Haziran Ayında Kocaeli Sanayinde Kapasiteler Düştü

24 Haziran 2015

  • Kocaeli Sanayi Odası tarafından açıklanan Kocaeli sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranı Haziran ayında yüzde 70,7 oldu. Haziran ayı kapasite kullanım oranı geçen yılın aynı dönemine ve bir evvelki aya göre 0.8 puan geriledi.

Kocaeli Sanayi Odası tarafından her ay açıklanan Kocaeli sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranı Haziran ayında yüzde 70,7 olarak gerçekleşti. Kocaeli sanayinin kapasite kullanım oranı Haziran ayında geçen yılın aynı dönemine ve bir evvelki aya göre 0.8 puan geriledi.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yaptığı değerlendirmede “Kapasitelerdeki bu gerilemeyi Mayıs ayı sonunda ve Haziran ayı başında otomotiv ve yan sanayi sektöründe gerçekleşen iş bırakma eylemine bağlıyoruz” dedi.

Kocaeli genelinde makina, otomotiv, kimya, gıda, döküm, çevre, lastik ve plastik sektörlerinde kapasitelerin ortalamanın altında gerçekleştiğini belirten Zeytinoğlu “Haziran ayında petrol ve türevleri, taş-toprak, inşaat, metal ve elektrik sektörlerinde kapasite oranlarının Kocaeli ortalamasının üzerinde gerçekleştiğini tespit ettik” dedi.

Merkez Bankası tarafından açıklanan Türkiye genelindeki aylık kapasite kullanım oranını da değerlendiren Zeytinoğlu, “Türkiye genelinde de kapasiteler geçen yılın aynı ayına göre 0.2 puan gerileyerek yüzde 75.1 oldu. Türkiye genelinde aylık bazda kapasitelerin arttığını görüyoruz. Bu artışa en büyük katkı kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatındaki kapasite artışından geliyor.” dedi.

Paylaş