KSO Başkanı Zeytinoğlu: “İhracattaki artış devam ediyor”

2 Mayıs 2018

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan nisan ayı geçici dış ticaret verilerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, yılın başından bu yana ihracatta aylık bazda rekor seviyelere ulaşıldığını belirterek, “İhracatta yakaladığımız artış ivmesinin süreklilik kazanmasını arzu ediyoruz.” dedi.

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Nisan ayında ihracatımız geçen yıla göre yüzde 8.6 artarak 13.9 milyar dolar, ithalatımız yüzde 15.4 artarak 20.5 milyar dolar olarak gerçekleşti. 12 aylık ihracatımız ise bir önceki yıla göre yüzde 10.4 oranında artışla 161.4 milyar dolara ulaştı. Ekonomimizdeki canlılığın devam ettiğini memnuniyetle görüyoruz.”  dedi.

İhracat artışına en fazla katkının nisan ayında da otomotiv sektöründen geldiğinin altını çizen Zeytinoğlu, “Nisan ayında otomotiv sektörü ihracatını yüzde 27 arttırarak 2.5 milyar dolara yükseltti. Ocak-nisan döneminde ise gerçekleştirilen 55 milyar dolar ihracatın 9.3 milyar doları otomotiv sektöründen geldi.” dedi.

Nisan ayı ithalatının yüzde 15.4’lük artışına ilişkin Zeytinoğlu, “Nisan’da ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 72.4’ten yüzde 66.8’e geriledi. Bu bizim savunduğumuz bir tablo değil. Bu oranı daha yüksek seviyelere çıkarmalıyız. Bunun yanında üretimde girdi olarak kullanılan ara malı ithalatındaki artışın yüzde 20.1 olduğunu görüyoruz. Bunu önümüzdeki dönemde üretimde hareketlilik göstergesi olarak olumlu yorumlayabiliriz ancak bu ürünlerin ülkemizde üretilmesinin teşvik edilmesiyle üretmek için ithalat yapmak zorunluluğumuz da kalmayacaktır.” dedi. Zeytinoğlu, nisan ayında yatırım malları ithalatındaki yüzde 6’lık artışın da daha yüksek olmasını beklediklerini söyledi.

Paylaş