Enerji Komisyonu KSO’nun Enerji Projelerine Yön Veriyor

8 Haziran 2016

Kocaeli Sanayi Odası’nın (KSO) İhtisas Komisyonları kuruldukları günden bu yana belirli aralıklarla toplanarak önerileri ile başarılı çalışmalarda bulunuyor. Bu komisyonlardan biri olan Enerji Komisyonu 5 Mayıs 2016 tarihinde Komisyon Başkanı Cahit Aşkın başkanlığında bir araya geldi. Toplantıya Evren Zincir firmasından Birol Bozkurt, Cryocan firmasından Tekin Urhan, Uzer Makina firmasından Bahattin Ertuğ ve Sarkuysan firmasından Tolga Ediz katılım gösterdi.

KSO İş Geliştirme Memuru ve Enerji Komisyonu Sorumlusu Yasemin Nur Yüce’nin “Kocaeli Sanayi Odası’nın Enerji Projeleri” sunumuyla başlayan toplantıda sırasıyla Ortak Elektrik Satınalma Çalışması, Enerji Verimliliği Mükemmeliyet Merkezi Projesi, Nükleer Sanayi Kümesi, Nanoteknoloji Kümesi, BIFEU Network Projesi, KOBİ’lere Enerji Verimliliği Projesi ve Elektrik Kesintisi Bildirimi hakkında görüşüldü.

Sunumun ardından KSO Enerji Komisyonu Üyesi ve Enerji Verimliliği Derneği Kocaeli Şubesi Genel Sekreteri Tekin Urhan, dernek ve Enerji Evi Projesi hakkında komisyon üyelerini bilgilendirdi.

Enerji Verimliliği için Danışmanlık Hizmetleri Projesi hakkında bilgi vermek üzere toplantıya davet edilen MWH Turkey Kıdemli Mühendisi Mesut Avcı ise “Bu proje T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Dünya Bankası tarafından Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) fonuyla başlatıldı. Proje kapsamında KOBİ’lerde enerji kullanımının mevcut durumunu değerlendirmek ve enerji verimliliğini artırıcı öneriler geliştirmek üzere ölçüm cihazları kullanılarak Piyasa değeri 10 bin TL ile 25 bin TL arası değişen enerji etütlerinin Türkiye genelinde 300’ün üzerinde firmaya ücretsiz olarak gerçekleştirilmesi planlanıyor. Etütlere istinaden firmaların enerji harcamalarını azaltacak tedbirlere ilişkin raporlar hazırlanarak, yatırım finansmanına kolay erişiminin sağlanması hedefleniyor” dedi.

Toplantı KSO’nun enerji projelerinin yaygınlaştırılması üzerine stratejilerin belirlenmesi ile sona erdi.

Paylaş