Üç Kamu Bankası ile İş Bankası Tarafından Devreye Alınan Destek Paketleri

23 Mart 2020

Ülkemizin koronavirüs salgını ile mücadelesi devam ederken, kamu ve özel bankalar tarafındanı tarafından bu sürecin mali açıdan en az hasarla atlatılabilmesi amacıyla destek paketi devreye alındı. Söz konusu paket, hem bireysel hem de ticari müşterilerin borç ötelemesini, ek limit sağlanmasını ve istihdamın korunmasıyla ilgili tedbirleri kapsıyor.

Eximbank

*Kredi Geri Ödeme Vadeleri Uzatıldı

TCMB kaynaklarından ve kendi kaynaklarından kullandırdığı kredilerin vadesi Haziran sonuna kadar gelecek kredi geri ödemelerinde 3 ile 6 aya kadar uzatılacaktır.

Bu bağlamda ihracatçıların faiz ödemeleri de 6 ay ertelenebilecektir.

*Taahhüt Kapatmaya İlave 1 Yıl

2 yıl olan taahhüt kapatma süresi 3 yıla çıkarılaraktır.

Taahhüt kapatma cezalarında da indirime devam edilecektir.

*Reeskont Kredilerinde 2 Yıl Vade İmkanı

Azami 1 yıl olan kredi vadeleri azami 2 yıla çıkarılacaktır.

*Sigorta Limitlerinde Alıcıya Tanınan Vadeler Ücretsiz Uzatıldı

Haziran ayı sonuna kadar alıcı firmaların sigortalı firmalardan talep edeceği 3 aya kadarki vade uzatımlarında sigortalı firmalardan herhangi bir ek sigorta primi alınmayacaktır.

Ayrıca sigortalı firmalar tarafından ödenmekte olan sigorta primleri ve alıcı analiz ücretlerinin vadelerinin 30 gün uzatılacaktır.

Ziraat Bankası

1) 31.03.2020 tarihinde ödenmesi gereken dönem sonu taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firma ve bireysel müşterilere, ödemelerin ötelenmesi imkanı.

2) Nakit akışı bozulduğu için ödeme sorunu yaşayan müşterilere uygun vadeli yapılandırma. Mevcut kredilerinin;  6 aya kadar ödemesiz dönem olmak üzere, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde ise 12 aya kadar ilave süre.

3) Personel maaşlarını, Ziraat Bankası üzerinden ödeyen firmaların 2020 Şubat ayı sonu itibarıyla mevcut istihdamlarını azaltmamaları kaydıyla; önümüzdeki 3 aylık personel maaş gideri kadar ilave limit imkanı verilmesi.

4) Kredili müşterilerimiz için Ziraat Bankası üzerine keşide edilmiş çeklerinin ödenmesi amacıyla kullanılmak üzere; genel kredi limitlerinin artırılarak ilave nakit kredi limiti tahsis edilmesi,

5)  İşletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak üzere; Bankamız kurumsal kredi kartı ve DBS limiti bulunan müşterilerimizin kurumsal kart limitlerinin artırılması.

Vakıfbank

1- Firmaların, 31 Mart devre sonu faizleri de dahil olmak üzere 30 Haziran 2020 tarihine kadarki tüm kredi taksitleri ve ödemeleri konusunda esneklik sağlanması,

2- İstihdam koruma amaçlı kredi taleplerini karşılamak amacıyla işletmelere ‘3 aylık maaş gideri’ kadar uzun vadeli kredi kullandırılması,

3- İşletmelerin mevcut kredilerinin kendi nakit akışlarına uygun ve sektörel durumlarına göre ödemesiz dönemli olarak yeniden yapılandırılması,

4- Turizm ve şehir içi toplu taşıma dahil en çok etkilenen sektörlere özgü kredilerin 12 aya kadar ödemesiz dönemli olarak yapılandırılması,

5- Firmaların vergi, SGK gibi kamusal ödeme yükümlülüklerini kolaylaştırmak amacıyla nakit yönetim limitlerinin artırılarak, bu limitlerden yapılacak ödemelere 3 ay ödemesiz, 12 aya kadar taksit imkanı verilmesi,

6- Firmalara ait Business Kartlarda limit artırımına gidilerek, maliyetsiz tedarik kapasitelerinin artırılması,

7- VBanko Çek ürünü limiti ve yaygınlığının artırılarak, bankacılık garanti imkanının dolaşıma sürülmesi yoluyla nakit ihtiyacının azaltılması ve maliyetsiz finansman imkanı sağlanması,

8- Bireysel kredi ihtiyacı olan vatandaşlarımızın kredi taleplerinin Vakıfbank Mobil, İnternet Bankacılığı ve Sky Limitler üzerinden sağlanarak salgın riskine maruz bırakılmaması,

9- Bireysel kredi müşterilerinin taksit, kredi kartı ödemelerinin 3 aya kadar ötelenebilmesi.

