BİZİMKÖY’de Engelliler Günü Kutlaması

4 Aralık 2015

Kocaeli Sanayi Odası’nın sosyal sorumluluk projesi kapsamında olan Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi’nde 3 Aralık Engelliler Günü sebebiyle, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KSO Meclis üyesi Bora Ergene, KSO Disiplin Kurulu Başkanı ve Bizimköy Yönetim Kurulu Başkan Vekili M.Şerif Kanık, Metraco Firması Yönetim Kurulu Başkanı Cem Okçu, Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi Vakfı Genel Müdürü Hüsnü Bayraktar ve Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi’nde çalışanların katılımlarıyla “Engelliler Günü” kutlandı.

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ”Bizimköy, engellilerin üretim sürecine katıldığı, Avrupa da dahi örneği olmayan ilk ve örnek bir projedir. Kendi ekonomik ihtiyaçlarını karşılar duruma gelen engellilerimiz, aynı zamanda ekonomiye de katkıda bulunmaktadırlar.” dedi.

Sözlerine Merkez hakkında bilgiler aktararak devam eden Zeytinoğlu, “BİZİMKÖY 72.000 m2’lik alan içerisinde, 5.400 m2 kapalı alanda faaliyetini sürdürmektedir. Bu bölümlerde halen 33 bayan 46 erkek toplam 79 engelli olmak üzere 92 kişinin istihdam edildiği Bizimköy’de 29 tanesi işitme, 2 tanesi görme, 18 tanesi ortopedik, 19 zihinsel, 11 tanesi de diğer engelli grubundan olan engellilerimiz var. Merkezimizde ayrıca, 2 psikolog, 1 doktor, 1 hemşire ve 1 iş güvenliği uzmanı bulunuyor. Konfeksiyon, mantarcılık, arıcılık, sebze, meyve ve çiçekçilik bölümleri üretimimiz mevcut. En fazla çalışanımız 64 kişi ile konfeksiyon bölümünde bulunuyor. Mantar bölümünde çalışan 9 engellimiz var. Ayda 10 tona yakın fason kültür mantarı üretiliyor. İtalya ve Almanya’ya ihraç ediyoruz. 6 tane engellimiz de yemekhane ve idari hizmetlerde çalışmaktadır.” dedi.

Bizimköy’ün bugüne kadar birçok ödül aldığını belirten Zeytinoğlu, Bizimköy projesinin bu yıl 12 Haziran’da Dünya Odalar Federasyonu 9. Kongresi’nde, 39 ülkenin 79 projesi ile yarışarak “En iyi İş Yaratma / İş Geliştirme” kategorisinde şampiyon olduğunu vurgulayarak sözlerine son verdi.

Engelli çalışanlara yaptığı ziyarette konuşan Başkan Karaosmanoğlu, “Engelleri önce beynimizde ve gönlümüzde aşacağız. Sizlere sizin kadar yakınız. Her türlü imkânlarımızı sizlerle paylaşacağız ve bunları sadece dünya engelliler gününde söylemiyoruz, her zaman ifade ediyoruz. Biz bu destekleri her zaman yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Zorlukları paylaşarak kolaylaştıracağız.” şeklinde konuştu.

Törende son konuşmayı yapan Vali Hasan Basri Güzeloğlu,  “Bugün Dünya Engelliler Gününde dünya çapında bir projenin, sizlerin yazdığı bir başarı öyküsünün merkezinde Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi Vakfında sizlerle birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Ben ve bütün arkadaşlarım ortaya koyduğunuz bu azmi, gayreti ve inancı takdir ediyoruz. Sizler şeyin azmin ve kararlılığın önünde hiçbir engel olamayacağını gösterdiniz. Her biriniz emeğinizle, gayretinizle, çabanız ve sevginizle çok büyük bir başarı gerçekleştirdiniz. Bu başarı sadece bizim değil, tüm dünyanın alkışladığı, takdir ettiği ve ödüllendirdiği bir başarı öyküsü oldu.

Kurulduğundan bugüne bu başarı öyküsünde katkı veren ve bugünlere gelmesinde pay sahibi olan herkesi kutluyorum. Ancak özellikle bu başarının gerçek kahramanı olan sizleri kutluyorum. Bizler, neyi düşünüyorsanız, neyi yapmak istiyorsanız ve önünüzde neyi engel görüyorsanız onu kaldırmakla sorumlu ve zorunluyuz. Sizin yüreğinizin götürdüğü yere kadar gitmenize, hayata tutunmanıza, her açıdan mutlu olmanıza dönük her meselede bütün imkanlarımızı kullanmayı amaçlamakta ve bu kararlığımızı sizlerle paylaşmaktayız.

Burada mantar üreticiliği ile çiçek ve bitkisel üretimde olmak üzere iki temel sektörde üretim yapıyorsunuz. Burada çeşitli kategorilerde engelli görülen ama bu üretim sürecinde engelli değil, engelsiz olduğu düşünülenden daha yüksek başarılı, kaliteli, nitelikli üretim ve gayret var. Demek ki buradaki model gibi sizlerin ve sizin gibi arkadaşlarınızın hayata tutunmasını sağlayacak projeleri gerçekleştirmek artık bir zorunluluktur.” dedi.

Törende daha sonra Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi girişinde toplu fotoğraf çekimi yapıldı.

Paylaş