İzmit Tarihi Kocaeli Sanayi Odası’nda Sergileniyor

15 Şubat 2017

Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği’nin öncülüğünde Ressamlar Vehbiye Başkan ve Ecaterina Nicolau’nın eserlerinden oluşan “İzmit Tarihinde İz Bırakanlar” isimli yağlı boya resim sergisinin 2’ncisi Kocaeli Sanayi Odası’nda açıldı. Sergi 15-17 Ocak 2017 tarihleri arasında 3 gün boyunca resim severlere açık olacak.

24 eserden oluşan yağlı boya portrelerin danışmanlığı tarihçi yazar Volkan Şenel, Kocaeli Müze Müdürü ve aynı zamanda dernek üyesi olan arkeolog Rıdvan Gölcük ve tarihçi Yavuz Ulugün tarafından yapılmaktadır.

Ressamlar Vehbiye Başkan ve Ecaterina Nicolau yaptıkları açıklamada, “İçinde bulunduğumuz bölgenin zenginliğini sanatla birleştirip,  belgelenmesi için projeye destek vermek istedik. Bu heyecanla çalışmalarımızı tarih-arkeoloji verilerden faydalanarak gerçekleştirdik.  2.300 yıllık aralıksız bir geçmişe sahip olan İzmit’in tarihine yön veren, kararlarıyla, hizmetleriyle, kahramanlıklarıyla kent tarihine damga vuran isimleri İzmit’lilerle buluşturuyoruz. Onların birçoğunu tanımıyor, adlarını, unvanlarını daha önce hiç duymamış olabilirsiniz. Kimi bu kentte ilk yerleşimi kuran, kimi namı Avrupaya yayılmış İzmitli bir hekim, kimi de kentin düşman işgalinden kurtuluşunda destan yazmış isimler. Nikomedes’le, Feyzullah İzmidi’yle, Pilinius’la, Akça Koca Bey’le ve diğer birçok isimle belki de ilk kez tanışacaksınız.  Sergi önümüzdeki dönemlerde hem kent içinde hem de yurt dışında gerçekleştireceğimiz çeşitli etkinliklerde sanatseverle buluşacak.” dediler.

Sergi eserlerine ulaşmak için tıklayınız.

Paylaş