KSO Başkanı Zeytinoğlu: “Kocaeli Gümrüklerinden mayıs ayında 1,9 milyar dolar ihracat gerçekleşti”

9 Haziran 2017

Kocaeli Gümrükleri tarafından açıklanan Kocaeli dış ticaret rakamlarını değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Mayıs ayında ilimizden 1 milyar 880 milyon dolar ihracat ve 4 milyar 118 milyon dolar ithalat yapıldı. Geçtiğimiz yılın mayıs ayına göre Kocaeli gümrüklerinden yapılan ihracat yüzde 40,4, ithalat ise yüzde 14,2 oranında arttı. Türkiye geneli ile birlikte ilimizde de ihracat artışlarının süreklilik kazanmasını bekliyoruz.” dedi.

İhracatta en yüksek mayıs ayı gerçekleşmesi olduğunu vurgulayan Zeytinoğlu, “2017 yılına iyi bir ihracat performansıyla başladık ve devam ediyoruz. İlimiz ihracatında bir önceki yıla göre sekiz aydır kesintisiz artış gerçekleştiriyoruz. Mayıs ayında ilimizin öncü sektörlerinden başta otomotiv, kimya, demir çelik ve tekstil olmak üzere birçok sektör ihracatlarını arttıran sektörler olarak karşımıza çıkıyor. Buradan tüm ihracatçı firmalarımızı kutluyoruz. ” dedi.

Zeytinoğlu, “İlk beş aylık döneme baktığımızda ihracatımızın yüzde 36,8 artarak 9 milyar 807 milyon dolar, ithalatımızın yüzde 11,8 artarak 17 milyar 626 milyon dolar ve dış ticaret hacminin yüzde 19,7 artarak 27 milyar 433 milyon dolar olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Aynı dönemde Türkiye dış ticaretinin yüzde 17,9’unu karşılayan ilimiz, tek başına ülke ihracatının yüzde 15,3’üne, ithalatının ise yüzde 19,8’ine katkı sağladı.” dedi.

Paylaş