Şehir içi ve Şehirlerarası yolcu taşımacılığı Hk.

2 Haziran 2020

Sayın Üyemiz,

Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda; salgının/bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve salgının/bulaşın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 23.03.2020 tarih ve 5823 sayılı Genelgesi ile tüm şehiriçi çalışan toplu taşıma araçlarında araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin %50’si oranında yolcu kabul edileceği ve araç içindeki yolcuların oturma şeklinin yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde olacağı, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 26.03.2020 tarih ve 5899 sayılı Genelgesinde ise personel ve işçi servislerinin de bu kurala tabi olmaları yönünde Valiliklerimize talimat verilmişti.

Gelinen aşamada kontrollü sosyal hayat sürecine geçilmiş ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından hazırlanan Covid 19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde “Kent İçi Ulaşım Araçları (Minibüsler, Dolmuşlar, Halk Otobüsleri, Belediye Otobüsleri ve Diğerleri) İle İlgili Alınması Gereken Önlemler” , “ Personel Servis Araçlarıyla İlgili Alınması Gereken Önlemler” ve “Karayolu Taşımacılığı, Demiryolu Taşımacılığı, Denizyolu Yolcu Taşımacılığı ile İlgili Alınması Gereken Önlemler” adıyla şehiriçi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığına ilişkin tedbirler yayınlanmıştır.

Bu kapsamda, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 01.06.2020 tarih ve 8567 sayılı Genelgesi, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri uyarınca İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararlara ulaşmak için tıklayınız.

Covid-19 salgınının kontrolünde yeni normal dönem kapsamında karayolu, demiryolu taşımacılığı, denizyolu yolcu taşımacılığı ile ilgili alınması gereken önlemlere ulaşmak için tıklayınız.

 

Paylaş