“İstihdam seferberliğinde ilk sonuçlar belli oldu” KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu: Kocaeli istihdam seferberliğinde önde gidiyor…

5 Nisan 2017

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu istihdam seferberliğinde ilk sonuçların ortaya çıktığını, 1 Ocak-31 Mart 2017 tarihleri itibariyle Kocaeli’de 19 bin 730 kişiye istihdam sağlandığını belirterek illerin nüfuslarına oranla yarattığı istihdam sıralamasında Kocaeli’nin ilk sırayı aldığını açıkladı.

7 Şubat tarihinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen Türkiye Ekonomi Şurasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın işadamlarına yönelik olarak başlattığı istihdam seferberliğinin ilk sonuçlarını değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “İstihdam Seferberliği Projesini Oda olarak biz de başından beri destekliyoruz. İŞKUR verilerine göre ilimizde 31 Mart itibariyle Kocaeli’de gerçekleşen istihdam 19 bin 730 kişiye ulaştı. İstihdamda İstanbul ve İzmir’in ardından sayı olarak üçüncü il olmamıza rağmen, nüfusa oranla Kocaeli açık ara birinci sırada yer alıyor.” dedi.

Kocaeli’nin istihdam seferberliği kapsamındaki performansına ilişkin olarak değerlendirmelerde bulunan Ayhan Zeytinoğlu; “1 Ocak –  31 Mart 2017 tarihleri arasında illerin yarattıkları istihdamın nüfuslarına oranla sıralanması halinde Kocaeli binde 10,8 ile ilk sırayı aldı. 1 milyon 830 bin nüfuslu Kocaeli bu dönemde 19 bin 730 kişilik istihdam sağladı. Bu kategoride Kocaeli’yi binde 5.61 ile İzmir, binde 3.60 ile İstanbul takip etti. 1 Ocak-31 Mart 2017 tarihleri arasında yaratılan istihdamın mutlak olarak sıralanması halinde ise Kocaeli 53 bin 419 istihdam sağlayan 14 milyon 804 bin nüfuslu İstanbul ile 23 bin 726 istihdam sağlayan 4 milyon 223 bin nüfuslu İzmir’in arkasından üçüncü oldu. “ dedi.

Ekonomideki canlanma ile istihdamın daha da artacağını beklediğini söyleyen Ayhan Zeytinoğlu “Başlatılan seferberlik istihdamda ciddi canlanmaya sebep olmuştur. Alınan başvurular bir önceki yıllara göre oldukça artmış olmakla beraber, özellikle işe yerleştirme tarafındaki canlanma çok daha dikkat çekicidir. İşe yerleştirme şubat ve mart aylarında önceki yılların iki katını aşmıştır. Önümüzdeki aylarda ekonomideki canlanma ile bunun daha da artacağını umuyoruz.” açıklamasını yaptı.

Zeytinoğlu istihdam seferberliğinin iş dünyası tarafından artık daha detaylı bilindiğini belirterek “Seferberlik Cumhurbaşkanımız tarafından başlatıldıktan hemen sonra yaptığımız araştırmada, işletmelerin yüzde 80’inin istihdam seferberliğini bildiğini, ancak sadece yüzde 3,5’unun verilen teşviğin detaylarını bildiğini belirlemiştik. Bu araştırmamızı her ay yeniliyoruz. Bugüne kadar anketimize katılan 371 firmamızın son iki ayda 2 bin 375 kişiyi istihdam ettiklerini ve bunların 581’inin istihdamında seferberlikten faydalandıklarını gördük. Yani yapılan istihdamın yüzde 25’i seferberlik kapsamında.” dedi.

TOBB tarafından hazırlanan “Bu İş Olur” Kamu spotunu izlemek için tıklayınız.

Paylaş