AYM-SKDM Eğitim ve Danışmanlık

2 Aralık 2021

Sayın Üyemiz,

TOBB’dan Odamıza gelen yazıda; , Aralık 2019 tarihinde yayımlanan Avrupa Yeşil Mutabakatı Belgesi, Avrupa’nın 2050 yılında ilk karbon-nötr kıta olması hedefiyle yola çıkan ve bütün sanayisini dönüştürmeyi gerektiren bir yeşil büyüme stratejisidir. Bu kapsamda AB, bütün politika metinlerini gözden geçirmektedir.

Yapılan düzenlemeler arasında; İklim Kanunu, Yeni Sanayi Stratejisi, Çiftlikten Çatala Stratejisi, Sürdürülebilir Ürün İnisiyatifi gibi metinler bulunmaktadır.

Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında, uluslararası arenayı en çok etkileyecek düzenleme ise Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) olacaktır. Temmuz ayında açıklanan 55’e Uyum paketi ile detayları açıklanan SKDM ile ilk etapta çimento, demir-çelik, gübre, elektrik ve alüminyum sektörleri için AB ülkelerine yapılacak ihracata bir vergi yükü gelmesi beklenmekte olup; sektörlerimizin şimdiden hazırlıklarına başlaması elzemdir.

Bu kapsamda, gelinen noktada sektörlere SKDM kapsamındaki ürünlere yönelik detaylı eğitim ve danışmanlık hizmeti verilecek olup, ilk etapta aralık ayında fiziki olarak gübre ihracatı yapan firmalar için düzenlenecektir.

Bu eğitim ve danışmanlık hizmetinin kontenjanı sınırlı olup, Eğitime katılmak ve detaylı bilgi almak isteyen üyemizin  bilgilerini 7 Aralık 2021 tarihi mesai saati sonuna kadar aynur@kosano.org.tr adesine elektronik ortamda göndermesini rica ederiz.

Taslak Programa ulaşmak için tıklayınız

Katılımcı Bilgi Formu için tıklayınız

 

Paylaş