Halkbank, Kocaeli Sanayi Odası ve Kocaeli Üniversitesi ile protokol imzaladı

13 Haziran 2014

Halkbank, enerji verimliliği konusuna dikkat çekmek amacıyla Kocaeli Sanayi Odası (KSO) ve Kocaeli Üniversitesi ile “KOBİ’lere Enerji Verimliliği Check-Up Protokolü”ne imza attı. KOBİ’lerin enerji verimliliği konusunda eğitimi, bilgilendirilmesi ve danışmanlık hizmetlerinden faydalanması hedefiyle imzalanan protokol kapsamında KOBİ’lere ücretsiz danışmanlık programları düzenlenecek ve enerji verimliliği check-up’ı yapılacak.

Halkbank’la imzalanan  protokol sayesinde Kocaelili KOBİ’lerin enerji verimliliği konusunda bilinçlenmesine katkı sağlamaktan memnuniyet duyduklarını belirten Kocaeli Sanayi Odası(KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ,“İlimizdeki sanayi kuruluşlarının büyük bir çoğunluğu enerji yoğun sektörlerden oluşmaktadır. Bugün Kocaeli ve ülkemiz sanayisinin rekabet gücünü etkileyen en önemli nedenlerin başında girdi maliyetlerinin yüksek olması gelmektedir. Yüksek enerji maliyetleri üretimi daha da maliyetli hale getirmektedir. Enerji verimliliğini artırmak kısa-orta vadede firmalarımızın enerji maliyetlerine büyük katkı sağlayacaktır. Bu işbirliğini çok önemsiyor ve sanayi kuruluşlarımızın faydalanmalarını bekliyoruz.” 

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu ise şunları söyledi:

“Dünyada, özellikle de gelişmiş ülkelerde enerjinin verimli kullanılması için çok çeşitli çalışmalar yapılmakta, enerji verimli teknolojilerin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için büyük bütçeli programlar uygulanmaktadır. Ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde enerji yatırımları için ayrılabilen kaynakların sınırlı olması, ama bir yandan da enerji talebinin hızla büyümesi, enerji verimliliği stratejilerinin önemini bir kat daha artırmaktadır. Özellikle uluslararası pazarlarda rekabet etme durumu içinde olan Türkiye’deki sanayi kesiminin enerjiyi verimli kullanamadığı da istatistiki verilerden anlaşılmaktadır. Bu nedenle, enerji verimliliği alanında Kocaeli Üniversitesi’nin desteği ile gerçekleştirilecek bu programın bölgemizin enerji sorununa kalıcı çözümler getirmesi beklenmektedir.”

Halkbank’ın KOBİ’lerin enerji verimliliği yatırımlarına verdiği desteği KOBİ’lere Enerji Verimliliği Check-Up Protokolü’yle bir adım ileri taşımayı hedeflediklerini belirten Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu şunları söyledi:

“Fransız Kalkınma Ajansı ile imzaladığımız Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Kredi Anlaşması kapsamında bugüne kadar toplam 59 milyon Euro kredi kullandırdık. Ancak bu kapsamdaki faaliyetlerimiz sadece kredilendirme faaliyetleri değil, enerji verimliliği konusunda danışmanlık misyonumuzu sürdürmeyi de çok önemsiyoruz. Bu kapsamda imzaladığımız bu protokolle enerji verimliliği alanında ücretsiz danışmanlık programları düzenliyoruz. Enerji verimliliği alanında yaptığımız çalışmaların aynı zamanda sosyal sorumluluğumuzun bir parçası olarak görüyor, bu nedenle bu çalışmalarımıza ayrıca ağırlık veriyoruz.”

20 KOBİ’nin enerji perspektifi incelenecek

Başta Organize Sanayi Bölgelerinde olmak üzere Enerji verimliliği alanında gerçekleştirilecek danışmanlık programları ilk etapta Kocaeli’ndeki Organize Sanayi Bölgelerinde yerleşik KOBİ’ler için düzenlenecek.

Toplantılar KSO bünyesindeki tüm üyelerin davet edileceği 1 günlük lansman toplantıları şeklinde gerçekleştirilecek. Toplantıya katılan KOBİ’lere Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü öğretim elemanları tarafından Enerji Verimliliği Değerlendirmesi konusunda ön etüt çalışması yapılacak. Isı yalıtımı, fırın, kazan, buhar, kurutma ve soğutma, elektrik ve aydınlatma sistemleri göz önünde bulundurularak yapılan değerlendirmeler sonrasında ise toplantıya katılan yaklaşık 20 firmaya, Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü öğretim elemanları tarafından ücretsiz olarak firmaların kapasitelerini, kurulu güçlerini ve genel enerji perspektiflerini içeren bir rapor hazırlanacak.

Paylaş