KOCAELİ SANAYİ ODASI NİSAN AYI MECLİSİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

 

 

 

 

 

 

 

Kocaeli Sanayi Odası Nisan Ayı Meclisi Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul’un Başkanlığı’nda toplandı.

 

Kocaeli Sanayi Odası Meclis salonunda gerçekleştirilen toplantıda 9 ve10’ncu Meslek Komiteleri adına Mustafa Kenan Selçuk, 20’nci Meslek Komitesi adına da  Tuğrul Tekbulut sunum gerçekleştirdiler.

 

KSO Meclis Başkanı Tuğrul, KSO  Meclis Üyesi olan Nuh Çimento A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi  Mehmet Eskiyapan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğini (TOBB)  temsilen kısa adı “ATTSO” olan Alman –Türk Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulunda görevlendirildiğini duyurarak KSO Meclis üyesi Eskiyapan’ın “ATTSO” Yönetim Kuruluna girmesi ile Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’dan sonra Uluslar arası bir Odada ikinci temsilcisi olduğunu açıkladı.

 

Kocaeli Sanayi Odası’nın Nisan ayı Meclis toplantısı’nda ekonomik değerlendirmelerde bulunan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Aralık ayında İşsizlik oranının yüzde 10 olduğunu vurgulayarak , yılı yüzde 9.7  işsizlik oranı ile  kapattığımızı söyledi

 

KSO Başkanı Zeytinoğlu, “İş aramayıp ama çalışmaya hazır olanlar da dahil edildiğinde işsizlik oranımız yüzde 17,3’e yükseliyor.İşsizlik yatırımlarla ve üretimin artması ile geriliyor” dedi.

 

İlk iki ayda bütçenin  3,6 milyar dolar fazla verdiğini kaydeden KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Bu fazlanın kaynağı yine vergi gelirlerinden geliyor. (yüzde 11,1) Döviz kurlarındaki yükseliş bütçe gelirlerini sınırlıyor. Şubat ayında bütçe harcamalarının gerilemesinde faiz harcamalarındaki düşüşün etkili olduğunu görüyoruz.

 

2014 yılı bütçe harcamaları bir evvelki yıldan yüzde 7 fazla olarak, yani bizim de istediğimiz gibi neredeyse geçen yılın enflasyon oranı (7,4) kadar artması hedeflenmiş. Şimdilik artış yüzde 6.

 

Hedefimiz sadece bütçeye uygunluk olmamalı. Çünkü OVP 33,2 milyar TL açık öngörüyor.

 

2014 yılı bütçe gelirlerinde yüzde 3,5’luk çok mütevazi bir artış öngörülmüş.Ancak gelirlerde yaklaşık yüzde 12 artış sağlayabilirsek denk bütçe şansını yakalayabiliriz. Ya da giderlerde azalma sağlamalıyız.

 

Kaldı ki geçen yıl bütçe gelirlerimizi yüzde 17,1 artırmışız.Dolayısıyla bütçe giderlerinde temkinli olmamız gerekiyor.Yılın ilk iki aynı değerlendirdiğimizde ise; Vergi gelirlerine en büyük katkıyı İstanbul, Ankara ve İzmir’in ardından Kocaeli olarak biz veriyoruz”

 

Yıllık dış ticaret açık, döviz kurlarından ötürü, Ocak ayından bu yana azalışa geçtiğini (64 Milyar dolar) belirten Başkan Zeytinoğlu, “Önümüzdeki Cuma günü açıklanacak yıllık cari açıkta  2 milyar dolar civarında bir gerileme bekliyoruz. Ancak son bir haftadır TL değer kazanıyor.Bunun cari açığımızın azalmasına engel olacağını düşünüyoruz”(Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun konuşma metni için tıklayınız)

 

 

 

Seabird ,Kocaeli’de 2 ayda 800 yolcu taşıdı

 

Kocaeli Sanayi Odası  Nisan ayı meclisine konuk konuşmacı olarak katılan  Seabird Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Arusan,  Kocaeli’de 2 ayda 200’ün üzerinde uçuşla 800 yolcu taşıdıklarını söyledi

 

İzmit- İstanbul arasında hava taksi uygulamasını başlatarak İzmit- İstanbul arasınındaki yaklaık bir saatlik mesafeyi 22 dakiyaya indiren Seabird Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Arusan, sanayicilere hava taksi ve  deniz uçakları faaliyetleri hakkında sanayicilere bilgi verdi. Başkan  Arusan, “2013 yılına 15 bin yolcu taşıdık. 2014 yılının ilk iki ayında Kocaeli de dahil olmak üzere 665 uçuşta 7 bin yolcu taşıdık.  Bölgemizde böyle bir hizmetin olması oldukça önemli bir durum. Hedefimiz 204 sonunda 15 milyon dolar bir bilançoya ulaşmak istiyoruz.  Kocaeli’de istediğimiz düzeyde değiliz. Kocaeli’nin bizi kaybetmemesi için çalışıyoruz. Sanayicilerden destek bekliyoruz. 1 yolcu dahi olsa uçağımızı kaldırıyoruz. Uçuşları üç güne indirme düşüncemiz var. Sapanca Gölü için iznimiz var. Ama henüz bir çalışma yapmadık” dedi.

 

2 Ocak’ta Sekapark’tan Kocaeli’deki faaliyetlerine başlayan Seabird’ün Kocaeli faaliyetleri hakkında bilgi veren Kürşat Arusan, “Kocaeli bizim için zor bir hat. İstanbul’a ne uzak, ne yakın bir yerde. 200’ün üzerine uçuşla yaklaşık  800 yolcu taşıdık. Aynı uçuş sayısında Bursa’da 2 bin 500 yolcu taşıdık.  Süreklilik açısından sıkıntı yaşıyoruz. Bir gün 4 kişi başka bir gün 5 kişi geliyor.  Bu rakamlar beklediğimiz oranda değil. Ama biz faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi. Toplantı sonunda Ayhan Zeytinoğlu, ellerinden gelen desteği Seabird’e vereceklerini söyledi. Zeytinoğlu, Kürşat Arusan’a günün anısına plaket verdi.

 

 

meclisnisan (7) meclisnisan (1) meclisnisan (2) meclisnisan (3)