Hedeflerimizden Uzaklaşıyoruz, Büyüme Yetersiz…

31 Mart 2015

Hedeflerimizden Uzaklaşıyoruz, Büyüme Yetersiz…

TÜİK Türkiye’nin 2014 yılı büyüme rakamını yüzde 2,9 olarak açıkladı. 2014 yılı dördüncü çeyreğinde ise büyüme yüzde 2,6 olarak gerçekleşti.

Büyümenin beklendiği gibi olduğunu belirten Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Hedeflerimizden uzaklaşıyoruz. Yatırımlar durdu. Son üç yıldır doğrudan yabancı sermaye yatırımlarında artış yok. Yatırımlar ile ihracatı ve üretimi artırarak koyduğumuz hedeflere yaklaşabiliriz.” dedi.

Ülkemiz Zor Bir Dönemden Geçiyor

Zeytinoğlu, “En büyük ihracat partnerimiz AB ile sıkıntılar devam ediyor. Zira komşu ülkelerle de ticaretimizde sıkıntılar var. Umarız Başbakanımızın bugün açıklayacağı teşvik paketinde yabancı yatırımları ülkemize çekecek tedbirler vardır. Üretimde cazibe merkezi olma özelliğimizi kaybetmekten endişe ediyoruz. Yapısal değişimlere ihtiyaç var.” dedi.

Euro/dolar paritesinin ihracatçılarımızın aleyhine çalıştığını belirten Zeytinoğlu “Daha önce tedbir almalıydık. Euro/dolar paritesi uzun vadede çözülebilir ama bugün ihracatçılarımız ciddi sıkıntı çekiyor. Miktarsal olarak gerileme olmasa da tutar olarak olumsuz yansıyor.” dedi.

Paylaş