ASELSAN YÖNETİM KURULU BAŞKANI CANPOLAT KOCAELİ’Lİ SANAYİCİLERLE YAKINDAN ÇALIŞMAK İSTERİZ

12 Haziran 2014

Kocaeli Sanayi Odası’nın Haziran ayı Meclis toplantısı Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında yapıldı. Toplantıya ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Canpolat konuk konuşmacı olarak, Pirireis Üniversitesi Rektörü ve aynı zamanda Aselsan Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Oral ERDOĞAN katıldılar.  

YILDIRIM’ın YERİNE YILMAZ

Başka bir görev nedeniyle Meclis üyeliğinden ayrılan Taner Yıldırım’ın yerine Henkel Kimya’dan Mehmet Yılmaz, KSO’nun yeni Meclis üyesi olurken kısaca kendisini tanıttı .

SANAYİCİLERDEN SOMA’YA 100 BİN TL:

Meclis toplantısında ülkemiz ve ilimizin ekonomisiyle ilgili değerlendirmeler yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KSO olarak başlattıkları SOMA yardım kampanyasına destek veren üyelere teşekkür etti; toplanan 100 bin 450 TL’yi TOBB vasıtasıyla AFAD’a gönderdiklerini açıkladı. Nitelikli işgücü bulmakta sıkıntı çektiklerini, yıllık yüzde 4 büyüme hedefini rahatlıkla yakalanabileceğini düşünmekle birlikte 2023 hedeflerinin değerlendirildiğinde bu büyümelerin daha yüksek olmasını temenni ettiklerini söyleyen Zeytinoğlu, Odanın aylık faaliyetlerini sundu. (Ayhan ZEYTİNOĞLU’nun konuşma metni için tıklayınız.)

KOCAELİ SANAYİSİNE GÜVENİYORUZ:

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Canpolat, kurumunu tanıtan ve yaptıkları çalışmaları anlatan bir sunum yaptı.

Helikopter alan ülkemizin, artık helikopter yapan ve satan ülke haline geleceğini belirten Canpolat, havacılık endüstrisinin gelişmesi için ATAK’ın işaret fişeği olduğunu söyledi. ASELSAN’ın Kocaeli’de 32’si  tedarikçi olmak üzere 48 firma ile işbirliği içinde olduklarını söyleyen CANPOLAT Bilgi Güvenliği, bugün dünya için en önemli konulardan birisi. Bu konuda ASELSAN’ın önemli açılımları var. Şu anda Türkiye maalesef dışa bağımlı, Türkiye’nin bu boşluğunu biz doldurmak istiyoruz. Dış pazarlara açılma ve küresel bir şirket olma hedefimiz var. Altyüklenici-teknoloji transferi konusunda Kocaeli ile işbirliği yapmak isteriz. KSO ile ortak bir çalışma grubu oluşturulabilirse bizde aselsan olarak temsilcilerimizle yer alıp neler yapabilirizi görüşebiliriz. “dedi.

Atak helikopteri üretimi konusunda önemli gruru yaşadıklarını ifade eden Hasan CANPOLAT, Avcı Kaska monteli kumanda sistemimiz sayesinde teknoloji büyük ödülünü kazandık. Türkiye’nin hava savunma sistemleri merkezi aselsan’dır. Bu çok az sayıda ülkede olan bir yetenektir. Altyüklenicilikten kritik teknoloji üretimi yapan bir düzeye geçmek istiyoruz dedi.

BİRÇOK PROJEMİZ VAR;

Birlikte çalışma modellerini önemsediklerini ve yüksek nitelikli insan gücü ile birlikte özellikle mühendislik eğitimini geliştirmenin misyonları olduğunu vurgulayan CANPOLAT ileri teknoloji için malzeme üretimine erişimi kolaylaştırmalıyız. Milli tren hedefi var. Ar_Ge merkezi kuruyoruz. 4. Nesil haberleşme sistemlerini geliştiriyoruz. Aslında ülkemizde ihracat hedefinden çok ithalat hedefinden bahsetmeliyiz. Aynı zamanda çip üretimi konusunda da kararlıyız. Bunun için ilk adımı Bilkent Üniversitesi ile atıyoruz. Çip teknolojisini sanayileştirmek istiyoruz. Gerek Haberleşme gerekse savunma sanayi konularıyla Kocaelinden firmalar da ilgilenirse çalışabiliriz dedi.

Toplantının son bölümünde CANPOLAT Kocaeli Sanayi Odası Meclis üyelerinin sorularını yanıtlarken günün anısına Meclis Başkanı TUĞRUL ve Yönetim Kurulu Başkanı ZEYTİNOĞLU kendisine plaket takdim ettiler.

Paylaş