KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu şubat ayı cari açığa ilişkin yaptığı değerlendirmede: Cari açığı düşürmek için ihracat ve turizm gelirlerinde artış gerekli

11 Nisan 2017

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu cari açığı düşürmek için ihracat ve turizm gelirleri ile yabancı sermaye girişlerinin artmasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Merkez Bankası tarafından açıklanan ödemeler dengesi istatistiklerini değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Son altı aydır yıllık cari açık yatay seyrediyor. Cari açık şubat ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre 564 milyon dolar artarak 2 milyar 527 milyon dolar olarak gerçekleşti. 12 aylık cari açık rakamı ise 33 milyar 747 milyon dolara yükseldi. Geçen yıla göre dış ticaret açığının artmasının yanında turizm gelirlerindeki düşük performansın cari işlemler hesabının açık vermesinde etkisi olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki ay yıllık cari açıkta baz etkisi ile biraz gerileme bekliyoruz. Cari açığın seyrini önümüzdeki aylarda ihracat ve turizm gelirleri değiştirecek.” dedi.

Cari açığın düşürülmesi için yatırımların ve yabancı sermaye girişlerinin arttırılması gerektiğine dikkat çeken Zeytinoğlu, “Doğrudan yatırımlarda ocak ve şubat aylarında gerileme söz konusu. Henüz yatırımları çekme konusunda istediğimiz ivmeyi yakalayamadık. Önümüzdeki dönemde istikrar ortamının da sağlanmasıyla daha somut sonuçlar elde edebileceğimizi düşünüyoruz.” dedi.

Paylaş