DOMİF’15 Fuarı Açıldı

8 Haziran 2015

Bölgesel anlamda beşincisi düzenlenen (DOMİF-15) Doğu Marmara İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı ve Üniversite Tanıtım Günleri, Vali Sayın Hasan Basri Güzeloğlu’’nun katılımlarıyla açıldı.

Törene; Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun yanısıra; Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu,  Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Vali Yardımcıları Derviş Ahmet Set, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Şevki Kırcı,  İşkur İl Müdür Vekili Engin Gülmez, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik,  İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, çok sayıda sanayici, işadamı ile üniversite ve lise son sınıf öğrencileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende Vali İhsan Dede İlkokulu  halk oyunları ekibinin Karadeniz yöresi sergiledikleri folklör gösterisi büyük beğeni topladı. Vali İhsan Dede İlkokulu halk oyunları ekibi gösterilerinin ardından Vali Güzeloğlu’na Türk Bayrağı takdim ettiler.

İşkur İl Müdür Vekili Engin Gülmez,  Kocaeli Ticaret odası Başkanı Murat Özdağ’nın ardından konuşan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, bu yıl 5’incisi düzenlenen (DOMİF) Doğu Marmara İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarının bölgemiz için bir gurur kaynağı olduğunu vurguladı. KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Yıllar itibariyle İŞKUR kayıtlarına göre en fazla işsiz vasıfsız beden işçisidir. Bu durum özellikle mesleki eğitimin önemine dikkat çekmektedir. Hem işsizliğin önüne geçmek hem de sanayinin ihtiyacı olan yetişmiş eleman bulma konusunda mesleki eğitim ülkemizin öncelikli konusudur. İşsizlere meslek edindirmek ve bu yolda işsizliğin azaltılması, istihdamın arttırılması ve sanayinin nitelikli eleman ihtiyacının karşılanması amacıyla hazırlanan UMEM projesinden faydalanmaya işverenlerimizi bir kez daha davet etmek istiyorum. Bu proje kapsamında hem yettişmiş eleman ihtiyacımız karşılanacak hem de 48 aya varan sigorta prim hissesininin hazine kaynaklarından karşılanmasıyla ciddi bir rekabet avantajı sağlayacaksınız. Bugüne kadar ilimizde 5 bin kişi UMEM projesi kapsamında istihdam edildi. İlimiz 81 ilde uygulanan bu projede birinci sırada. Bu durum her ne kadar gurur verici olsa da hedeflerimiz daha büyüktür.” dedi.

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun konuşmalarının sonrasında Vali Hasan Basri Güzeloğlu yaptığı konuşmalarında, “Beşincisini düzenlemekten büyük bir mutluluk duyduğumuz ve ev sahipliği yapmaktan büyük bir kazanç gördüğümüz Doğu Marmara İnsan Kaynakları İstihdam Fuarının açılışında sizlerle birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum.

Ekonominin en önemli yanı istihdamdır. Bir ekonomi istihdama dayalı büyüme ile iddialı ve geleceğe güvenli bakabilir. Türkiye; nitelikli yetişmiş genç insanı olan, toplumsal zenginliğe sahip bir büyük ülkedir. Bizim amacımız; her gencimizi nitelik ve istekleri doğrultusunda en iyi şekilde eğitmek ve istihdam piyasasının istediği özelliklerde iş ve güç sahibi edebilmektir. Her yıl en az 700 bin gencin istihdam piyasasına katıldığı, iş aradığı bir ülkede bizler ekonomik büyümemizi bunu karşılayacak ve ötesinde bir boyuta ulaşacak şekilde hem gerçekleştirmek, hem de sektörel anlamda ihtiyacı karşılayacak nitelikli insan gücünü bu talebe karşılık yetiştirmek zorundayız. Bunun için tüm kurumlarımız hükümetimizin çizdiği çerçevede eğitim, alt yapı, destek, teşvik, ARGE ve buna bağlı tüm güven verici mekanizmalarda bu süreci sağlamanın, bu süreci olumlu yönde değiştirmenin büyük bir heyecanını taşıyor. Kocaeli bu birlikteliğin en güzel örneğini bu fuarla Türkiye’ye sunuyor. Bu yıl çok büyük bir katılım var. 300’ü aşkın ulusal ve uluslararası firmayı, 100 bini aşkın katılımcıyı beklemek zaten bunun en açık göstergesidir. Gençlerimiz bu ülkenin geleceği ve güvencesidir. Bizler sizlere güveniyor ve çok şey bekliyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Güzeloğlu  ve beraberindeki  protokol üyeleri (DOMİF-15) Doğu Marmara İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı’nın açılış kurdelesini keserek, stantları gezdiler.

Paylaş