Kırıkkale Silah Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin Kuruluşu

Kırıkkale Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü yazısı,

İlimizde Kayseri yolu üzerinde Arpalık Çukuru mevkiinde bulunan 500 dönümlük alan üzerinde 64 parsel (48 adedi 3 ile 5 dönüm, ı 6 adedi ise 5 ile 7 dönüm) olarak planlanan, Türkiye’nin ilk ve tek “Kırıkkale Silah Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi” kuruluşu tamamlanarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı siciline kaydolmuştur.

MKEK, TÜPRAŞ Rafinerisi gibi büyük işletmeler ilimizin ekonomik yapısında önemli rol oynamaktadır. İlimiz büyük işletmeler yanında, Kırıkkale Organize Sanayi Bölgesi, Keskin Organize Sanayi Bölgesi, 2 Küçük Sanayi Sitesi, Kırıkkale Üniversitesi bünyesinde kuruluş çalışmaları devam eden Teknopark ile Savunma Sanayi alanında araştırmalar yapan “Savunma Teknolojileri” Yüksek Lisans Programı, özel sektöre ait küçük ve orta ölçekli işletmeleriyle yatırımcıların her türlü ihtiyacına cevap verebilecek imkân ve kabiliyete sahip bir konumdadır. Sektörel bazda; savunma, metal-makine, mobilya ve petro-kimya sanayi üzerinde yoğunlaşırken, tarım makineleri, gıda ve yem sanayi, toprak, tekstil alanında da yatırımlar artarak devam etmektedir.

Savunma Sanayi alanında kümelenme potansiyeline sahip olan ilimiz sanayi birikimi, coğrafi konumu, büyüyen ekonomisi, sürekli gelişen ulaşımı, lojistik merkezi olma potansiyeli, OSB içerisinde yapılacak yatırımlar da 5. Bölge statüsündeki sektörel ve bölgesel teşvikleri ile yatırımcılar için dinamik bir cazibe merkezi konumundadır. MKEK’na ait Silah Fabrikasının yanında 10 fabrikasından 4’ü ile Hurda işletmesinin ilimiz sınırları içerisinde bulunması sebebiyle, birbirini tamamlayıcı ve birbirinin yan ürününü teşvik eden sanayicilerin bir arada, bir program dahilinde üretim yapmalarıyla, üretimde verimliliğin ve kar artışının artmasını sağlanmak amacıyla kurulan Kırıkkale Silah Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi parselasyon planları onaylanmıştır. Altyapı uygulama planlarının ihalesi yapılan Bölgemizde yaklaşık olarak Temmuz 2014 ayı ortalarında arsa tahsisine başlanacaktır.

Silah Sanayi İhtisas OSB bünyesinde Savunma Sanayisi’ne ve özellikle Silah Sanayisi’ne hizmet vermesi amacı ile yedek parça imalatı yapan alt sektörlerin bir araya getirilmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda İliniz sınırları içerisinde Askeri silah ve bunların parçalarının imalatı (büyük toplar, savaş araçları, füzeatarlar, torpil kovanları, ağır makineli tüfekler ve diğer harp araç ve gereçleri vb. Yedek Parça İmalatı, Yan Sanayi- Talaşlı İmalat, Çelik Dövme – Kalıp, Silah Yan Sanayi-Kompozit Üretim, Havacılık Ürünleri, Sac imalat, Çelikten yapılmış tüp, boru, içi boş profiller ve ilgili bağlantı parçalarının imalatı, Yön bulma pusulaları ile diğer seyrüsefer alet ve cihazlarının ve radar cihazlarının imalatı, Uzay aracı, uzay aracı fırlatma araçları ve mekanizmaları ile uydular, uzay raketleri, yörünge istasyonları ve uzay mekiklerinin imalatı, konularında faaliyet gösteren firmalara, bu konularda yatırım yapmak isteyen girişimcilere ve ilgili kurum ve kuruluşlara önemle duyurulur.