83. İzmir Uluslararası Fuarı Kapsamında Düzenlenecek Morityus Yatırım Ajansı Çalıştayı

Bu yıl, 29 Ağustos – 7 Eylül tarihleri arasında 83.’sü düzenlenecek olan İzmir Uluslararası Fuarı’nın ülke ortağı Morityus olarak belirlenmiştir. Uluslararası genel ticaret kapsamında düzenlenecek söz konusu fuara katılım amacıyla Morityus Ticaret ve Sanayi Odası ve Morityus Yatırım Ajansı yetkilileri ile beraber Morityuslu işadamları ülkemize ziyaret düzenleyecektir. Bununla beraber, Morityus Yatırım Ajansı tarafından 29 Ağustos 2014 günü, saat 10:00-12:00 arası, İzmir Kaya Thermal & Convention Otel’de Türk ve Morityuslu özel sektör temsilcilerinin bir araya gelebileceği, Morityus Sanayi, Ticaret ve Tüketiciyi Koruma Bakanı Sayın Cader Sayed Hossen ile Morityus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Sébastien Mamet’in de konuşmacı olarak katılım sağlayacağı bir çalıştay gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Morityus güvenilir ve sürdürülebilir kaynaklara ve yatırıma uygun bir iş çevresine sahip olan, dikkat çekici turistik ülkelerden biridir. Afrika kıtasında en yüksek kişi başı gelire sahip ülkelerden biri haline gelen ve 2013 yılı tahmini verilerine göre yaklaşık 21 milyar ABD Doları GSYİH kaydeden Morityus’da aynı yıl kişi başına düşen GSYİH, 16.100 ABD Doları seviyesinde kaydedilmiştir. Ülke, bağımsızlığından bu yana istikrarlı bir demokrasi örneği sergilemektedir. Bu gelişmeler doğrultusunda Morityus, önemli ölçüde yabancı yatırımcının ilgisini çekmeyi başarmıştır. Morityus hükümeti, ülkelerini dünyanın önemli deniz ürünleri merkezi haline getirebilmek için yeni bir plan yürürlüğe koymuştur. Bu planın uygulanmasıyla ülkedeki iş potansiyelinin artması öngörülmektedir. Ayrıca, ülkedeki tarım sektörünün yanı sıra sanayi sektörü, GSYİH’nin %22’sini oluşturmakta ve toplam işgücünün %30’u sanayi sektöründe istihdam edilmektedir. Türkiye ile arasındaki ticaret hacmi, resmi rakamlara göre 2013 yılında, 40 milyon ABD doları Türkiye’nin ihracatını oluşturmak üzere 48 milyon ABD doları olarak kaydedilmiştir. Ayrıca, Türkiye ile Morityus arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması da yürürlüktedir.

Morityus Yatırım Ajansı tarafından 29 Ağustos 2014 günü gerçekleştirilmesi planlanan söz konusu çalıştay kapsamında Morityuslu yetkililer tarafından ticaret, imalat sanayi, tarım ürünleri, gıda işleme, deniz ürünleri, mücevherat, bilişim sistemleri ve ekipmanları başta olmak üzere ülkelerindeki çeşitli alanlarda değerlendirilebilecek iş ve yatırım olanakları sunulacaktır. Bahsi geçen çalıştaya katılım sağlamak isteyen üyelerinizin İzmir Ticaret Odası’ndan aşağıda iletişim bilgileri paylaşılan ilgili kişi ile temasa geçmeleri gerekmektedir.

İlgili Kişi:
Zeynep Küheylan
İzmir Ticaret Odası
Tel: 0232-498-42-89
Fax: 0232-498-46-38
E-posta: zeynep.kuheylan@izto.org.tr