Kocaeli Sanayi Odası Ekim ayı meclis toplantısına konuk konuşmacı olarak AB Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Christian BERGER katıldı

17 Ekim 2018

Kocaeli Sanayi Odası Meclis toplantısına konuk konuşmacı olarak katılan  AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Chiristian Berger, “Kocaeli Türkiye’nin güç noktası aynı zamanda en bağlantısı yüksek şehirlerden bir tanesi” dedi.

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Ekim ayı Meclis toplantısı dün Hasan Tahsin Tuğrul Başkanlığında KSO meclis salonunda gerçekleşti. Meclis toplantısına Marka Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, İktisadi Kalkanma Vakfı yöneticileri,sanayiciler, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yönetim kurulu üyeleri ve meclis üyeleri katılım sağladı. Meclisin bu ay ki konuğu ise AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger oldu.

Eylül ayı Kocaeli -dış ticaret ihracat ve ithalat sayılarını açıklayan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu şu ifadelere yer verdi: “İhracat  2,4 milyar dolar, İthalat  3,3 milyar dolar  İhracat yılsonunda  27 milyar dolara ulaşır. Reel efektif döviz kuru eylül ayında  61,62 ile tarihinin en düşük seviyesine geriledi.  Endeksin 100 olması durumunda dolar Eylül ayında  4,2064 TL, Eylül ayında dolar  6,3389 TL ve dolar bugün 5,68 TL. Enflasyonla mücadele programında KDV iade süreci hızlandırılıyor. Kredilerin faiz oranlarında yüzde 10 indirim uygulanıyor ve hal yasasıyla ilgili yapısal değişiklikler yapılıyor.

KOBİ destek  kredisine taleplerin devam ettiğini söyleyen Başkan Ayhan Zeytinoğlu, “ 127 firmanın kullanabileceği kredi hacmi var. 98 firmamıza faaliyet belgesi verdik. 84 KOBİ’miz krediyi kullandı. İşsizlik oranı  Temmuz ayında yüzde 10,8’di.  Mevsimsel etkilerle azaldığı dönem artışın olması  krizin işsizlik üzerindeki etkisini gösteriyor. Sanayi üretim Endeksi  Ağustos ayında yüzde 1,7” ifadelerini kullandı.  (Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun konuşma metni için tıklayınız)

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Chiristian Berger, “Kocaeli Güç Noktası”

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Chiristian Berger: “Burada bulunmaktan dolayı çok memnunum. Burada Türk Sanayisinin kalbindeyiz. Kocaeli Türkiye’nin güç noktası aynı zamanda en bağlantısı yüksek şehirlerden bir tanesi. En işlek limanlarda burada. Eğitim alanında birçok önemli tesise sahip. Türkiye Avrupa Birliğinin 5’inci en büyük ortaklarından bir tanesi. Siyasi problemler yaşansa bile Türkiye’ye yatırım yapmaya devam ediyoruz. Türkiye’de ki şirketleri ziyaret ettiğimde AB standartlarının uygulandığını görmek beni memnun ediyor” diye konuştu.

Korumacılık ve serbest ticaret gerçekten çok önemli diyen Berger “ Toplumumuzun iyiliği için büyük anlaşmalar yaptık. Mülteciler konusunda bu yıl Türkiye’ye desteğimizi yenilemek konusunda kararlar aldık. 3 milyar Euro Türkiye’ye verilmesi kararı alındı. Yunanistan’a yasa dışı geçen göçenler yeniden Türkiye’ye gönderildi. Biz bundan dolayı büyük bir memnuniyet içerisindeyiz. Bir başka iş birliği ise 3.5 milyar dolar fon veriyoruz. Bu fonlar belli başlı yerlere veriliyor. Burada harcadığımız paraların ne kadar güzel yerlere gittiğini görmek bizleri mutlu ediyor” açıklamasında bulundu.

Paylaş