Kamerun’un 01.01.2024 Tarihi İle Geçeceği Uygulama Hk.

12 Aralık 2023

Sayın Üyemiz,

TOBB’dan Odamıza gelen yazıda; 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren Kamerun Hükümeti’nin havayolu ile ülkeye gelen yolcular için kesintisiz kontrolün sağlanması amacıyla mobil bir uygulamanın devreye alınacağı ifade edilmektedir. Mezkur uygulama isimlerinin Fransızca için “Douane Cmr” ve İngilizce için “Customs Cmr” olacağı ve anılan uygulamanın “Google Play” ya da “App Store”‘dan indirilebileceği ifade edilmektedir.

Söz konusu uygulamanın, havayollarının seyahat ederken dağıttığı geleneksel kağıt formların yerini alacağı, uçuş bilgileri, kimlik ve pasaport bilgileri, yolcu beraberi eşya bilgileri, nakit bilgileri ve beyan edilmesi gereken diğer bilgilerin uygulama üzerinden yapılmasına olanak sağladığı ve QR kod şeklinde bir referans numarası oluşturacağı bildirilmiş ve anılan uygulama ile gümrük kontrollerinin geliştirilmesi ve kaçakçılıkla mücadele edilmesinin amaçlandığı dile getirilmektedir.

Diğer taraftan, Kamerun’un son 2 senedir devam eden IMF Uyum Programı kapsamında enflasyon ile mücadele ve IMF tarafından talep edilen bütçe dengesi başlıklarına uyumu kapsamında mezkur karar ile özellikle ithalatta alınan gümrük vergilerinin kontrollerinin arttırılmasının amaçlandığının düşünüldüğü bilgisi verilmektedir. Bilgilerini ve söz konusu uygulamaya ilişkin olarak adı geçen ülke ile iş yapan/ iş yapmayı planlayan üyelerinize e-posta ile bilgilendirme yapılmasının ve ayrıntılı bilgi için ilgili Ticaret Müşavirliği (yaounde@ticaret.gov.tr) ile irtibata geçilmesini rica ederiz.

Bilgilerinize sunarız.