Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi

2 Mart 2021

Sayın Üyemiz,

Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB); İzmir Valiliği, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Odası, İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, Dikili Belediyesi ve Bergama Ticaret Odası ortaklığında Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 08/11/2019 tarihli onay yazısı gereği 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu ile 25/11/2017 tarihli ve 30251 sayılı Resmi Gazete ‘de  yayımlanarak yürürlüğe giren Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde 21 sicil numarası ile 07.11.2019 tarihinde kurulmuştur.

Bölge, Jeotermal enerji kaynağı ile ısıtılan modern teknolojik sera işletmelerinin ve sanayisinin yer alacağı iyi tarım uygulamalarının yapılacağı ve jeotermal kaynağa ek yenilenebilir enerji kaynağı olan rüzgâr enerjisi sisteminden (RES), güneş enerjisi sisteminden (GES) ve biyogaz enerjisinden de faydalanacağı hibrit bir sistemle faaliyette bulunacaktır.

Topraksız modern teknolojik seralarda, yılda ortalama 80.000 ton yaş meyve ve sebze üretilmesi planlanmaktadır. 3.500 kişiye istihdam sağlaması öngörülen projenin özellikle kadın istihdamına katkı sağlaması planlanmaktadır.

Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesinde  yatırımcı olmak isteyenler ihtisas konusuna uygun modern teknolojik sera işletmeleri ve/veya sanayi tesisi yatırımı yaparak bu ayrıcalıklı TDİOSB proje alanında yer alabilecektir.

(Başvurular Sera parselleri için 25.000 m²’den, sanayi parselleri için 6.000 m²’den başlamaktadır.)

 

Paylaş