Başbakan Yıldırım Kocaeli İş Dünyası ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileriyle Biraraya Geldi

6 Ekim 2017

BAŞBAKAN YILDIRIM, 2019 yılından itibaren işsizliği tek rakamlı hale getireceğiz” 

Çeşitli  temaslarda bulunmak üzere Kocaeli’ne gelen  Başbakan  Binali Yıldırım, Valilikçe düzenlenen Kocaeli İş Dünyası ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri ile toplantıda bir araya geldi. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu , toplantının bitiminde Başbakan’a çeşitli öneri ve sanayicilerin istemlerinin yer aldığı dosyayı takdim etti.

 İzmit Emex Otelde düzenlenen toplantıya; Başbakan  Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı  Fikri Işık, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı  Dr. Faruk Özlü, Vali  Hüseyin Aksoy, Kocaeli Milletvekilleri Zeki Aygün, Mehmet Akif Yılmaz, Radiye Sezer Katırcıoğlu, Sami Çakır ve Saffet Sancaklı, ilçe belediye başkanları, işadamları, ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan Vali  Hüseyin Aksoy ; “Bugün Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın Kocaeli İş Dünyası ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri ile bir araya gelmesinden dolayı kendilerine  hoş geldiniz diyoruz. Kocaeli Türkiye’nin en önemli üretim kentlerinden birisidir. İlk 500 sanayi kuruluşu içerisinde 80 firma Kocaeli’de faaliyette bulunmaktadır. 2016 yılı vergilerine göre Türkiye’de tahsil edilen vergi gelirinin yüzde 11,38’ i Kocaeli’den olmuştur. 2016 verilerine göre Kocaeli’de 122 yatırım teşvik belgesi almış, 3,2 milyar TL’lik yatırım, 4 bin kişilik istihdam öngörülmüştür. Bu yatırımların en önemli özelliklerinden biri 26 tanesinin yabancı sermayeli şirket olması ve Kocaeli’de 215 yabancı sermayeli şirketin faaliyet göstermesidir. Bu ilimiz ve ülkemize olan güvenin göstergesidir. İzmit Körfezi Avrupa’nın  8 nci büyük limanıdır. İlimizde önemli sanayi kuruluşları var. İlimizde önceki yıllarda başlatılan ve önemli bir aşamaya getirilen Bilişim Vadisi, ulusal ve uluslararası alanda önemli bir yere sahip projedir. Şuanda 61 firmanın başvurusu alınmış, 37 firmanın projesi onaylanmış, 6 firmada Bilişim Vadisinde faaliyetlerine devam etmektedir. Özellikle ARGE konusunda ilimizde önemli çalışmalar yürütülmektedir. Kocaeli Asya ve Avrupanın kesişme noktasında ve ulaşım akslarıyla bölgenin gelişme ve kalkınmasına önemli katkılar sağlamaktadır. Bugün ilimize teşrifleri nedeniyle Sayın Başbakanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

BAKAN ÖZLÜ, “Bilişim Vadisinde 100 bin kişi çalışacak”

Toplantıda söz alan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı  Dr. Faruk Özlü yaptığı konuşmalarında; “Bugün Kocaeli’deyiz. Kocaeli bir sanayi şehri ve bizim Bakanlığımızın burada çok önemli yatırımları var. Özellikle Gebze’ye çok sık geliyorum. Bilişim Vadisi 5 etaptan oluşuyor.  Tüm etaplar tamamlandığında Kocaeli’de 100 bin kişinin çalışacağını düşünüyoruz. Burada bilimden sanayiye, teknolojiden sanayiye bir bağ kuruyoruz. Bu son derece önemli.  Biz sanayimizin teknoloji üretmesini istiyoruz. Katma değeri yüksek ürünler üretmeliyiz. Bunun için çalışıyoruz. Toplantımızın hayırlı olmasını diliyorum”

BAŞBAKAN YARDIMCISI IŞIK, “ Kocaeli’nin en büyük sorunu ulaşımdır”

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ise yaptığı konuşmalarında; “ Sayın Başbakanımıza ilimize teşrifleri nedeniyle gönülden teşekkür ediyorum. Şuanda dünya yeni bir çağın içerisinde. Bu çağ bundan önceki hiçbir çağa benzemiyor. Bu çağ dijital çağ. Eğitimden, üretime, sosyal güvenlikten, sağlığa her şeyin çok değiştiği bir çağı yaşıyoruz. Önceden çağlar arası geçiş yumuşaktı. Türkiye olarak şartlara en hızlı adapte olma zorunluluğumuz var. Kocaeli üretimin, sanayinin başkenti. Elbette bunun getirdiği bir çok sorun var. Kocaeli dijital ekonomiye en hazır şehir.  Bilişim Vadisi dijital çağı yakalamak adına bizim çok önemli projemizdir. Şuanda 1. etabın 1. kısmı bitti. Kocaeli sanayi altyapısını yeni ekonomiye dönüştürmek için büyük çaba sarf ediyor. Almamız gereken elbette çok mesafe var. Kocaeli’de ki bu sinerji Kocaeli’nin adını dünyaya taşıyacaktır. Kocaeli’de çok önemli bir uyum var. Elbette Kocaeli’nin önemli sorunları da var. Şuanda en büyük sorumuz ulaşım sorunudur. Bu konuda çok önemli çalışmalar var. İnşallah daha güçlü bir Kocaeli ve Türkiye olarak yolumuza devam edeceğiz.”

