"İstihdam Seferberliği 2019" Toplantısı Gerçekleştirildi

13 Mart 2019

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın İş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulunmasının ardından ‘Burası Türkiye, Burada İş Var’ sloganı ile başlatılan 2019 istihdam seferberliği kampanyasının ‘Burası Kocaeli, Burada İş Var’ sloganlı Kocaeli İstihdam Seferberliği 2019 Toplantısı gerçekleştirildi.

Kocaeli Valisi Sayın Hüseyin Aksoy’un başkanlığında gerçekleşen toplantıya, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun yanı sıra, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı İş Baş Müfettişi Onur Batuman, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Arif Şimşek, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Vekili Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Vali Yardımcısı Suat Yıldız, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Aslan,  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, Daire Müdürleri, OSB Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri, Oda Başkanları, sanayiciler ve İş insanları ile çok sayıda davetli katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından konuşma yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Odalar için hazırlanan ortak basın açıklamasında bulunarak, “İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde. Ben bunlardan özellikle çok önemli gördüğüm ikisinden bahsedeceğim. Birincisi; nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır. Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL’yi devletimiz karşılayacak. İkincisi de; herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor. Bu teşviklere ilişkin tüm detaylara istihdamseferberligi.org adresinden ulaşabilmek mümkün. Aklınıza takılan bir konu olursa, Odamıza da ulaşabilirsiniz.” dedi.

“Önümüzdeki süreçte de üyelerimize yönelik olarak istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantıları yapmaya devam edeceğiz.” diyen Zeytinoğlu, “Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere de çağrıda bulunuyorum. Sizler vasıtasıyla ülke çapında her işverene sesleniyoruz; Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun. Dünün en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar, Türkiye’de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da, bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak. Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz. Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var diyoruz.” dedi. (KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun tam konuşma metni için tıklayınız.)

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un yapmış olduğu konuşmalarında, “Değerli katılımcılar bugün 2019 İstihdam teşvikleri hususunu Kocaeli iş dünyasıyla paylaşmak adına ve iş dünyamızın varsa sorunları bunları dinlemek ve çözüm üretmek adına bu toplantımızı gerçekleştiriyoruz.Türkiye ekonomisinde Kocaeli, çok önemli katkı sunan illerin başında geliyor. Geçtiğimiz yıl toplanan vergi gelirlerine baktığımızda Kocaeli, tahakkukta 4., tahsilatta 3. ve tahsilat oranında da 1. olan bir ildir. 13 organize sanayi bölgesinde 105 bini aşan çalışanıyla istihdama ve Türkiye ekonomisine katkı sunan bir ildir. Böylesine önemli olan ilimizin gücünü daha üst noktalara taşıma ve istihdam seferberliği konusunda da Kocaeli olarak üzerine düşeni yapma ve yapılacak olanı da paylaşma adına birlikteyiz. Buradaki temel amacımız; hem odalar ve borsalar birliği ile Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın birlikte düzenledikleri toplantı sonrasında yeni istihdam seferberliği konusunda da Kocaeli olarak üzerimize düşeni yapabilmek adına bu bilgilendirme toplantısını gerçekleştiriyoruz. Türkiye ile ilgili genel anlamda Odalar ve borsalar birliğimizin yapmış olduğu toplantıda ortaya çıkan ‘Burası Türkiye Burada İş Var’ sloganını biz de ‘Burası Kocaeli Burada İş Var’ Sloganını Kocaeli ile paylaşmak ve bu toplantımızı amacına uygun bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak üzere bir aradayız. Katılımlarınız için teşekkür ediyorum.” dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı İş Baş Müfettişi Onur Batuman “Kısa Çalışma Ödeneği” hakkında katılımcılara detaylı bilgi aktardı.

Çalışma ve İş Kurumu Şube Müdürü İlhami Çelik tarafından istihdam teşvikleri ve desteklemelere ilişkin detaylı bilgi aktarımı sonrasında KOSGEB Kocaeli Müdürü İbrahim Ustaömer tarafından KOSGEB’in yeni dönem destekleri hakkında bilgilendirme yapıldı.

Sunumların ardından toplantı soru – cevap şeklinde devam etti.

Paylaş