Doğu Marmara 2. Sanayi Ve Teknoloji Fuarı Açıldı

26 Haziran 2014

Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı SANTEK’14, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımlarıyla  Uluslararası Fuar Merkezi’nde kapılarını açtı. 25-28 Eylül 2014 tarihleri arasında katılımcılarını ağırlayacak olan fuarda 16.000 m2 brüt, 7.500 m² net alanda firma ve kurum kuruluşlarla beraber toplamda 220 stand yer alıyor.

 Uluslar arası Fuar Merkezi’nde düzenlenen törene; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı  Fikri IŞIK ve Kocaeli Valisi Sayın Ercan Topaca’nın yanısıra, Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Lüksemburg Büyükelçisi Mr. Robent DENNEWALD, Vali Yardımcısı Osman Sarı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Gölcük Tersane Komutanı Tuğamiral Mehmet Şevki Şekerefeli, İşkur İl Müdürü Özdemir Kaşukçi, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul, KSO Yönetim Kurulu Üyeleri, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran ve çok sayıda sanayici katıldı.

 Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan törende, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ “SANTEK’14 Fuarının her yıl büyüyerek kurulacağını vurguladı.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, SANTEK’14 Fuarında katılımın giderek artmasının kendilerini çok mutlu ettiğini vurgulayarak, “Hem alan hem de katılan firma sayısı bir evvelki yılın üzerinde, Geçen yıl 167 firma ve kuruluş katılım göstermişti. Bu yıl bu sayı 220’ye çıktı. Doğu Marmara Bölgesinde yer alan illerimizdeki işletmelerimizin yanı sıra bu yıl başka illerden ve hatta uluslararası firmalarımız da katılım gösterdiler. Bu fuar ile en büyük beklentimiz; firmalarımızın başarılı işbirlikleri kurmalarıdır.” dedi. Sayın Ayhan Zeytinoğlu’nun tam konuşma metni için tıklayınız)

 Lüksemburg Büyükelçisi Mr. Robent DENNEWALD,Türkiye’de bulunmaktan dolayı çok mutlu olduklarını belirterek, SANTEK’14 Fuarı ile önemli işbirliklerinin sağlanacağını söyledi. ,

 Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, sanayicilerin çok önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirterek, Her hafta bir sanayi kuruluşunu ziyaret ederek yaptıkları ürünleri hayranlıkla görüyorum.Ayrıca çalışanlarla  birlikte oturup yemek yemekten çok hoşlanıyorum.” dedi.

 Kocaeli Valisi Sayın Ercan Topaca yaptığı konuşmasında; “Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarının ilimize bölgemize, sanayimize hayırlar ve başarılar getirmesini diliyorum. Bu fuarın firmalarımız ve sektör arasında iyi bir işbirliğine, karşılıklı ticarete vesile olmasını diliyorum.

Kocaeli ülkemizin sanayi ve üretim üssüdür. Öyle ki Türkiye’deki üretilen her 100 parça sanayi ürününün yaklaşık 14 parçası bizim ilimizde üretiliyor. Fuarın bu bakımdan ilimizde düzenleniyor olması çok anlamlıdır.  Hem bizim gelişmemiz, hem dışardan gelen firmaların bizi tanıması açısından ve işbirliği açısından bu tür organizasyonları destekliyor ve önem veriyoruz. O boyutuyla bu fuar her yıl yabancı katılımcıların da artmasıyla gerçek anlamda amacına hizmet eder hale gelecektir. Sürdürülebilir bir yapı olmasını temenni ediyorum. İnşallah bu kurumsal bir hale gelir.

 Emeği geçen bütün arkadaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Fuarın hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Yarın itibariyle yeni görev yerime gideceğim. Bu vesileyle bir kez daha herkese Allahaısmarladık diyor, hakkınızı helal etmenizi istiyorum.”  dedi.

 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri IŞIK ise yaptığı konuşmasında; “Öncelikle ikincisi düzenlenen Doğu Marmara  Sanayi ve Teknoloji Fuarı’nın açılışında sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu fuarın ilimiz, bölgemiz ve ülkemiz sanayi ve ticaretine katkılar yapmasını temenni ediyorum. Fuara katılan tüm firmalarımıza başarılı bir fuar dönemi ve bu fuar vesilesiyle çok daha güçlü bir işbirliği temenni ediyorum. Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu tip organizasyonlar, çok zor organizasyonlardır. Emek ve çaba gerektirmektedir.

