HondaÇekilme

19 Şubat 2019

Honda’nın Türkiye’de üretim faaliyetini sonlandırma kararına ilişkin açıklama yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, bu karardan büyük üzüntü duyduğunu belirterek,  “İlimiz sınırları içerisinde faaliyet gösteren ve uluslararası bir firma olan Honda’nın Türkiye’de üretim faaliyetini sonlandırma kararından büyük üzüntü duyduk. Otomotiv sektöründe Türkiye’deki imalatçı sayısı pazar büyüklüğüne göre çok fazla. Yılda 38 bin araç üreten Honda’nın Türkiye’de rekabet etmesinin çok zor olduğunu düşünüyorum. Ayrıca son iki yıldır Honda burada ürettiği Civic’leri dizayn hataları nedeni ile geri çağırdı. Bu nedenle beklediği kârı yapamamış olabilir.” dedi.

Zeytinoğlu Volkswagen’in Türkiye’de üretim yapma düşüncesine ilişkin değerlendirmesinde, “Biliyorsunuz Volkswagen Türkiye’de üretim yapabilir miyiz diye düşünüyor.  Esas sorun Honda’nın aldığı bu kararın Volkswagen’in kararını olumlu mu, olumsuz mu etkileyeceği.” dedi.

Zeytinoğlu, “Tehditleri fırsata çevirme adına bu fabrika alanı, yapmak istediğimiz elektrikli araç için iyi bir yer olabilir diye düşünüyorum. Tabi ki çok uluslu üretici bir firmanın ilimizden ve ülkemizden çıkıyor olması çok üzücü diye düşünüyorum.” dedi.

Paylaş