CHP Genel Başkanı Böke, KSO’yu Ziyaret Etti

5 Mayıs 2016

CHP Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke ve beraberindeki heyet Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nu  ziyaret etti. Ziyarette, CHP Genel Başkan Danışmanı Engin Özkoç, CHP PM Üyesi Ayşe Eser Danışoğlu, CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Korkmaz Pekyörür ve CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya  bulundular.

Böke ve beraberindeki heyete Kocaeli sanayisi ve  Kocaeli Sanayi Odası’nın çalışmaları hakkında bilgi veren KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Kocaeli ülkemizin en küçük yüzölçümüne sahip illerinden biri olmasına rağmen, ekonomik faaliyetlerde sürekli ilk sıralarda yer alan bir şehrimizdir. İlimiz yüzölçümü bakımından küçük, ancak katma değeri bakımından büyük bir ildir. Türkiye’nin İstanbul’dan sonra ikinci büyük sanayi kenti olan Kocaeli’nin ekonomik faaliyetlerinde sanayinin payı yüzde 73’tür. Türkiye’nin en büyük 500 firmasının da 89’u Kocaeli’de faaliyet göstermektedir.” dedi. Kocaeli’de Körfez Geçiş Köprüsü’nün yapıldığını ve Güney Otoyolu projesinin ihalesinin de bir an önce yapılmasını beklediklerini ifade etti.

Zeytinoğlu, “Geçen sene bir çalışma yaptık ve mesleki eğitim noktasında da eksiklerimizin olduğunu gözlemledik. Mesleki eğitimdeki talebelerin sanayiye yönelik eğitimlerine ağırlık verilmesini arzuluyoruz. Meslek eğitiminin çok önemli olduğunu biliyoruz. Türkiye’nin üreterek kalkınması lazım.” diyerek mesleki eğitimin gerekliliğine vurgu yaptı.

Zeytinoğlu’nun konuşmasının ardından konuşan Böke, “Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu, insanı üretimin merkezine almaktır. Sanayi devriminin yakalanması hem sanayinin payını arttıracak hem de Türkiye’yi üreterek tüketen bir konuma getirecek.  Siz sanayicilerin ülkeye çok büyük katkıları var. Özellikle dış ticaret açığının kapanması için de Türkiye ekonomisinin daha da büyümesi gerekiyor. Buna bağlı olarak ekonominin gelişmişliği için teşvik projelerinin ortaya konması gerekir.” dedi.

Paylaş