Fotoğraflarla, Türk Sanayisinin Geçmişine Yolculuk

5 Haziran 2014

Ülkemizi uluslar arası arenada fotoğraflarıyla temsil eden Ersin Alok, “1966-2014 Sanayi Fotoğrafları Sergisi” ile Türkiye’nin dört bir yanında sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor. Sergi, 4 – 19 Aralık tarihleri arasında Kocaeli Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde açıldı.

4 Aralık 2014 Perşembe günü gerçekleştirilen açılışta, sanatçının 50 yılda derlediği eserleri büyük beğeni topladı. Açılış öncesinde düzenlenen basın toplantısında sanata olan bakış açısının artık daha fazla önem kazandığını ifade eden ve “1966-2014 Sanayi Fotoğrafları Sergisi” ile sanayinin gelişiminin yanı sıra fotoğraf teknolojisinin geldiği noktanın önemine değinen Ersin Alok, “Bu sergi 1966 yılında Türkiye’nin ikinci sanayi devriminin başladığı tarih olarak kabul edilen süreçte Türkiye’deki sanayi hareketlerinin yeni ve modern anlamada nasıl kurulduğunu yıl yıl takip ederek günümüze kadar çektiğim fotoğraflardan düzenlediğim bir sergi. Sergide, Türkiye sanayisini olabildiğince anlatmaya çalıştım. Ayrıca bu sergiyi sanayinin başkenti olan Kocaeli’de açmak, konsept ve anlaşabilirlik açısında çok doğru oldu.” dedi.

Tarihin yanı sıra fotoğraf sanatının inceliklerini de gözler önüne seren sergi, tarih ve sanatın aynı karede sunulduğu bir platform olma özelliği taşıyarak, tarihsel gelişimi sanatsal bakış açısıyla yansıtıyor. Makineleşme ve şehirleşme kavramlarını sanatsal çerçevede ele alan Ersin Alok, bu sergi ile sanatseverleri bir araya getiriyor.

Paylaş