 İnşallah hem bölgemize, hem de ülkemize bu fuar vesilesiyle gelen firmalar arasında çok güçlü bir işbirliği doğar. 21 tane farklı ülkeden 120 yabancı firma bugün fuarımızdalar. Dünya çok hızlı bir sanayileşme yaşıyor. Özellikle son 30 yılda sanayinin önemi dünyada geri plana düşmeye başlamıştı. Dünyadaki firmalar sanayiden daha fazla finans sektörüne kaymaya başlamıştır. Hizmet sektörü bütün dünyada yükselen bir trenddir. Ancak 2008 krizi bize sanayileşmeyi üretimi ihmal eden bir anlayışın nasıl sonuçlanacağını çok net gösterdi. Sadece finans ve hizmete dayalı bir ekonomi sürdürülebilir bir büyüme getirmiyor. Ekonomide asıl olan üretimdir.

 Biz 2008 krizini üretime önem verdiğimiz için en az zararla atlatan ülke olduk. 2008 kriziyle birlikte üretimin değeri anlaşılmış oldu. Türkiye mutlaka üreterek büyüyecektir. Elbette turizm, finans ve hizmet sektörü de bizim için önemlidir. 25 alanda inşallah yapısal dönüşümü gerçekleştireceğiz. Tek başına üretmekte yetmiyor. Bu üretimin katma değerini yükseltmek de üretim kadar önemlidir. Bununla ilgili çalışmalarımızı başlattık ve inşallah bunu başaracağız. Artık babadan kalma yöntemlerle üretim yapamayız. Teknoloji artık hayatımızın her alanına girdi ve gittikçe artan maliyet oranlarına ulaştık.

 Artık dünyaya kapalı hiçbir yapının sürdürülebilir olması mümkün değildir. Bu fuarı o boyutuyla çok önemli bir fuar olarak görüyorum. Bu fuarın bölgemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Sayın Valimizin bugün Kocaeli’de son günü. Gerçekten dört buçuk yıl kentimiz için çok güzel hizmetlerde bulundu. Kendisinin inanılmaz bir idarecilik kabiliyeti var. Bu da şehrimize çok şey kattı. Kocaeli olarak Vali beyin buradan ayrılmasından dolayı  üzgünüz. Hataylılar bu anlamda çok şanslılar. Kendisine bugüne kadar yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. İnşallah yolu açık olur.” diyen Bakan Işık fuarın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve Kocaeli Valisi  Ercan Topaca ile protokol üyeleri, Doğu Marmara Genel Sanayi ve Teknoloji Fuarı’nın (SANTEK’14) açılış kurdelesini keserek, fuarda yer alan stantları gezdiler.

Match4Industry

“İşbirliklerine Açılan Yeni Fırsatlar”

Avrupa İşletmeler Ağı üyesi Doğu Marmara ABİGEM ve Kocaeli Sanayi Odası işbirliğinde, 25 – 26 Eylül 2014 tarihinde “Match4Industry” ticari iş görüşmeleri SANTEK’14 Fuarının açılışı sonrası başlatıldı.

Bu sene üçüncüsü gerçekleştirilecek etkinlikte Avusturya, Bulgaristan, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Makedonya, Almanya, Yunanistan, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Polonya, Malta, Sırbistan, Uganda, Slovenya, Amerika Birleşik devletleri, Hırvatistan, Romanya, Macaristan, Bosna Hersek ve İngiltere’den (21 ülke) 120 firma Türkiye pazarından stratejik ortaklarını bulmak ve Türk firmalar ile ticari ve teknolojik işbirliği yapmak amacı ile Kocaeli’ne gelmiştir.

KONFERANS

SANTEK’14 Uluslararası bir konferansa ev sahipliği yaptı.“2.inci Uluslararası Tesis, Tedarik, Yatırım Konferans”ı saat 15.30 Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve İFMA Onursal Başkanı Jon Seller konuşmaları sonrası başladı.

İFMA Onursal Başkanı Jon Seller, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, GOSB Teknopark Genel Müdürü Dr.Emre Aksan, Arkas Holding Direktörü Özgür Kalelioğlu, İTÜ‘den Prof.Dr.Filiz Karaosmanoğlu ve IFMA Yönetim Kurulu Eski Üyesi Dr. Işılay Cıvan’ın sunumlarıyla sanayi kuruluşlarının, liman tesislerinin ve lojistik merkezlerin yönetimindeki en yeni teknoloji ve trendleri tartışılacak.

Paylaş