Büyük Endüstriyel kazaların önlenmesi ve etkilerinin azaltılması” hakkında yönetmelik kapsamı bilgilendirilmesi yapıldı

 

 seminer (2)  seminer (1)

Kocaeli Sanayi Odası’nda önemli seminer gerçekleştirildi.

 “Büyük Endüstriyel kazaların önlenmesi ve etkilerinin azaltılması” hakkında yönetmelik kapsamı bilgilendirilmesi yapıldı

 Kocaeli Sanayi Odası(KSO) ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliği ile  “Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmelik (SEVESO II Direktifi) Kapsamında Bilgilendirme Semineri” gerçekleştirildi.

Kocaeli Sanayi Odası Meclis salonunda düzenlenen Eğitim Seminerine Sanayi Kuruluşları Temsilcileri, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları ve bu konuda faaliyet gösteren danışman firmalar yoğun ilgi gösterdi. Eğitim Seminerinin açılış konuşmasını yapan KSO Meclis Üyesi Mustafa Kenan Selçuk, Türkiye imalat sanayinin yüzde 13’ünü üreten ilimiz için çevre ve İSG konularının diğer illere göre çok daha öncelikli bir mesele olduğunu vurguladı.

 KSO Meclis üyesi Selçuk, “Kocaeli Sanayi Odası olarak biz de; çevre ve İSG konularında sanayi kuruluşlarının bilinçlendirilmesi ve farkındalıklarının arttırılmasına çok önem veriyoruz. Bu kapsamda üyelerimizin ihtiyaçlarına yönelik eğitimler, seminerler ve çalıştaylar düzenliyoruz. Bugünkü toplantımızı da üyelerimizden gelen yoğun talep nedeni ile gerçekleştirmeyi planladık.” dedi.

 KSO Meclis üyesi Selçuk konuşmasında  “Sizlerinde bildiği gibi; 30.08.2010 tarih ve 27676 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Büyük Endüstriyel Kazaların Kontrolü Yönetmeliği” kapsamında firmalara düşen yükümlülükler ve denetimler bulunmaktaydı. Bu yönetmelik 30.12.2013 tarih ve 28867 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin azaltılması hakkında Yönetmelik” ile yürürlükten kaldırıldı. Yeni yayımlanan bu yönetmelikte de yine yükümlülükler ve denetimler bulunmaktadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bu kapsamda İlimizde pilot ölçekli denetimlere başlanmıştır.” diye ilave etti.

 KSO Meclis üyesi Selçuk konuşmasının son bölümünde “Ayrıca çevreye olan duyarlılığın bir göstergesi olduğunu düşündüğümüz “Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri” organizasyonumuz ile her yıl firmalarımızı ödüllendiriyoruz. Bu sene organizasyonumuzun 20.si olması nedeni ile bazı yenilikler yaptık. Bu yıl ilk defa gelen başvurular neticesinde sektör bazlı bir ayrım yapılarak Sektör Ödülü’de verilecektir. Büyük ölçekli firma ve KOBİ kategorisinde Çevre Ödüllerinin yanı sıra alınan başvuruların yeterli olması durumunda otomotiv, kimya, gıda, metal, makine ve atık bertaraf-geri kazanım gibi sektörler başlığı altında da ödüller dağıtılacaktır. Başvurular başlamış olup, son başvuru tarihi 05 Mayıs 2014 tarihidir.” diye hatırlatmada bulundu.

 Eğitim Seminerinde; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, SEVESO Denetim Koordinatörü ve “Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmelik” Komisyonu Başkanı İş Baş Müfettişi Hüseyin Özcan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı “Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmelik” Komisyonu Üyesi, İş Müfettişi Devrim Ertürk ve, İş Müfettişi Serdar Öcelan konuyla ilgili sunumlarını yaptılar. “Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmelik”in amacı, kapsamı, sanayiciye getirdiği yükümlülükler, bu kapsamda hazırlanması gereken dokümanlar ve pilot denetim konularına değinildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bu kapsamda İlimizde pilot ölçekli denetimlere başlandığını vurguladılar.

pilot denetim sunumu için tıklayınız

unsurlar sunumu için tıklayınız