Doğu Akdeniz’in Enerji Kaynaklarına Yatırım Masaya Yatırılıyor

Paylaş
  • 28 Kasım Cumartesi günü Girne’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ömer Kalyoncu’nun katılımı ile gerçekleştirilecek olan “KKTC Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi”nde KKTC’nin enerji kaynakları potansiyeli ele alınacak.

Son dönemde uluslararası arenada tartışmalara konu olan Doğu Akdeniz Enerji Havzası içindeki  Kıbrıs’ta siyasi çözüme yönelik müzakerelerin yeniden başlamasıyla yeni sürece girilirken bu iklim içinde KKTC’nin enerji kaynakları ve uluslararası işbirliği ile yatırım imkanları Girne’de yapılacak toplantıda masaya yatırılacak.

28 Kasım Cumartesi günü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ömer Kalyoncu’nun  katılımı ile yapılacak “ Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi’ İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun açılış konuşması ile başlayacak.

DMW Uluslararası Diplomatlar Birliği, Avrupa İşadamları Kulübü ve Girne Amerikan Üniversitesi ile birlikte Girne’de gerçekleştirilecek Zirvenin, Uluslararası su yollarının önemli geçiş noktası ve jeo-stratejik öneme sahip bir ada olan Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz enerji koridoru içinde yer alması ve  muhtemel enerji kaynaklarının varlığı sebebi ile daha da önem kazandı.

Avrupa Birliği, Almanya, Polonya, Macaristan, Moldovya, Yunanistan, Güney Kıbrıs, Mısır, Katar, Rusya’dan en üst seviyede holding, şirket patron ve CEO’ları katılacağı Zirve’nin  Ada’da barışa giden yolda siyasi ve diplomatik bir adım atılmasına ve ekonomik canlılığın doğmasına katkı sağlaması beklentiler arasında.

Çözüm sürecinde Doğu Akdeniz’deki  enerji kaynaklarının varlığının KKTC’nin elini çok daha fazla güçlendirdiğine dikkat çekilirken, Ada’da adil ve kalıcı siyasi çözüm sürecinde bir yandan da ekonomik büyümeyi öncelik haline getirdi. Bu süreçte sağlanacak güçlü bir ekonominin Ada’daki toplumların entegrasyonunu kolaylaştıracağı da dikkat çekilen hususlar arasında.