Aralık Ayında Kocaeli Sanayinde Kapasiteler Yüzde 70,5 ile Bir Evvelki Aya Göre 0,1 Puan Geriledi

29 Aralık 2015

  • Kocaeli Sanayi Odası tarafından açıklanan Kocaeli sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranı Aralık ayında yüzde 70,5 oldu. Aralık ayı kapasite kullanım oranı geçen yılın aynı dönemine göre 0,3 puan ve bir evvelki aya göre 0,1 puan azaldı.                            

Kocaeli sanayi kuruluşlarının Aralık ayı kapasite kullanım oranının yüzde 70,5 olarak gerçekleştiğini belirten Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Firmalarımızdan bu ay aldığımız geri bildirimlerde kapasite kullanım oranının geçen aya göre 0,1 puan geride kaldığını gördük. Geçen yılın aynı ayına göre kapasiteler 0,3 puan azaldı.” dedi.

Atıl kapasitelerin dolması ile Türkiye sanayisinin rekabet gücünün artabileceğini belirten Zeytinoğlu, “Yılın tamamını değerlendirdiğimizde Kocaeli sanayi kuruluşlarının ortalama kapasite kullanım oranının yüzde 70,8 ile geçen yılın 0,5 puan gerisinde tamamladığını görüyoruz. Kapasiteler doldurulamadığı için yatırımlar da yeteri kadar artmıyor. Umarız 2016 yılında kapasitelerde beklediğimiz canlanma gerçekleşir. ” dedi.

Paylaş