ABD Ticaret Odası Türkiye Ofisi Açıldı

20 Haziran 2014

ABD Ticaret Odası Bölge Ofisi, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu,ABD Ticaret Odası’nın Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Myron Brilliant ve ABD’nin İstanbul Başkonsolosu Chuck Hunter ve Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun da  katıldığı törenle açıldı.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ABD Ticaret Odası Türkiye Ofisi’nin, Brüksel’deki ofisinden sonra açtığı ikinci ofis olduğunu bunun önümüzdeki dönemde ABD-Türkiye ilişkilerinin, ABD’li küresel şirketler nezdinde ne kadar önemli görüldüğüne işaret ettiğini söyledi.​ Törende konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ABD Ticaret Odası Ofisi’nin sadece Türkiye değil bölgedeki diğer ülkeleri de hizmet alanına dâhil edeceğini belirterek, “Bu ofis, ABD Ticaret Odasının Brüksel’deki ofisinden sonra açtığı ikinci ofistir. Sadece bu bile önümüzdeki dönemde ABD-Türkiye ilişkilerinin, ABD’li küresel şirketler nezdinde ne kadar önemli görüldüğüne işarettir” dedi.

 Türk-Amerikan ilişkilerinin ekonomik boyutunun her zaman öncelikleri olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Bu yöndeki ihtiyacı 2001 yılından beri sürekli olarak vurguluyoruz. İkili ticaret ve yatırım ilişkilerinin kapsamını genişletmek ve iş hacmini büyütmek istiyoruz. İlişkileri inovatif adımlarla derinleştirmek istiyoruz. Aynı zamanda, başta bölgemiz olmak üzere, üçüncü ülkelerde yeteneklerimizi birleştirmek istiyoruz. Kısaca, ülkelerimizin liderlerinin tanımladığı model ortaklığın iktisadi boyutunu kuvvetlendirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

 ABD’nin 16 trilyon dolar milli gelir ile dünyanın en büyük ekonomisi olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu; “ABD aynı zamanda 2,3 trilyon dolar ithalat ile dünyanın en büyük ikinci pazarıdır. 317 milyonluk nüfus ile de dünyanın en kalabalık 3. ülkesidir. ABD dünya ithalatının da yaklaşık yüzde 12’sini gerçekleştiriyor. Yani küresel ticaretteki her 8 doların 1’i ABD’den geliyor. Ülkemizin ABD pazarından aldığı pay yalnızca binde 3’dür ve ABD’nin ithalatında 41. sıradayız. Türk tüccarı ve sanayicisi bir türlü ABD pazarına erişememiştir. İşte bu sorunu da çözmek yolunda, bugün önemli bir adım atıyoruz. ABD artık 10 bin kilometre ötede değil, İstanbul’un merkezinde olacak.” dedi.

Paylaş