İşsizlik oranı Kasım 2013’de yüzde 9,9 olarak gerçekleşti

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Türkiye İstatistik Kurumu Kasım döneminde işsizlik oranını açıkladı. Buna göre işsizlik Kasım döneminde 0,5 puanlık artış ile yüzde 9,9 olarak gerçekleşmiştir” dedi.
KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Kış aylarında işgücüne katılma oranı giderek düşüyor. İşgücüne katılma oranı, geçen yılın Kasım ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre 0,2 puan azalarak yüzde 50,5 olarak gerçekleşti. Bu nedenle işsizlik oranımızda da artış oluyor. İşgücüne katılma oranındaki bu gerilemenin önümüzdeki iki, üç ayda da devam edeceğini bekliyoruz. Aralık ayında işsizlik oranımız yüzde 10’u aşabilir ve yılı yüzde 9,7’lik bir işsizlik oranı ile kapatırız diye düşünüyoruz.

Maliye Bakanlığı bugün Ocak ayı bütçe gerçekleşmelerini açıklandı. Ocak ayında bütçe 1,9 milyar TL fazla verdi.

Bütçe gelirlerimiz bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 oranında artarak, 37,9 milyar TL olmuştur. Bütçe gelirleri içerisinde en büyük paya sahip vergi gelirleri ise yüzde 15 oranında artış göstermiştir.

Bütçe giderlerimiz ise, yüzde 16,4 oranında artarak, 36 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Bütçede yılın ilk ayında fazla vermemize rağmen bütçe giderlerindeki artış dikkat çekicidir”