27 Haziran 2015

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’i (URGE) kapsamında, “Seçilmiş Makine Sektöründe Rekabetçiliğin Geliştirilmesi” isimli bir proje yürütüyor. Makine üretiminin en yoğun olduğu 13 ili kapsayan proje için Kocaeli Sanayi Odası yaptığı çalışma sonucunda, Kocaeli’de 39 öncelikli alt sektör arasından öne çıkan 3 alt sektörü belirledi. Bu alt sektörler; Kağıt hamuru, kağıt işleme, kağıt kesme makine ve cihazları üretimi; Metalleri dövme, işleme, kesme, şataflama presleri, makineleri üretimi; Kauçuk, plastik  eşya imal ve işleme makine ve cihazları üretimi.

 

Şirketlerin ihracat kapasitesini daha da ileriye götürebilmesi için iyi bir fırsat olarak görülen projenin tanıtım toplantısı 15 Temmuz 2014 tarihinde KSO’da yapıldı. Toplantıda TEPAV Proje Yöneticisi Ozan Acar tarafından, KSO’ya kayıtlı makine üreticilerine proje hakkında bilgi verildi.

 

Söz konusu proje ile seçilmiş makine üreticilerinin, ihracat kapasitelerinin arttırılması amaçlanıyor. URGE projesi ile her türlü eğitim, danışmanlık ve yurtdışı pazarlama faaliyeti kapsamında yapılan harcamaların %75’i Ekonomi Bakanlığı tarafından karşılanıyor. Seçilen firmaların rekabetçi olmak için ihtiyaçları, projenin danışman kuruluşu TEPAV (Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı) tarafından belirlenecek. Projeyle ilgili daha detaylı bilgiye, Kocaeli Sanayi Odası web sayfasında (kosano.org.tr) duyurular bölümünde yer alan sunumdan ulaşılabiliyor.

 

Toplantıya katılamayan ilgili alt sektörlerden makine üreticisi firmalar Kocaeli Sanayi Odası’ndan yasemin@kosano.org.tr mail adresine 15 Ağustos 2014 tarihine kadar taleplerini iletebilecek.

Paylaş