Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı (SANTEK)

Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı (SANTEK), KSO öncülüğünde Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı destekleri ve TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. organizasyonu ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Fuar Merkezi’nde 2013 yılından beri düzenlenmektedir.

Fuarın kapsamı; Metal İşleme Teknolojileri, Sac İşleme Teknolojileri, Enerji Elektrik Elektronik ve Otomasyon, Üretim Makineleri ve İmalat Endüstrisi, Demir Çelik ve Demir Dışı Metaller, Depolama ve İstifleme, İş ve İşçi Güveliği Sağlığı ve ekipmanları, Liman Tersane ve Gemi Sanayi, Otomotiv ve Otomotiv Yan Sanayi ve Kimya Sanayi olarak belirlenmiştir.

Sanayideki tüm yeniliklerin yer aldığı bu fuarda, katılımcıların önemli iş bağlantıları kurabileceği profesyonel bir ortam hazırlanmaktadır.

Fuar ile eş zamanlı gerçekleştirilen Match4Industry Etkinliği, Savunma Sanayi İkili İş Görüşmeleri ve Ar-Ge-Sanayi- Akademi (ASA) Buluşması fuarı katılımcılar için daha cazip hale getirmiştir.

Bölgenin ticari hayatına katkı veren ve artık gelenekselleşen, uluslararası ilişkileri geliştirmeye yönelik faaliyetlerden biri olan Match4Industry etkinliğinde, yabancı iş adamları ile katılımcı firmalar ikili iş görüşmelerinde buluşturulmaktadır.

Ayrıca; fuar ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilen “Savunma Sanayi Tedarikçi Görüşmeleri”nde Savunma Sanayi Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü, Tersaneler Genel Müdürlüğü ve tüm Savunma Sanayi Vakıf Şirketleri’nin üst düzey satın alma ekipleri, tedarikçi adayı firmalar bir araya gelerek yurt dışından ithal edilen savunma sanayi ürünlerinin yerli teminine ilişkin ikili iş görüşmeleri yapmaktadır. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü ve Tersaneler Genel Müdürlüğü  her yıl Yerlileştirme Sergisi de açmaktadır.

SANTEK kapsamında gerçekleştirilen eşzamanlı etkinliklere 2017 yılında ilk defa Ar-Ge-Sanayi- Akademi (ASA) Buluşması ilave edilmiştir. Bu etkinlik ile Türkiye’nin birçok ilinden gelen teknopark yöneticileri, teknoparklarda faaliyet gösteren Ar-Ge firmaları, üniversitelerde görevli akademisyenler ve KSO üyesi sanayi kuruluşları bir araya gelmektedir. Eş zamanlı  konferans ve iş görüşmeleri de yapılmaktadır. 

08-09-10 Aralık 2021 tarihlerinde ‘SANTEK DİGİTAL’ adıyla dijital ortamda 7.’si düzenlenecek olan Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı’nın marka değerinin artması ve sürdürülebilir olması öncelikli hedefler arasındadır.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.