ile birlikte açıklandı.

TEŞVİK ÖDÜLÜ (ÇEVRE YATIRIMLARI KONUSUNDA)

  • Ø PAK GIDA ÜRT. VE PAZ. A.Ş.-DÜZCE

BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME KATEGORİSİ SEKTÖR ÖDÜLLERİ

LİMAN SEKTÖRÜ ÇEVRE ÖDÜLÜ

  • RUBİS TERMİNAL PETROL TİCARET VE SANAYİ A.Ş.-HATAY

KİMYA SEKTÖRÜ ÇEVRE ÖDÜLÜ

  • BETEK BOYA VE KİMYA SANAYİ A.Ş.

AĞAÇ VE AĞAÇ ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ ÇEVRE ÖDÜLÜ

  • KARTONSAN KARTON SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

KARMA SEKTÖR ÇEVRE ÖDÜLÜ

  • FORD OTOMOTİV SANAYİ A.Ş. – ESKİŞEHİR

KOBİ KATEGORİSİ ÇEVRE ÖDÜLÜ

  • ÇEMSAN GIDA VE KİMYA TEKNOLOJİLERİ MAK. SAN. VE TİC. A.Ş. – SAKARYA

BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME KATEGORİSİ ÇEVRE ÖDÜLÜ

  • TÜRK TRAKTÖR VE ZİRAAT MAKİNELERİ A.Ş.-SAKARYA
DSC_3586

 

PHOTO-2018-05-16-20-59-14 DSC_3488 DSC_3493 DSC_3504
DSC_3512 DSC_3524 DSC_3528 DSC_3539
DSC_3542 DSC_3555 DSC_3563 DSC_3571

 
 

Paylaş