Avustralya-Türk İş Konseyi'nin kuruluşu kutlandı

Avustralya-Türk İş Konseyi’nin kuruluşuna ilişkin anlaşma Avustralya Büyükelçiliği tarafından düzenlenen bir Ankara’da resepsiyonla kutlandı.Toplantıda söz alan DEİK Başkan yardımcısı ve Türk-Avustralya İş Konseyi Başkanı olan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, her iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin öneminden söz etti.

Resepsiyona ev sahipliği yapan Avustralya’nın Ankara Büyükelçisi James Larsen, iki ülke arasında büyük bir tarihi ilişki olduğunu belirterek, “Harika bir geleceğimiz olacağına da inanıyorum” dedi.

Madencilik, madencilikle ilgili hizmetler, tarım ve eğitim başta olmak üzere çeşitli iş kollarından pek çok iş adamının bir araya geldiği resepsiyonda kısa bir konuşma yapan Larsen, iş adamlarına yönelik, “ilişkilerimizin geleceği sizlersiniz” ifadesini kullandı. Larsen, iki ülke arasında en az gelişen alanın ticari fırsatlar olduğuna dikkati çekti. Toplantı da ikinci konuşmayı gerçekleştiren KSO Başkanı ve DEİK Başkan Yardımcısı Zeytioğlu,kısa ekonomik bir değerlendirmesi sonrası Avustralya ile Türkiye arasında sürdürülen ticari ilişkilerden söz etti.

Avustralya-Türk İş Konseyi’nin kurulmasına ilişkin anlaşma 21 Şubat’ta Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile birlikte DEİK Başkan Yardımcısı ve Türk-Avustralya İş Konseyi Başkanı Zeytinoğlu’nun Avustralya ziyareti sırasında imzalanmıştı.
Büyükelçilik rezidansında düzenlenen resepsiyona, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Avustralya İş Konseyi Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun yanı sıra Türk ve Avustralyalı yetkililer, iş adamları, diplomatik misyon temsilcileri ve davetliler katıldı.