Avrupa Günü Türkiye’de Kutlanıyor

30 Haziran 2015

9 Mayıs Avrupa Günü, Türkiye genelinde bir dizi etkinlikle kutlanacak. AB ülkelerinden gelen tanınmış sanatçıların sergileyeceği performanslar, konserler, fotoğraf sergileri, paneller ve film gösterimleri ücretsiz olarak halka açık olacak. 9 Mayıs Cumartesi günü AB Bakanı Sayın Volkan Bozkır ile AB Türkiye Delegasyonu Maslahatgüzarı Sayın Béla Szombati, Kadıköy iskelesinde gerçekleştirilecek koro performansları ile Haydarpaşa Garı’nda AB projelerini yansıtan bir fotoğraf sergisi ve bir dizi etkinlik münasebetiyle İstanbul’da olacaklar. Ankara’daki etkinlikler kapsamında ise çeşitli AB ülkelerinin büyükelçileri, Kuğulu Park ve Seğmenler Parkı’ndaki etkinliklere katılarak kendilerine ayrılan standlarda yurttaşları ülkeleri hakkında bilgilendirecekler. Kutlamalar Türkiye genelinde 7-10 Mayıs tarihleri arasında 20 kentte gerçekleştirilecek.

İstanbul’daki konserler, film gösterimleri ve açık alan eğlenceleri

Haydarpaşa Garı, iki gün boyunca pek çok Avrupalı müzik grubuna ev sahipliği yapacak. İstanbullular yine tarihi Haydarpaşa Terminali’nde ve Avcılar Kültür Merkezi’nde gösterime sunulacak bir dizi filmin de keyfini çıkartabilecekler. Terminalin içinde oluşturulacak sinema salonunda, tanınmış yönetmenlerin filmleri ekrana taşınacak. İki gün boyunca devam edecek olan bu etkinliklere katılmak isteyen vatandaşlar için Beşiktaş’tan Haydarpaşa’ya ücretsiz vapur seferleri düzenlenecek. Avrupa’nın farklı yerlerinden gelerek Haydarpaşa’da sahne alacak müzisyenler halka, çok kültürlü Avrupa Birliğindeki müziğin farklı yüzleri hakkında bir nebze de olsa fikir vermiş olacak.

Çocuklara sürprizler

Elbette Avrupa Günü kutlamaları kapsamında, çocuklara yönelik bir dizi sürpriz de yer alacak. Kadıköy İskelesi’nde onlar için tiyatro oyunları, kukla ve trapez gösterileri düzenlenecek. 9 Mayıs Cumartesi günü ise Avcılar Paşaeli Parkı semalarını uçurtmalar süsleyecek. AB Türkiye Delegasyonu Maslahatgüzarı Béla Szombati, şenliğe start vermek üzere aynı gün saat 12:00’de Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli ile bir araya gelecek.

Ankara’da 11 konser

Ankara’nın ünlü Seğmenler ve Kuğulu parkları ise birer şenlik alanına dönüşecek. Farklı AB ülkelerinden 11 müzik grubu, Seğmenler Parkı’nda sahne alarak Ankaralılara bir müzik ziyafeti verecek. Bu sırada çocuklar da boyama atölyelerine katılarak eğlenceli vakit geçirebilecek. Ankaralı sinemaseverler ise Büyülü Fener Sineması ve Çağdaş Kültür Merkezi’ndeki ücretsiz film gösterimlerinde, Avrupalı film yönetmenlerinin eserlerini izleme fırsatını yakalayacaklar.

Avrupa Günü etkinlikleri 20 kentte

Avrupa Birliği Bilgi Merkezleri, kutlamaları ülke çapında 18 ile yayıyor. Bu kapsamda konserler, fotoğraf sergileri, film gösterimleri ve çocuklara yönelik bir dizi etkinliğin yanı sıra konferans ve tartışma oturumları da düzenlenecek. AB ülkelerinin büyükelçileri ve AB temsilcileri ise kutlamalara katılmak üzere bu illere gidecek.

Kocaeli Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi’nin Avrupa Günü Etkinlikleri programı aşağıdaki gibidir.

4-18 Mayıs 2015   09:00-17:00 IPA Proje Fotoğrafları Sergisi (Sergi açılışı 6 Mayıs 2015 tarihinde 13:00’da olacaktır.)

7-8-9 Mayıs 2015   DOMİF’15 Doğu Marmara İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı’nda bilgilendirme standı

9 Mayıs 2015   17:00    DOMİF’15 Doğu Marmara İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı’nda İzmit Çok Sesli Müzikal Korosu Konseri

Tüm halkımız davetlidir.

Avrupa Günü, AB’nin kurucularından Robert Schuman’ın 1950’de yaptığı ve Avrupa ülkelerini tek bir topluluk altında bir araya getirme vizyonunu ortaya koyduğu Deklarasyon’un yıldönümüdür.

Kutlamalarla ve etkinlik programıyla ilgili daha fazla bilgi için: http://www.avrupa.info.tr

Tüm konserler, AB Delegasyonunun YouTube hesabı üzerinden canlı olarak paylaşılacaktır: https://www.youtube.com/user/HumanRightsTurkey

Paylaş