‘Akıllı KOBİ Platformu’ ortak basın toplantısıyla tanıtıldı

15 Ekim 2021

TOBB ve VİSA işbirliğinde hayata geçirilen Akıllı KOBİ Platformu; Odamız ev sahipliğinde ve ilimiz Oda Başkanlarının katılımıyla düzenlenen Ortak Basın Toplantısı’yla tanıtıldı

 

Dijital dönüşümünü gerçekleştirmek ve işini dijitale taşımak isteyen KOBİ’lerin ihtiyaç duyduğu ürün ve hizmetlerin tek bir noktadan ulaşılabilir olmasını sağlamak, bu konuda rehberlik ve eğitim hizmetleri sunmak amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Visa işbirliğinde başlatılan Akıllı KOBİ Platformu’nun basın lansmanı Odamız ev sahipliğinde, ilimiz oda başkanlarının katılımıyla gerçekleştirildi. Ortak basın toplantısını; Oda Yönetim Kurulu Başkanımız Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Bulut, Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, Körfez Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Öztürk ile İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel birlikte yaptı.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM ÜSSÜ

Toplantıda ilk sözü Oda Başkanımız Ayhan Zeytinoğlu alarak, Akıllı KOBİ Platformu hakkında detaylı bilgi verdi. Zeytinoğlu konuşmasında şunları söyledi: “Bu platform, TOBB ve Visa işbirliğinde, işinde dijital dönüşümü gerçekleştirmek isteyen KOBİ’ler için hayata geçirildi. Akıllı KOBİ, mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik tüm sektörler için dijitalleşme olanağı sunuyor. Platform, ülkemizde dijital dönüşüm yolunda geniş bir ekosistemi KOBİ’lerle bu kapsamda buluşturan ilk platform olma özelliğine sahip. akillikobi.org.tr adresinden ulaşılabilen platform; içerdiği ürün, hizmet, bilgi ve eğitimlerle KOBİ’lere özel bir dijital dönüşüm üssü olarak hizmet verecek.

A’DAN Z’YE DİJİTALLEŞME

Akıllı KOBİ’yi ziyaret eden KOBİ’ler ihtiyaçlarını kategoriler ya da sektörler bazında keşfedebilecek, bu ürün ve hizmetleri sunan tedarikçilerle buluşabilecek. Ayrıca KOBİ’ler kendilerini dijitalleşme konusunda test edebilecek, seviyelerini görebilecek, isterse eğitim alabilecek. Böylelikle KOBİ’ler A’dan Z’ye dijitalleşme konusundaki tüm ihtiyacını Akıllı KOBİ platformunda karşılamış olacak. Platform ile dijital dönüşüm konusunda KOBİ’lerin karar almalarını da hızlandıracağına inanıyoruz. Platforma kaydolan KOBİ’lere dijital dönüşüm konusundaki mevcut durumlarını TÜBİTAK TÜSSİDE tarafından hazırlanan “Dijital Dönüşüm Olgunluk Değerlendirme” aracıyla tespit etme imkanı sunuluyor. KOBİ’ler çıkan sonuçlara ve ihtiyaçlarına göre kısa ve orta vadeli yol haritalarının hazırlanması konusunda destek alabilecekler.

TEK ÇATI ALTINDA BULUŞUYORLAR

Bu platformda teknoloji tedarikçileri ile KOBİ’ler tek bir çatı altında buluşturuluyor. 6 Mayıs’ta gerçekleştirilen ön lansmandan bu yana 800 teknoloji tedarikçisi platforma ön kayıtlarını gerçekleştirdi. Bu şirketlerin sunduğu; bulut ve yapay zeka çözümleri, e-ihracat, sanal POS çözümleri, mobil geliştiriciler, veri analizi gibi hizmetler 12 ana kategoride toplam 80 başlık altında toplanıyor. KOBİ’ler bu ürün ve hizmetlere, tedarikçilerin sitelerine yönlendirilerek uygun ödeme koşullarıyla ulaşabiliyor.  Akıllı KOBİ’ye kayıtlı bu teknoloji tedarikçilerini TOBB’un 1,5 milyon üyesi ile buluşturmayı hedefliyoruz. İşini dijitale taşımak ve dijital dönüşümünü gerçekleştirmek isteyen tüm KOBİ’leri Akıllı KOBİ Platformu’na, teknoloji tedarikçilerinin ürün ve hizmetlerini incelemeye bekliyoruz.”

PANDEMİ YAŞAMIN HER ALANINI DEĞİŞTİRDİ

Zeytinoğlu, konuşmasının ardından Oda Başkanlarına söz verdi. Kocaeli’nin sanayinin başkenti olduğunu söyleyen Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, “İhracata önem veren, yurt içi ve yurt dışı pazarlarda yer almak isteyen işletmeler dijitalleşmeye büyük önem veriyor. Pandemi yaşamın her alanını değiştirdi. E-ticaret gelişti, birçok alanda dönüşüm çok hızlı gerçekleşti. Bu platformun çevresinde herkesi bir araya getirmek istiyoruz. Yeşil mutabakat çerçevesinde hükümetin mutlaka bir paket açıklaması da gerekiyor” dedi. Ardından Oda Başkanları, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Paylaş