DOMİF 14 AÇILDI

9 Haziran 2014

Bölgesel anlamda dördüncüsü düzenlenen (DOMİF-14) Doğu Marmara İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı ve Üniversite Tanıtım Günleri, Kocaeli Valisi Sayın Ercan Topaca’nın katılımıyla törenle açıldı.

Törene; Kocaeli Valisi Sayın Ercan TOPACA’nın yanısıra; Sakarya Valisi Mustafa BÜYÜK, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya ÖZAK, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer KOMSUOĞLU, Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sebahattin BALCI, Vali Yardımcıları Derviş Ahmet SET, Hacı Mehmet KARA, İzmit Kaymakamı Osman KAYMAK, Başiskele Kaymakamı Ali PARTAL, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan ZEYTİNOĞLU, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat ÖZDAĞ, İşkur İl Müdürü Öztekin KAŞUKÇİ, MARKA Genel Sekreteri Fatih AKBULUT, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim ÇELİK,  çok sayıda sanayici işadamı ile üniversite ve lise son sınıf öğrencileri katıldı.

Kocaeli Üniversitesi BESYO öğrencilerinin  halk oyunları gösterisi ile başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile devam etti.

Açılış konuşmasını yapan İŞKUR İl Müdürü Öztekin Kaşukçi, “Zaman hizmet zamanı, bugüne kadar yaptığımız çalışmaları tamamlıyoruz. Günlerdir yoğun bir çalışma içindeydik. Bütün kuruluşlara teşekkür ediyoruz” dedi

Kaşukçi’nin ardından konuşan KOTO Başkanı Murat Özdağ ise, “Üreten, çalışan, eğitimli insan kaynağından geçiyor. Bir ülkeyi geliştirmek nitelikli insan ve öğrencilerimize yol göstermek amacıyla düzenlenen bu fuara hepimiz sahip çıkmalıyız. KOTO olarak buraya katkı sağlamak istedik. KOTO Akademi ve diğer uygulamalarla şimdi buradayız” dedi.

 FUARIN KATKISI BÜYÜK

Törende konuşan Kocaeli Sanayi Odası(KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu İşsizliğin çözümü noktasında DOMİF Fuarını önemli bir adım olarak gördüklerini vurgulayarak, “Geçen yıl firmalarımızdan toplam 2.380 açık iş talebi alınmıştı. İş talebinde bulunanların yarısından fazlası işe yerleşti.Bu yılın hedef 3.000 kişi. Umarız gerçekleşir ve DOMİF fuarı bu arkadaşlarımız için işe yerleşmede bir aracı olur. Bu yıl “Üniversite Tanıtım Günleri” teması ile düzenlenen fuara 40 üniversitemizin katılıyor olmasından ayrıca memnuniyet duymaktayız.

DOMİF’in, hem üniversitelerin kendilerini tanıtmaları açısından, hem de bu üniversitelerin öğrencilerinin sanayi kuruluşları ile buluşmaları bakımından uygun bir platform olduğunu düşünüyorum. Kocaeli Sanayi Odası olarak Üniversite-Sanayi işbirliği çok önem verdiğimiz konulardan bir tanesidir. Türkiye’nin vites atlaması için artık üniversite-Sanayi işbirliğine ihtiyacı olduğunu biliyoruz.Bu işbirliğini gerçekleştirmede Hükümetimizin verdiği desteklerin artmasını ve daha aktif kullanılması gerektiğini düşünüyoruz.Üniversite-sanayi işbirliğinin ülke ekonomimiz için sürdürülebilir bir rekabet üstünlüğü sağlayacağı kanaatindeyiz.

Konuşmasında UMEM Projesinin 4’ncü yılında olduklarını kaydeden KSO Başkanı Zeytinoğlu,”“İlimiz 81 ilde yürütülen bu projede 4.602 kişiyi iş ve meslek sahibi yaparak Türkiye’de birinci sırada yer alarak ödül alacak. Birinci olmamıza rağmen istediğimiz seviyede değiliz. Projenin amacına ulaşması için yapısal sorunlar giderilmeye çalışılıyor” dedi.

Büyükşehir belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak da, fuarın ilimize ve çevre kentlere fayda sağlamasını beklediklerini belirtirken, Vali Ercan Topaca ;” Refah devletlerinde, gelişmiş toplumlarda en zor çözülen sorunların başında istihdam ve iş talepleri gelmektedir. Vali ve yönetici olarak benimde en son istediğim talep, iş talepleridir. En zor karşıladığımız talep de iş talebidir. Bu sorunu bireysel olarak, tek tek çözmek doğru bir yöntem değildir. Bu fuarın başlangıç noktası budur. Vali olarak benim beklentimde iş arayanlar ile işverenleri bir araya getirmektir. İnşallah bu fuar gelecekle ilgili hedefleri olan taptaze beyinlerle, kurumsal kapasitesi yüksek firmalarımızı ve üniversitelerimizi bu platformda bir araya getirecektir.

Bu imkanları iyi değerlendirmek suretiyle kariyer planlamalarının başlangıcına güzel bir noktadan başlama fırsatını elde edebilirsiniz. Bu imkan sizin önünüze geldi. Başka zamanlarda birçok aracı ile bir sürü randevudan sonra görüşebileceğiniz firmalar, burada stantlarını açtı ve sizleri bekliyor. Lütfen buradaki firmalarla iyi bir diyaloğa geçerek, kendi cv nizi bırakarak, kariyer planınızı iyi yapın. Bu fuarda biz iş imkanları ile talepleri buluşturuyoruz. İnşallah bu sene ilan edilecek 3 bin kadroya gençlerimizi yerleştirmek istiyoruz. Umarım bu sayı daha da artar.

Bu fuarın ana teması kariyer geliştirmektir. Bununla ilgili bir dizi etkinlik var, onlarla sizleri buluşturuyoruz. İmkanları sizin önünüze bu konferanslarla yetkin ve uzman kişiler vasıtasıyla getirmek istiyoruz. Lütfen gençlerimiz, öğrencilerimiz bu imkanları değerlendirsin.”diyen Vali TOPACA konuşmasının ardından protokol üyeleri ile Doğu Marmara İnsan Kaynakları ve İstihdam (DOMİF-14) Fuarı’nın açılış kurdelesini keserek, stantları gezdiler.

260 FİRMA KATILDI

Firmaların kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla 4 yıldır düzenlenen ve büyük ilgi gören fuara, 260 firma katılırken 310 adet stant kuruldu. 100 bin kişinin ziyaret etmesinin beklendiği fuarı geçen yıl ise toplam 86 bin 107 kişinin gezdiği belirtildi. Bu yılki fuara gelenleri 3 bin açık iş bekliyor.

Öte yandan aynı anda 2 bin 500 kişi, hazırlanan sistemle işe alınabilecek. İşletmelerden 500 kişilik stajyer alımı gerçekleştirilecek. Ayrıca toplam 13 bin iş arama beceri semineri yapılacak. Bu eğitimlere ise 5 bin kişinin katılması hedefleniyor. 50 bin firmanın iş talebi olduğu belirtilirken, geçen yıl ise iş talebinin 47 bin kişi olduğu belirtildi. İş yerleri haziran ayına kadar iş taleplerini değerlendirecek. Böylece fuar sonunda 15 bin kişinin işe yerleştirilmesi bekleniyor.

Paylaş