İklim Değişikliği Müzakere Metni Çalışmaları

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alınan yazıda; 2015 yılı sonunda Paris’te tamamlanması ve 2020 yılında yürürlüğe girmesi hedeflenen küresel iklim anlaşmasına yönelik uluslararası müzakerelerin devam etmekte olduğu ve Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi kapsamında 20. Taraflar Konferansı’nın 2014 yılı Aralık ayında Peru’nun Lima kentinde gerçekleştirildiği hatırlatılarak, Lima’daki Konferans sonunda tüm taraflarca üzerinde çalışılacak taslak bir iklim değişikliği müzakere metninin yayımlandığı belirtilmiştir. Söz konusu metin; Cenevre’de 8-13 Şubat 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen ve ülkemizin ilgili Kurumlarınca da katılım sağlanan toplantı sırasında müzakere edilerek geliştirilmiştir. Müzakere metnine: http://unfccc.int/files/bodies/awg/application/pdf/negotiating_text_12022015@2200.pdf5@2200 adresinden ulaşılabilmektedir.

Bahse konu müzakere metni hakkında ülkemiz tutumunun belirlenmesi için metnin bütün Kurumlarca çalışılması gerekmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bölümler halinde matrislere aktarılmış olan Müzakere metni, TOBB http://www.tobb.org.tr ana sayfasında “TOBB Birimleri” başlığı “Avrupa Birliği Dairesi” linkinde bulunan “Genel Bilgilendirme” bölümünde yer almaktadır.

Bu itibarla; metin hakkındaki görüş ve önerilerinizin, matrislerin işlenmiş olarak 20.03.2015 tarihi mesai saati sonunu kadar TOBB’a yazılı olarak, kadri.tastan@tobb.org.tr adresine elektronik ortamda gönderilmesi gerekmektedir.