Halkbank

*31 Mart 2020 tarihine kadar taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firmalar ile bireysel müşteriler, bu döneme dair ödemelerini erteleyebilecek.

*Esnaf ve sanatkarların bu dönemde yaşadıkları olumsuzluklara destek olmak amacıyla talep etmeleri halinde kullanmış oldukları kredilerin Nisan, Mayıs ve Haziran 2020 aylarında vadeleri gelecek olan anapara ve faiz ödemeleri, ödeme vadelerinden itibaren 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.

*Nakit akışı bozulduğu için ödeme sorunu yaşayan Banka müşterilerine, 6 aya kadar ödemesiz dönemle kredilerini uygun vadeli yapılandırma imkânı sunulacak. Ödemesiz dönem, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde 12 aya kadar uzatılabilecek.

*Personel maaşlarını Halkbank üzerinden ödeyen firmalara, istihdamlarını Şubat sonuna göre azaltmamaları şartıyla, gelecek 3 aylık dönem boyunca personel maaş gideri kadar ilave kredi limiti verilecek.

*Bankanın kredili müşterileri tarafından Halkbank üzerine keşide edilmiş çeklerin ödenmesi amacıyla, genel kredi limitleri artırılarak firmalara ilave nakit kredi limit tahsis edilecek.

*İşletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak üzere Halkbank kurumsal kredi kartı ve Doğrudan Borçlandırma Sistemi limiti bulunan firmaların kurumsal kart limitleri artırılacak.

İş Bankası

*Müşterilere 30 Nisan’a kadar ihtiyaç duyması halinde anapara/faiz/taksit ödemelerinin ilave bir koşul aranmaksızın 30 Haziran’a kadar ötelenmesine imkan verilecek.

*Mali bünyesi olumsuz etkilenen sektör ayrımı olmaksızın her bir ihtiyaç, vaka bazında değerlendirilerek ödemesiz dönem dahil gerekli tüm destek verilecek.

*KOBİ’lerin ve mikro işletmelerin, salgın öncesi girdiği ticari yükümlülüklerinin yerine getirilebilmesi amacıyla mevcut limitlerle desteklenmesi ve gerekirse ilave limit için de azami çaba gösterilecek.

*Maaş anlaşmalı olsun olmasın banka müşterilerinin gelecek 3 aya ait maaş ödemelerini herhangi bir istihdam azaltımı yapmamaları kaydıyla gerekirse ilave limit tahsisi sağlanacak.

*Dijital kanallar üzerinden yapılacak EFT/havale işlemlerinden 30 Nisan’a kadar (karttan karta havale dahil) hiçbir banka müşterisinden ücret alınmayacak.

*Sağlık ve gıda başta olmak üzere, müşterilerin alışveriş anında ihtiyaç duyması halinde kredi kartı limitlerinde artırıma gidilecek. POS ve Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) ücretleri 3 ay boyunca ötelenecek.

*Bireysel müşterilere, tüketici kredisi, kredi kartı ve ek hesap ödemelerini 3 ay boyunca öteleme imkanı getirilecek.

Garanti BBVA

*Kredi, anapara, faiz ve taksit ödemeleri herhangi bir koşul aranmaksızın 30 Haziran’a kadar ötelenecek.

*Ticari Kredilerde, mevcut kredilerin anapara ödemeleri 6 aya kadar uzatabilme, sonrasında yapılandırabilme imkanı sunulacak.

*KOBİ’lerin ve mikro işletmelerin mevcut limitlerin yanında, proaktif limit çalışmalarıyla destek sağlanacak.

*KOBİ’lerin tedarikçi finansman limitlerinde esneklik sağlanacak.

*Bireysel müşteriler, kredi ve ek hesap ödemelerini 3 ay erteleyebilecek, kredi kartı ödemesine destek sağlanacak.

*Tüm kurum, şirket ve işletmelere, sektörüne uygun olarak gerekli destek sağlanacak.

*Her türlü masraf ve komisyon itibarıyla, kişi bazında değerlendirilip destek sağlanacak.

Akbank

*Bireysel ve tüzel müşterilerin 30 nisan’a kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemeleri 30 Haziran’a ötelenebilecek.

*Mobil, İnternet Şube ve ATM üzerinden gerçekleştirilecek EFT ve Havale işlemleri 30 Nisan’a kadar ücretsiz yapılabilecek.

*ATM’lerin günlük para çekme limiti 30 Nisan’a kadar 5.000 TL, Akbank Mobil’den QR kod ile ücretsiz 10.000 TL’ye çıkartıldı.

*Ortak ATM’lerde para çekme, yatırma, bakiye görüntüleme ve kredi kartı borcu ödeme gibi işlemleri 30 Nisan’a kadar ücretsiz hale getirilmiştir.

