Ağustos Ayında Kocaeli Sanayinde Kapasiteler Düştü

26 Ağustos 2015

  • Kocaeli Sanayi Odası tarafından açıklanan Kocaeli sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranı Ağustos ayında yüzde 70,4 oldu. Ağustos ayı kapasite kullanım oranı geçen yılın aynı dönemine göre 0,2 puan düşerken, bir evvelki aya göre 0,4 puan düştü.

Kocaeli Sanayi Odası tarafından her ay açıklanan Kocaeli sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranı Ağustos ayında yüzde 70,4 olarak gerçekleşti. Kocaeli sanayinin kapasite kullanım oranı Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre 0,2 puan düşerken, bir evvelki aya göre 0,4 puan düştü.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “İlimizdeki büyük işletmelerin periyodik bakım dönemlerinin, Ağustos ayında olması kapasite kullanım oranlarında düşüşe neden oldu. Firmalarımızdan aldığımız geri bildirimlerden de Ağustos ayının yıllık izin dönemi olması ve fabrika bakımları nedenleriyle siparişlerde ve üretimlerde düşüşler olduğunu gördük.” dedi.

Merkez Bankası tarafından açıklanan Türkiye geneli için Ağustos ayı kapasite kullanım oranını da değerlendiren Zeytinoğlu “Ağustos ayında Türkiye genelinde kapasite kullanım oranı; geçen yıla göre 0,1 puan artarken geçen aya göre ise 1,1 puanlık bir azalışla 74,8 olarak gerçekleşti. Ağustos ayında hemen hemen tüm mal gruplarında azalma olduğunu gördük.” dedi.

Paylaş