BAŞBAKAN YILDIRIM “ Büyümede şu anda dünya da ikinci sıradayız”

Başbakan Binali Yıldırım toplantıda yaptıkları konuşmalarında; “Bugün sizlerle birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti belirterek, herkesi saygı ile selamlıyorum. Kocaeli çok önemli bir şehrimiz. Kocaeli’nin  üzerindeki trafik baskısını azalttık. Araç sayısı artmaya devam edecek, bundan kaçış yok. O nedenle tedbir almamız lazım. Bu tedbirlerden biri Yavuz Sultan Selim’den gelen yolu TEM’e bağlamıyoruz. Kuzey Marmara Otoyolunun yapımı süratle devam ediyor. Böylece Kocaeli’nin içinden geçen trafiği şehrin dışına çıkarmış olacağız. Mutlaka köklü çözümler üretmek zorundayız. 35 limanımız, yüzlerce sanayi tesisimiz var. Bilişim          Vadisi büyük bir istihdam sağlayacak. Bu nedenle Kocaeli’de yapmamız gereken çok önemli işler var. Kocaeli’nin metro ve raylı sistemlere daha da önem verilmesi gerekiyor. Bu şekilde şehrin uzun vadede sürdürülebilir trafik sorunu kalmayacak. Bunlar büyük yatırımlar. Kocaeli bunları hak ediyor.

“ALINAN HER KARAR TOPLUMA, ÜLKEYE KAYNAK OLARAK GERİ DÖNÜYOR”

Burada üretilen katma değer diğer illerin açığını kapatıyor. Kocaeli’ye ne kadar yatırım yaparsak diğer bölgelerin açığı o kadar kapanacaktır. Kocaeli’nin şanssızlığı tesisler İstanbul’da ama firmalar Kocaeli’de, bu nedenle üretim İstanbul’un haznesine yazılıyor. Alınan her karar topluma, ülkeye kaynak olarak geri dönüyor. Son 1 senede ülke olarak çok büyük badireler atlattık.   15 Temmuzda   göğsünü kurşunlara siper eden şehitlere Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize sağlık ve hayırlı ömür diliyorum. Böyle bir millet oldukça ülkemizin sırtı hiçbir zaman yere gelmez. Ülkemizin insanları basiret sahibi. 15 Temmuz’un ardından ülkemiz ekonomisi daraldı ve 2017 ye çok iyi giremedik. Büyüme şuan tekrar yaşanmaya başladı. Büyümede dünyada 2. sıradayız, Avrupa’dan 2 kat daha hızlı büyüyoruz. Türkiye her bakımdan büyüyor, gelişiyor. Ne kadar çok istihdam yaparsak ülkemiz o kadar büyüyecektir. Genç ve dinamik bir nüfusumuz var. Bu hem avantaj, hem de sorundur. Doğu ve Güneydoğudaki gençler artık geleceği dağda değil, Türkiye’nin birlik ve beraberliğinde olduğunu gördüler ve teröre sırtını döndüler. Terör artık güç kaybetti. Şimdi sivillere askere polise saldırıyorlar. Terörle mücadele konusunda inisiyatif sadece devlettedir. Terör örgütleri Kuzey Irak’da ki yaşanan gelişmelerden medet ummaktadırlar. Türkiye Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğüne zarar verecek kim olursa olsun bu ülkemizin ulusal güvenlik meselesidir ve karşılık verilir. Bugün Kuzey Irak’da kişisel ihtirasları uğruna kürtleri ateşe atanlar sırtlarını sıvazlayanları yarın yanlarında göremeyeceklerdir. Tarih boyunca bu topraklarda hep bir olduk, beraber olduk. Bundan sonrada beraber yaşamaya devam edeceğiz. Türkiye eski Türkiye değil.

Avrupa’da da Türk ve İslam düşmanlığı devam ediyor. Ancak bu düşmanlığı yapanlar hep kaybediyor. Türkiye hem Avrupa hem Asyalıdır. İki kıtayı birleştiren başka ülke yok. Ülkemiz Yüzyıllardır medeniyetlerin buluştuğu yerdir. Bizim sorunumuz Avrupa insanıyla değil. Avrupa’nın güvenliği Türkiye’den başlıyor. Bu nedenle Avrupa konuya bu açıdan bakıp bölge barışı ve güvenliği için işbirliğini geliştirmelidir. Türkiye dünyanın merkezindedir. Bu bizim için bir fırsattır. Dünyada 10 büyük proje var. Bunların 5 tanesi Türkiye’dedir. 15 Temmuz bize bölgemizde güçlü olmamız gerektiğini gösterdi.

“ÜLKEMİZİN YARINLARI İÇİN AKLIMIZI ÇOK DAHA FAZLA MEŞGUL EDECEĞİZ”

Sadece alın teriyle kalkınamayız. Bu nedenle akıl teri de çok önemli. Bundan sonra bilgiyi üreten ülkeler yol alacak. Bu şekilde bir gidişattayız ve tedbirleri almamız gerekiyor. Ülkemizin yarınları için aklımızı çok daha fazla meşgul edeceğiz. Son 1 yılda savunma sanayinde çok ilerleme sağladık ve bunun içinde ciddi bir kaynağa ihtiyacımız var. Vergi artışı gibi yollarla bu kaynağı karşılayacağız. Bu tedbirleri almak zorundaydık. Çünkü daha güçlü bir şekilde yolumuza devam etmek zorundayız. 2023 yılına odaklandık. 2019 yılından itibaren işsizliği tek rakamlı hale getireceğiz” diyen Sayın Başbakan Yıldırım tüm katılımcılara teşekkür etti.

Paylaş