Denizbank

*Bireysel ve ticari müşterilerden talep edenlerin 30 Nisan’a kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemeleri 30 Haziran’a kadar ötelenebilecek.

*Mobil, İnternet Şube, ATM, Fastpay ve İletişim Merkezi üzerinden yapılacak EFT ve Havale işlemleri aksi belirtilene kadar ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

*ATM’lerden kart ve QR Kod ile günlük para çekme limiti ücretsiz 5.000 TL’ye yükseltildi.

QNB Finansbank

*Kredi kullanan bireysel ve tüzel müşteriler, ödeme sıkıntısı çekmeleri durumunda bankaya başvurarak kredi anapara, faiz ve komisyon ödemelerini 3 ay erteleyebilecek.

*Dönemsel olarak etkilenen sektörlerde faaliyet gösteren tüzel müşterilerden de nakit akışı problemi yaşayanlara, 6 ay ile 1 yıl ödemesiz dönem içerecek şekilde yapılandırma imkanı sağlanacak.

Yapıkredi

*Bireysel ve tüzel müşterilerden talep edenlerin 30 Nisan’a kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemeleri 30 Haziran’a kadar ötelenebilecek.

*Bireysel ve tüzel müşterilerin günlük bankacılık ihtiyaçları ve ticari faaliyetleri mevcut limitlerle desteklenecek, gerekirse ek limit için çalışılacak.

*Yapı Kredi Mobil, Yapı Kredi İnternet Şubesi ve ATM’lerden yapılacak EFT/Havale ve kartsız para yatırma/çekme işlemlerinden 1 ay boyunca ücret alınmayacak.

ŞEKERBANK

*Sağlık sektöründe ücretli olarak çalışanların; mevcut bireysel kredi ve kredi kartı borçları talep etmeleri halinde Haziran ayına kadar ötelenecek.

*Bireysel müşterilerin kredi kartı ve kredili mevduat hesap limitlerinde, ihtiyaç duymaları halinde bulanmalarını sağlamak üzere proaktif limit artış çalışması yapılacak.

*Şekerbank ayrıca maaş ödemelerine aracılık edilen mevcut emekli müşterilerine yasal yönlendirmeler kapsamında; SGK tarafından ilan edilen promosyon tutarlarına ilave 250 TL maaş promosyonu ödemesini otomatik olarak gerçekleştirilecek.

*KOBİ’lere sunulacak “Sağlıklı Yaşam Paketi” kapsamında;

*3 ay ödemesiz dönem içeren kredi imkânı,

*Maaş ödemelerini Şekerbank aracılığı ile yapanlara, “mevcut istihdamı korumaları halinde” 3 aylık maaş ödemeleri tutarında ilave kredi imkânı.

*Şekerbank POS cihazı üzerinden ödeme kabul eden işletmelerin talep etmeleri halinde, Nisan 2020 sonuna kadar, POS üzerinden geçen işlemlerinin ertesi gün komisyonsuz olarak kullanımlarına bırakılması.

*Zorunlu ödemelerini karşılamak üzere mevcut kredili mevduat hesap limitlerinin, talep olması halinde yüzde 20’ye kadar artırılması imkânı sağlanacak.

TÜRK EKONOMİ BANKASI (TEB)

*Kredi kullanan bireysel ve tüzel müşteriler, yaşanan salgın nedeniyle ödeme sıkıntısı çekmeleri durumunda başvuruda bulunarak, 30 Nisan’a kadar olan anapara ve faiz ödemelerini aynı koşullarla 3 ay erteleyebilecek.

*25 Mart tarihi itibarıyla, CepteTEB, CepteTEB İşte ve Kurumsal İnternet Şubesi üzerinden yapılan havale ve EFT işlemlerinden 30 Nisan’a kadar masraf alınmayacak.

ALBARAKA

*Bütün bireysel ve ticari müşterileri talep etmeleri halinde, 30 Nisan 2020 tarihine kadar olan finansman taksit ödemeleri haziran ayına ötelenecek.

*Personel maaşlarını Albaraka Türk’ten ödeyen müşterilere, talep etmeleri halinde, istihdamlarım korumaları şartıyla, 3 aylık personel maaş giderleri kadar ilave ümit imkanı sağlanacak.

*Müşterilerin yapılandırma taleplerinin, nakit akışma ve sektörel durumlarına göre, ödemesiz dönem dahil, mevcut vade yapılarından daha uzun vadelerde yapılandırılması sağlanacak.

ALTERNATİFBANK

*Tüzel ve bireysel müşterilerinin talep etmeleri halinde 30 Nisan’a kadar olan kredi ana para, faiz ve taksit ödemelerini mevcut koşullarla 30 Haziran’a kadar öteleyecek

*30 Nisan tarihine kadar internet ve mobil bankacılık üzerinden EFT ve havale işlemleri ücretsiz sunulacak